"מכניסים תלמידי ישיבה – גם מי שלא יהודי"

ח"כ אלי אבידר תקף את כניסת תלמידי הישיבות מחו"ל ארצה: "הדבקתם את האנשים שלכם בבני ברק ובביתר עילית. חסרי אחריות כלפי האזרחים שלכם" • יעקב אשר: "לא נהיה בשר תותחים של אף פוליטיקאי מתוסכל"

חה"כ יעקב אשר. צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
חה"כ יעקב אשר. צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מהומה פרצה בפתח הדיון בוועדת החוקה על החוק לבידוד במלוניות – בעקבות דבריו של ח”כ אלי אבידר על התרת כניסתם לארץ של תלמידי ישיבות.

ח”כ אבידר מישראל ביתנו פנה ליו”ר הוועדה, ח”כ יעקב אשר: “אתה הורג את המפלגה שלך באנטישמיות. אתם לא מתביישים. אתה צריך להתבייש כי הבאתם את האנשים מברוקלין והדבקתם את האנשים שלכם בבני ברק ובביתר עילית.

“אתם פושעי ציבור. חסרי אחריות כלפי האזרחים שלכם. מי הכניס נעל”ה? צריך שוויון שכולם ייכנסו אבל אתם דואגים לחרדים. אתה משקר”.

יו”ר הוועדה, ח”כ יעקב אשר, התפרץ לדבריו: “בושה וחרפה, של נעליך. זו אנטישמיות. הרווחת עוד רבע מנדט של שונאי יהדות? התרעמתי על השימוש הציני של איווט ליברמן שקרא להקשיב לפרופ’ גמזו רק לגבי כניסתם של תלמידי הישיבות ומתעלם מהסטודנטים. זה שימוש ציני, מבזה ובזוי”.

ח”כ ניצן הורביץ ממרצ טען שבעוד תלמידי הישיבה נכנסים, בני זוג של ישראלים לא מורשים להיכנס לארץ, “למה אתם לא נותנים לבני זוג להיכנס, למרות שהם נשואים? משרד הפנים לא מכניס אותם בגלל שהם לא יהודים, למרות שהם בעל ואישה. סטודנטים ותלמידי ישיבה גם מי שלא יהודי מכניסים.

“הם לא יהודים, אבל הם גרים פה, תגיד לילדים שלהם שאבא שלהם לא יהודי אז אסור לו לחזור לארץ. הפעלתם לחץ פוליטי, ואם לגיטימי להכניס את תלמידי הישיבות וזה לא נחשב סיכון, לא ברור למה זה לא נכון כלפי האחרים”.

היו”ר ח”כ אשר הגיב לדבריו: “למה אתה לא אומר אותו הדבר גם על סטודנטים שמגיעים מנעל”ה או ‘מסע’? משרדי הממשלה מביאים אותם ואני מברך על כך.

“אבל כשמדובר על אלפי צעירים שבאים לארץ עם ‘תגלית’ ו’מסע’ זה בסדר, אבל כשמדברים על ‘ישיבת מיר’, מיד ותהום על הארץ?! אף אחד לא ביקש להעביר אותם בדרך אחרת, הם לא יבואו הדרך עוקפת מטוסים ולא בחלליות. הם יבואו באותה דרך שנקבעה לכלל הסטודנטים, עם כללי הבידוד ועל פי כל הכללים המחייבים של משרד הבריאות. לא צריך מלוניות, זה שקר, הישיבות יארחו אותם על פי כל הכללים

“בחור ישיבה שמגיע מחו”ל ללמוד בארץ צריך לחבק אותו. הם באים לארץ כי זה השורשים שלהם, הם תורמים למשק עם הצריכה שלהם כאן בארץ, בחלקם הגדול גם משתקעים בארץ ונשארים לגור פה, זה דבר שהמדינה צריכה להשקיע בו. כל חטאם הוא שהם לומדים תורה ולא פילוסופיה סינית? זה הסיפור? לא נהיה בשר תותחים של אף פוליטיקאי מתוסכל, גם אם קוראים לו ליברמן”.

השארת תגובה