בג"צ אסר הריסת בית המחבל

שופטי בג"צ שהסכימו כי על המחבל להיענש בכל חומר הדין, קבעו כי הריסת הבית 'תעניש' גם את פני משפחתו שלא חטאו – המערכת הפוליטית סוערת

הריסת בית מחבל
הריסת בית מחבל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שופטי בג”ץ ביטלו בדעת רוב את צו ההריסה שהוצא לביתו של המחבל נזמי מחמוד יונס אבו בכר, הנאשם ברצח החייל עמית בן יגאל הי”ד בכפר יעבד שבשומרון, לפני כשלושה חודשים.

השופטת יעל וילנר סברה כי יש לדחות את העתירה, וזאת מאחר שצו ההריסה הוצא כדין ותואם את פסיקת בית המשפט העליון.

אולם, השופטים מני מזוז וג’ורג’ קרא, המתנגדים באופן עקבי להוצאת צווי הריסה לבתי מחבלים, פסקו כי יש לבטל את צו ההריסה.

“איש מבני הבית לא ידע ולא היה מעורב במעשיו של המפגע שעשה את אשר עשה והשים עצמו ישן בחדר הילדים”, כתב השופט קרא. “אינני סבור כי בנסיבות אלה יש להעניש את אשתו וילדיו של המפגע על ידי הריסת קורת הגג המצויה מעל ראשם. מידת הדין תמוצה עם המפגע זה יבוא על עונשו. אך אין להשליך את תוצאות מעשיו על מי שלא חטאו”.

השופט מזוז הוסיף: “אף כי מדובר בנסיבות בהן מבחינת המפגע קיים לכאורה צידוק לנקוט בסנקציה החריפה של הריסה לפי תקנה 119, עדיין לא ניתן להתעלם מהפגיעה הקשה הכרוכה בכך בבני משפחתו החפים מפשע – להם לא מיוחסת כל מעורבות בפיגוע. בנסיבות אלה אני סבור כי בענייננו עקרון המידתיות מחייב מיתון הפגיעה, על ידי המרת ההריסה באטימה חלקית של הבית”.

מארגון בצלמו נמסר: “בג”ץ ריסק היום סופית את שארית ההרתעה. המחבלים יודעים שהם לא ייפגעו. לפני חודשיים נזכיר, בג”ץ ביטל עוד הרס דומה של בית רוצח דביר שורק. יובהר שמראש שובצו שני שופטים שמתנגדים להרס בתי מחבלים מה שעשה את הדיון ‘משחק מכור’. אנחנו דורשים משר הביטחון להתערב ולדרוש דיון נוסף על שני המקרים הללו, ולמנוע בעתיד התערבות בג”ץ בפסיקות בטחוניות.”

במערכת הפוליטית הגיבו בזעם.

ראש הממשלה כינה זאת "החלטה אומללה של בג״צ" שסירב לבקשתנו להרוס את בית המחבל שרצח את חייל צה״ל עמית בן יגאל ז״ל, שהיה בן יחיד להוריו". והודיע כי הוא "דורש לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב. אסור לתת רוח גבית לטרור. המדיניות שלי כראש ממשלה היא להרוס בתי מחבלים ואני מתכוון להמשיך בה".

שר ירושלים ומורשת הגדיר את ההחלטה  "שערורייה. אין מילה אחרת לתאר את הפסיקה לא להרוס את ביתו של המחבל שהרג את לוחם גולני עמית בן יגאל ז״ל", והודיע כי  "אם יש משהו שמרתיע את המחבלים זה הריסת ביתם. לא לאטום, להרוס".

יו”ר הכנסת, ח”כ יריב לוין, מסר בתגובה לביטול הצו: “בג”ץ פסק להרוס את בית משפחת בובליל בנתיב האבות בגלל מחלוקת על מטרים בודדים. בג”ץ ביטל את צו ההריסה של בית המחבל שרצח את הלוחם עמית בן יגאל ז״ל. בית משפט גבוה לצדק או היכל של מוסר מעוות? רבים מאוד מאזרחי ישראל ישראל דורשים מערכת משפט מתוקנת. נמשיך להאבק עד שנשיב לבית המשפט את המוסר והצדק”.

ח”כ איילת שקד צייצה בחשבון הטוויטר שלה: “השופטים קרא ומזוז מתנגדים עקרונית להריסת בתי מחבלים. ‏המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ מימינה: “כל יום שמזוז ממשיך להיות שופט בבית המשפט העליון במדינת ישראל הוא עוד יום של גניבה של מדינת ישראל מאזרחיה ועריכה לטובת ערכים מטורללים שמעדיפים את טובת האויב על חייהם של אזרחי ישראל. מזוז לא יכול להיות שופט במדינת ישראל ואני קורא לועדת השופטים להתכנס ולהדיח אותו”.

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר אמר על הצו כי  הוא "מוכיח שוב כי האינטרס של מדינת ישראל והעם היהודי נמצא אצלם איפשהו בתחתית הרשימה בסדרי העדיפויות .ההחלטה השערורייתית הזו היא פגיעה אנושה בכח ההרתעה של מדינת ישראל כנגד הטרור הרצחני של הפלסטינים".

"בושה וחרפה!", הוסיף ח"כ מתן כהנא. "נראה שבג"צ החליט לפורר בשיטתיות את ההרתעה הישראלית ולהעניק פרס לטרור. החלטת בג"צ להגן על ביתו של מחבל, רוצחו של חייל צה"ל היא שערוריה בלתי נתפסת וזאת חודשיים לאחר שמנע הריסת בית המחבל שרצח את דביר שורק הי"ד. מניעת הריסת בתי מחבלים היא פרס אדיר לטרור".

ח״כ אופיר סופר: ״שוב בג״ץ מעדיף לגונן על מחבלים בתירוצים שונים ומשונים. ביתו של המחבל הארור כמו של כל מחבל צריך להרס ומוטב לבג״ץ לא להתערב בעיניינים ביטחוניים מובהקים ולחדול מלשים רגליים להרתעה הישראלית״.

ח״כ משה ארבל (שס): "החלטת השופטים מזוז וקרא מהיום להימנע מלהחיל את תקנה 119 על בית רוצח החייל סמ״ר עמית בן יגאל הי״ד היא איוולת ואטימות. רק לב אטום מעדיף לאטום חדרון קטן ולא לאפשר להרוס את בית המחבל ובכך למנוע הרתעה בהתאם לפסיקה הנהוגה ולשכל הישר ולסכן את חיי חיילי צה״ל".

גדעון סער: "החלטה אומללה של בג״צ לבטל את צו ההריסה על בית המחבל שרצח את חייל צה״ל עמית בן-יגאל הי״ד. על המדינה לבקש דיון נוסף בהחלטה הפוגעת בהרתעה ובמלחמתה של ישראל במבקשי-נפשה".

3 תגובות
 1. את החושך יש לגרש ומהר אלה לא שופטים אלה אויבי העם לא לקבל שום פסקה או דעה שלהם

 2. אל תדאגו , יגיע יומם של בג"צ , זה ממש קרוב. חבורה של גויים שאין קשר בינם לבין היהדות . ותמשיכו להאמין שזאת מדינה יהודית ………

 3. יהודים לא שורדים במדינות של כל תושביהן.
  אי-אפשר בו-זמנית לטפח מיליוני ערבים בארץ ולשמור ישראל לעם היהודי.
  יהודים וערבים לא מסוגלים ולא מוכרחים לחיות במדינה משותפת .

  מדינה ערבית , ללא יהודים , מזמן נוסדה ליד ישראל.
  מיתוס שמאלני מתפורר.
  ערבים אינם זכאים לאזרחות (או תושבות) של מדינה יהודית.
  לערבים אין זכות לבחור לעצמם את אזרחות הנוחה.

  פתרון העשור – טבעי, הוגן ומהיר :
  כל ערבים בין הים לירדן מקבלים תעודות זהות אשר מונפקות ברמאללה ומשלמים מיסים לרשות הערבית.

  אין מקרה בהיסטוריה כאשר המנצח בכל מלחמות העביר חלקי ארצו לאויבים מובסים או 70 שנה האכיל אותם.
  הפרדת עמים על בסיס אזרחות היא הכי משתלמת .
  נבדק בעבר על-ידי :
  יוונים – טורקים, הונגרים – אוסטרים, פולנים – גרמנים, ליטאים – רוסים, צ'כים – סלובקים, אירים – בריטים, סרבים – קרואטים וכו' .

  דחוף ! ערבים מירושלים, הגליל, גוש דן והנגב חייבים להשתתף בבחירות ברמאללה.
  לאחר ש-2 מיליון ערבים יהפכו לאזרחים של מדינה שלהם, ללא צבא , הם ישלמו מס הכנסה ומס בריאות ברמאללה ורק שם ערבים יבקשו קצבאות, ביטוח בריאות, תקציבים לבתי ספר וכו` .
  בעוד כמה חודשים רמת חיים שלהם תרד דרסטית ואז יתחיל טרנספר מרצון:
  לרמאללה, שכם, חברון , ג'נין, טולכרם, יריחו, אבו-דיס, בית לחם, עזה וכו'.

  הגיע הזמן לשחרר את ה"נכבשים" ולהשוות זכויות ערבים בחיפה ויפו – לזכויות יהודים ברמאללה ועזה .
  אזרחות פלסטינית-ירדנית ☪️ , אבו-דיס ושועפאט – לערבים ,
  אזרחות ישראלית ✡️ וירושלים – ליהודים !

השארת תגובה