שלח: יש עתיד הגיעה למבוי סתום

ח"כ עפר שלח, דורש פריימריז לראשות 'יש עתיד' – ומתכוון להתמודד בהם • "נקבע את הכללים. נקבע את המועד. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח" • לפיד: "נבחן את זה"

%d7%a2%d7%95%d7%a4%d7%a8-%d7%a9%d7%9c%d7%97-1
%d7%a2%d7%95%d7%a4%d7%a8-%d7%a9%d7%9c%d7%97-1
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ח”כ עופר שלח דורש לקיים פריימריז לראשות המפלגת יש עתיד, והודיע כי בכוונתו להתמודד מול יאיר לפיד.

שלח הכריז: ”בימים האחרונים הצגתי ליאיר לפיד את הצורך הדחוף בחידוש פניה של יש עתיד, עוד לפני הבחירות הבאות. זה חייב להתחיל מבחירות מקדימות מיידיות ופתוחות לתפקיד יו״ר המפלגה. אני אתמודד, ואשמח אם יהיו אחרים. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח”.

יו”ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב לבקשת שלח לקיום פריימריז על ראשות המפלגה: “נבחן את זה”.

במפלגת יש עתיד מעולם לא התקיימו פריימריס ובחודש נובמבר 2019 הוחלט להאריך את כהונת היו”ר ח”כ יאיר לפיד עד לסיום כהונת הכנסת ה-25.

בפוסט ששלח פרסם הוא הוסיף: “כשקמה יש עתיד נקבע כי בחירות כאלה יתקיימו עוד לפני הכנסת ה-21. מאז הוזז המועד פעמיים – במהלכים חשאיים, ללא שיתוף הח”כים של המפלגה והפעילים שלה. בינתיים חלפו שמונה שנים ועוד מעט חמש כנסות. יש עתיד היא היום תנועה בוגרת וחזקה, עם קבוצת אנשים מעולה. הגיע הזמן לקיים מה שהבטחנו.

“בליל הבחירות האחרונות, עוד לפני פירוק כחול לבן, אמרתי שכדי להציב אלטרנטיבה לימי ביבי החשוכים לא מספיק להגיד ‘אנחנו נקיי כפיים’ ולעמעם כל מסר אחר. צריך לגבש ולהציג אלטרנטיבה רעיונית שלמה, בכלכלה ובביטחון ובפוליטיקה ובכל תחומי החיים. צריך להגיד אותה בבירור, בלי לזגזג ובלי להתפתל. זה נכון שבעתיים בימי המשבר הנוכחי, מהגדולים שידענו.

“וזה מתחיל, זה חייב להתחיל, בבחירת מנהיג שיציג כך את הפתרונות שלו ויזכה עליהם לאמון. נקבע את הכללים. נקבע את המועד. ניערך, ניבנה ונקיים תוך כדי זה בירור אמיתי מי אנחנו. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח”.

האם מדובר במהלך מתואם בין השניים?

עמית סגל, הפרשן הפוליטי הבכיר של חדשות 12, הגיב: “לדעתי זה לא מהלך מתואם בין לפיד לשלח. עופר שלח בלע הרבה צפרדעים בשביל לפיד כמו הנסיון אחדות עם הבית היהודי (ברית האחים המפורסמת) שנכשלה כישלון חרוץ.

“כמו כן,  שלח שומע כבר הרבה זמן אנשי שמאל ועיתונאים מהשמאל שטוענים שהוא זה שצריך להוביל את הגוש ולא לפיד. שלח גם כנראה הגיע למסקנה שבמצב הנוכחי הם לא התקדמו לשום מקום. מקסימום יישארו כמו המצב הנוכחי”.

ח”כ עפר שלח הצהיר בראיון לחדשות 12, כי “המפלגה בראשות לפיד הגיעה למבוי סתום, אני מתכוון לנצח במאבק ובפריימריז ולהוביל למהפך שלטוני”.

לדבריו, “אנחנו רצים יחד 8 שנים, הפריימריז היו אמורים להתקיים לפני הכנסת ה-21. בלי דמוקרטיה אי אפשר להבליט את הנבחרת של יש עתיד, אי אפשר לשים את הנושאים הראויים על השולחן”.

הוא הוסיף:  “כדי שיש עתיד תהיה אלטרנטיבה שלטונית – אנחנו צריכים לשנות את הדבר הזה מהיסוד. עכשיו יש זמן, יש מקום ויש חובה לעשות את זה. אני אדאג שהמפלגה תהיה הגדולה ביותר”.

הוא תקף את לפיד: “המפלגה לא רשומה על שמו בטאבו”.

כשנשאל מה יקרה אם יפסיד בהתמודדות מול לפיד – השיב: “בכוונתי להישאר במפלגה. עם זאת אני מתכוון לנצח. אם יש עתיד לא תתחדש בהנהגה שלה – היא לא תוכל להיות אלטרנטיבה”.

הוא טען כי הגיע ללפיד עם ההצעה לקיום פריימריז פתוחים לראשות המפלגה – אך לדבריו, “היא לא זכתה למענה”.

גם בראיון ל’כאן חדשות’ אמר שלח כי המפלגה זקוקה לדרך חדשה ולמנהיג חדש.

לדברי שלח, המפלגה צריכה להשתנות ודרושים לה פריימריז פתוחים. שלח הכריז כי הוא מתכוון לנצח בבחירות הפנימיות האלה ולהוביל את מפלגתו לניצחון בבחירות הכלליות הבאות.

על רקע הודעת ח”כ עפר שלח, כי הוא קורא לקיים פריימריז מפלגת יש עתיד ומתכוון להתמודד בהם מול מי שנחשב לחברו הקרוב – יאיר לפיד, שוחחו הכתב הפוליטי של חדשות 13, ספי עובדיה, והיועץ הפוליטי רונן צור עם בן כספית ואריה אלדד ב-103FM.

בן: זאת הפתעה או שזה דבר שהיה באוויר?

ספי: אני חייב להגיד לך שבמבט ראשון, כשקראתי את הפוסט הזה, זה היה נראה לי כמו אירוע מתואם לגמרי. אני עדיין לא משוכנע שלא, אבל ככל שנקפו השעות ועשיתי טלפונים, נראה שיש שם אירוע של מתיחות כבר די הרבה זמן, זו לא אותה חברות שחשבנו, ובוא ננסה לפרוט את זה עכשיו בשני משפטים.

למה לא מתואם? כי הוא מגיע ליאיר לפיד בעיתוי הכי רגיש שלו, כשהוא בונה את המנהיגות שלו והצליח להגיע לאיזשהו פיק של מנדטים, אולי נעצר על תקרת זכוכית שהוא מנסה לפרוץ ומעביר לו שני מסרים מאוד פוגעניים, אחד ‘אתה דיקטטור’, ושתיים ‘אתה לא מסוגל’. מאוד בעייתי.

זה לא אירוע שגם אם הוא מתואם, יכול להיות שהיה אפשר לעשות עוד קצת פיין טיונינג, קצת בעייתיים המסרים שהוא מעביר בפוסט הזה, בסוף זה פוסט די נוקב. למה בכל זאת אולי זה כן מתואם או לא לגמרי התנגשות של ממש? כי אתה יכול לראות גם את האפסייד של האירוע הזה.

פריימריז עושים טוב למפלגה, עיין ערך המקרה האחרון גדעון סער מול נתניהו, שאגב העביר מסרים דומים, הוא גם אמר לו אתה לא מסוגל להרכיב ממשלה ודברים מהסוג הזה. יש שחקנים שמסתובבים עכשיו בחוץ, מחפשים את מקומם ושוקלים להתמודד בראשות מפלגה עצמאית, רון חולדאי זה אחד וגדי אייזנקוט שתיים, וזה מעין טענה מאוד צודקת שנשמעת ביחס ליש עתיד, שזו מפלגה לא דמוקרטית ודיקטטורית, והנה אם יהיו פריימריז אז הטענה הזאת תישמע פחות או תישמע בעוצמה פחות חזקה.

אריה: רונן, מי יותר אמיץ? העורך של שרלי הבדו שמחליט לפרסם שוב את הקריקטורות נגד מוחמד, או עפר שלח?

רונן צור: אני אתייחס רגע לסוגיית התיאום. הפרל הרבור הפוליטי הזה שפקד הבוקר את יש עתיד, לי אין ספק שהוא לא מתואם משני טעמים. א’ אם יאיר לפיד היה רוצה לתאם מועמד להתמודדות מולו, הוא היה בוחר מועמד יותר חלש מעפר שלח ויכולותיו, והדבר השני – ההחלטה להאריך את כהונתו של לפיד בראשות יש עתיד הייתה ממש לפני חודשים ספורים, ספי בטח זוכר טוב ממני, ופעולה כזאת לא הייתה יוצאת לדרך במידה והיה תיאום כלשהו.

לגבי המתח בין שניהם, גם אני שמעתי עליו בחודשים האחרונים פה ושם ויכול להיות שזאת הממשלה ולכן אני חושב שאין תיאום.

מצד שני, מאוד טוב ללפיד התמודדות מהסוג הזה היא תאפשר להוריד את הטענה שמנסים לשים מעל ראשו כל הזמן לגבי יכולתו להיבחר לראשות יש עתיד. מה שכן, במידה ושלח באמת ילך למאבק ממשי ואמיתי אז צפוי לנו אחד המאבקים הפוליטיים היותר מעניינים של השנים האחרונות בתוך מפלגה, גם לפיד וגם שלח הם שני קמפיינרים מעולים, ארסיים מאוד, מוכשרים מאוד, ואני מניח שגם אתה בן וגם אריה תהנו מזה לא מעט.

אריה: אני זוכר איך שינוי של טומי לפיד התרסקה כשמישהו העלה על דעתו לעשות פריימריז.  

בן: עורך הדין ההוא, רון לבנטל. אהבתי מאוד את הפרל הרבור, הייתי מוסיף פרל הרבור ברמת אביב גימל. ספי זה יכול להיות בהפוך על הפוך כמו שרונן אומר, בעצם לבנות את לפיד? כי מה שהרי חסר שם זה הדמוקרטיה במפלגה, ואולי הם בעצם כן משטים בנו למרות שהראו לי סרטון שלפיד היה באיזה ריאיון ופתאום הודיעו לו את זה והוא נראה מאוד מופתע.

ספי: אני נוטה לחשוב כמו שאמרתי בפתח הדברים שלי, שזה לא אירוע מתואם או מתואם עד הסוף. יש ביניהם מתח בתקופה האחרונה, אבל שוב, המסרים שבחר עפר שלח הם מסרים קשים מדי, אני גם מצטרף לדברים של רונן בהקשר הזה, שאם זה היה מתואם לפרטי פרטים הוא כנראה היה בוחר מועמד אחר. השאלה היא כזו עכשיו, האם יאיר לפיד ירים את הכפפה, אני חושב שיהיה לו קשה לבוא ולהגיד לא, פריימריז בשום צורה, ואם כן האם אלה יהיו תנאים שעפר שלח יוכל לבוא ולומר הם תנאים מובנים.

כלומר, איזה פריימריז תקיים בדיוק? יש שם 9,000 חברי מפלגה, להבנתי לא בדיוק אירוע של תשלום דמי חבר וכולי, וגם אם כן, זה לא בדיוק גוף בו לקיים פריימריז, אם אתה עושה פריימריז פתוחים אופרטיבית זה אירוע מאוד מורכב, ונניח שעפר שלח לא מתרצה ממה שיציע לו יאיר לפיד ביחס לקיום פריימריז, אם הוא לא הודף את זה לגמרי, מה עושה עפר שלח?

רונן: ספי, אני רוצה לעדכן אותך מה יהיה הספין הבא, כמובן בלי לדעת כי אין לי מושג, אני לא בקשר עם שני החברים, השמועות על פרישתו של עפר שלח מיש עתיד במידה והצעתו לא תתקבל היא כבר מעבר לפינה.

אריה: והקמת מפלגה חדשה, כבר קראתי את זה באיזה מקום.

רונן: אוקיי, אז הנה יצא לדרך, ואני עוד לא קראתי את זה.

בן: דווקא לא קראתי, אבל זה מעניין מאוד אם עפר שלח מסוגל למצוא את עצמו אולי במפלגה החדשה של יאיר גולן. אבל אני רוצה לסיום להציג לכם תזה אחרת. אני לא בטוח שעפר שלח רוצה להיות נאמבר וואן ביש עתיד ואני גם לא בטוח שהוא מסוגל לנצח את לפיד בתוך 9,000 חברים או מחוצה לזה, אני כן חושב שנמאס לו להיות זה שתמיד נדחק.

זאת אומרת, בפעם הראשונה כשזה הוקם, למרות שהוא האיש הכי קרוב ללפיד הוא היה מקום שישי, אחר כך בכל החיבורים תמיד מגיע איזה כוכב, או איזה גנץ או אשכנזי או איזה בוגי ותמיד זה מובן מאליו שעפר יהיה זה שיידחק, אפילו מספר שתיים רוצה לעגן את המעמד שלו.

ספי: תזה מעניינת, אני לא פוסל אותה, אבל אני חושב שלעפר שלח יש מספיק סיבות לכעוס על יאיר לפיד או להיות לא מרוצה מהמיקום שנקבע לו, גם כשיש עתיד הייתה בממשלה הוא לא נבחר להיות שר בסופו של דבר.

נדמה לי שזה קצת יותר עמוק, ואם יאיר לפיד לא ישכיל להנות מכל העולמות כלומר במובן הזה של גם לקיים פריימריז לנצח וגם להשאיר את עפר שלח, הוא בהחלט מסתכן באפשרות שעפר שלח לא יהיה בתוך המפלגה.

רונן: אני רוצה לדבר על השניים שנהנים כרגע, זה עוד יכול להשתנות. אני חושב שנהנים ממנו שניים, עפר שלח, שגם המעמד וגם הגיל עושה את שלו ואני מניח שהוא מנסה לשדרג את מעמדו, וגם גנץ. במידה מסוימת, האמירה של שלח היא סוג של הבעת אי אמון ביכולת של לפיד לפרוץ את תקרת הזכוכית של 19-20 המנדטים ולהפוך להיות מנהיג לאומי.

ספי: אז תרשה לי לאתגר אותך רגע, מה יקרה שביש עתיד יבואו לאנשי כחול לבן ויגידו להם תתכבדו לקיים גם אתם פריימריז? לא בטוח שבני גנץ יצטרך לחכך את ידיו בהנאה.

רונן: זו תהיה נקודה בהחלט מעניינת אם מישהו ירים את הכפפה הזאת, אני לא רואה כרגע מישהו בכחול לבן שירים את כפפה כזאת.

ספי: גבי אשכנזי? תיאורטית?

רונן: יכול להיות, אני אומר שאני לא רואה את זה קורה. תיאורטית אתה צודק, פרקטית אני חושב שאנחנו מאוד רחוקים משם. אבל אם רגע מסתכלים על ההשלכות בתוך הגוש ספי, מה שאומר עפר שלח בסאבטקסט שלו, יאיר לפיד לא יכול להיבחר ולכן אני קורא עליו תיגר. זה משרת במידה רבה את גנץ ביכולת או בהזדמנות שנקרית לפניו לחזור ולאחד את הגוש.

השארת תגובה