עורכת דין שלחה שוב ושוב את ידה בכספי נאמנות

התובעים מתקוממים: לשכת עורכי הדין שללה את רישיונה רק בשבועות האחרונים חרף פסקי דין ותלונות רבות נגדה

בית משפט פטיש
בית משפט פטיש
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך
ב-9.1.19 התבקשה כבוד השופטת הדסה אסיף מביהמ"ש השלום בחדרה להכריע בתביעה כספית אותה הגישו ארבעה תובעים נגד עורכת דין, שייצגה אותם בשתי עסקאות מקרקעין.
עקב אי התייצבותה של עורכת הדין לדיון,  קיבלה השופטת אסיף את התביעה במלואה, בהיעדר הגנה, וחייבה את עורכת הדין לשלם לתובעים סכום כולל של 270,585 ₪, בתוספת ריבית והצמדה.
כמו כן הוציאה השופטת אסיף צו עיכוב יציאה זמני מהארץ נגד עורכת הדין עד אשר תשלם את חובה. "הכספים הנתבעים הופקדו בידי עורכת הדין בנאמנות, וככל הידוע לי, עד היום היא לא החזירה אותם לתובעים, חרף פסק הדין נגדה" אומרת עו"ד עינבר לב.
בפסק דין נוסף מיום 29.1.19 חייב ביהמ"ש השלום בחדרה את עורכת הדין, שוב בהיעדר הגנה, לשלם לבני זוג שאותם ייצגה בעסקת מקרקעין סך של 271,481 ₪ ובתוספת ריבית והצמדה, כולל הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.
"גם כאן מדובר באותה תופעה בדיוק – כספי נאמנות של לקוחות בעסקת מקרקעין המופקדים בידי עורכת הדין ונעלמים" טוענת עו"ד לב. "גם הפעם, חרף החלטת בית המשפט, עורכת הדין לא החזירה לתובעים שקל מכספם".
ב-29.4.19 ניתן פסק דין שלישי נגד עורכת הדין – גם הוא בביהמ"ש השלום בחדרה, וגם הפעם בהיעדר הגנה. בפסק דין חויבה עורכת הדין לשלם 120 אלף שקלים לאישה שתבעה אותה. גם במקרה זה, טוענת עו"ד לב, היו אלה כספי נאמנות, ועורכת הדין, שוב, לא השיבה אותם, ואף לא טרחה להגיש כתב הגנה או להתייצב למשפט.
בימים אלה הגישה עו"ד עינבר לב תביעה נוספת בשמם של שלושה אחים אשר מכרו את דירתם בפרדס חנה, ולשם ביצוע העסקה הפקידו בידי עורכת הדין, שייצגה את רוכשי הדירה, 200 אלף שקלים בנאמנות.
על פי התביעה, ההסכם בין הצדדים קבע כי במקרה שבו לא יועברו מלוא האישורים מהרשויות אודות מעמד הנכס והחובות לרשויות אותן הוא נושא, וזאת עד למועד מסירת הדירה, יופקדו 200 אלף שקלים מכספי הרכישה בנאמנות, ולא יועברו למוכרים עד להמצאת המסמכים.
על פי התביעה, לימים, התברר למוכרים כי עליהם לשלם כ-50 אלף שקלים על מנת לזכות באישורים המתאימים – ועל כן פנו התובעים לעורכת הדין בבקשה לשלם לרשויות את הכספים מתוך כספי הנאמנות שהופקדו בידיה – כפי שקבע הסכם המכר.
על פי התביעה, עורכת הדין מיאנה לשלם את הכספים, או להעבירם למוכרי הדירה, תוך שהיא מנתקת כל קשר עימם. על פי התביעה, גם כשפנו הרוכשים לבעלה, והלה השיב כי הוא מודע היטב לכספים אותם חייבת להם אשתו, אך אין בידי בני הזוג להחזיר את הכספים, ומצדו שיתבעו אותם.
לדברי עו"ד לב, הכספים שניתנו לעורכת הדין יועדו לחשבון נאמנות אותו הייתה אמורה עורכת הדין לפתוח, ואז כמובן לא הייתה נוצרת כל בעיה להשיב אותם לבעליהם, אך בדיעבד הסתבר לתובעים כי עורכת הדין מעולם לא פתחה חשבון נאמנות, אלא הזרימה את הכספים, בניגוד לחוק, לחשבונה הפרטי, ומאז היא מסרבת להחזירם.
לדברי עו"ד לב, היא איננה מבינה מדוע לשכת עורכי הדין, אליה כבר הופנו תלונות בעניין, לא התלתה באופן מיידי את רישיונה של עורכת הדין, ולמעשה, לא מנעה בכך מאזרחים תמימים נוספים ליפול ברשתה. ואכן, רק לאחר שעוה"ד לב פנתה לתקשורת לצורך פרסום הסיפור – החליטו בלשכת עורכי הדין, ממש בשבועות אלה – לשלול את רישיונה של עורכת הדין לצמיתות.
בימים אלה הגישה עו"ד עינבר לב תביעה לבית משפט השלום בתל אביב נגד עורכת הדין. על פי התביעה מתבקש בית המשפט לחייב את עורכת הדין להחזיר לשלושת האחים 200 אלף השקלים אותם הפקידו בידיה בנאמנות. טרם הוגש כתב הגנה.
עו"ד עינבר לב עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS http://www.dineymishpaha.co.il/
השארת תגובה