בכל המרץ: מירוץ לרבני ערים

בעשרות ערים אין רב עיר מכהן. בחלק מהערים מינתה מועצת הרבנות הראשית ממלא מקום זמני שאינו תושב המקום • "אני מקווה שנגמור את הקדנציה עם 25 רבנים חדשים"

השר הרב יעקב איבטן אצל הראשל"צ הגר"י יוסף
השר הרב יעקב איבטן אצל הראשל"צ הגר"י יוסף
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

תהליך בחירת רב עיר הוא תהליך ארוך ומורכב, בעיקר בשל ההגבלות הקיימות בהליך הבחירה, תוצאה של בג"צים שהוגשו בשנים עברו.

הבירוקרטיה הקיימת מקשה על הליך הבחירה. כדי לבחור רב עיר צריך השר לשירותי דת לפעול בשיתוף פעולה עם ראש העיר או ראש המועצה. לאחמ"כ צריך להקים ועדת בחירות שצריכה להרכיב את הגוף הבוחר, שתפקידו לבחור את הרב המקומי מתוך רשימת הרבנים שהגישו את מועמדותם.

בחלק ניכר מהמקרים, תהליך הבחירה נמשך זמן רב, בשל ריבוי העתירות המשפטיות הן בנוגע למועמדים לתפקיד והן בנוגע להרכב הגוף הבוחר או ועדת הבחירות. התהליך המשפטי נמשך זמן רב העיכובים בבחירת רבני ערים התעכב לא מעט פעמים, לעיתים נמשך התהליך מספר שנים.

אם מביטים על הערים המרכזיות שבהן אין רבני עיר מכהנים ניתן למצוא את תל אביב, שם מאז פרישת הגרי"מ לאו לא נבחר רב עיר, אם כי בשיחה עם רבנים מקומיים בעיר, לאף אחד אין כוונה להגיש מועמדות, מתוך כבוד והערכה לרב הראשי הגרי"מ לאו. לדברי אחד מרבני השכונות: "גם אם הגרי"מ לאו אינו מכהן באופן רשמי, הרי שברור לכולנו שהרב לאו הוא רבה הראשי של ת"א. גם תושבי ת"א רואים בו כרב הראשי והוא ממשיך בעשייה הציבורית שלו אותה הוא עושה כבר עשרות רבות בשנים במסירות אדירה. זו הסיבה שלא תשמע מאף רב שבכוונתו להתמודד על רבנות העיר תל אביב".

גם בעיר רחובות, בה מכהן הגר"ש קוק כרבה האשכנזי של העיר, אין רב עיר ספרדי. בעבר היה ניסיון למנות רב ראשי ספרדי, אך מפאת כבודו של המרא דאתרא האשכנזי המקובל על כל הציבור בעיר, הוחלט שלא לקדם לעת עתה בחירת רב עיר ספרדי.

יחד עם זאת, בערים רבות אחרות, תקן רב העיר פנוי, לעיתים במשך שנים ארוכות. בחולון לדוגמא, מאז פרישת הגר"א יוסף, תקן רב העיר הספרדי פנוי. ברמת גן, מהערים הגדולות בישראל, פרש לפני 3 שנים הרה"ג יעקב אריאל לאחר 27 שנים בתפקיד רב העיר. לממלא מקומו נבחר ע"י מועצת הרבנות הראשית הרב אהרן כץ, אלא שלאחר שנה גם הוא הגיע לגיל פרישה, ובמקומו מונה הרב חן סידה, רב המושב אחיטוב בעמק חפר, שמינויו אושר במשאל טלפוני ע"י מועצת הרבנות הראשית.

גם בהרצליה, שם נפטר לפני כשנה וחצי רב העיר הגר"י אדלשטיין זצ"ל שכיהן בתפקיד 66 שנים, אין כיום רב עיר. תהליך הבחירה טרם התחיל ובינתיים מונו שני ממלאי מקום לתפקיד רב העיר הרצליה, אחד מהם הוא רב העיר אלעד הגר"מ מלכה, שמשמש במקביל גם כממלא מקום רב העיר ראש העין.

למעשה, ע"פ האתר 'שקוף' ב-29 ערים ומועצות מקומיות בישראל מכהנים כעת ממלאי מקום במקום רבנים. ברשימה הזו מצויות גם ערים גדולות מאוד: תל-אביב, חיפה, רמת השרון, שדרות, בית שמש, רמת גן, אשקלון, קרית מלאכי, לוד, כפר סבא, הרצליה, ראש העין, בני ברק, אריאל ועוד.

ע"פ דו"ח מבקר המדינה, "נכון לסוף שנת 2017 רק ב-84 רשויות מקומיות מ-110 (76%) הרשויות המקומיות שבהן יש מועצות דתיות מכהנים רבני עיר; ב-26 מ-110 הרשויות המקומיות שצריך לבחור בהן רב עיר (24%) אין רבני עיר, בהן ערים גדולות או בינוניות. בשנים 2013 עד סוף 2017, גדל מספר הרשויות המקומיות שבהן לא מכהן רב עיר: פחת ב-21 מספרם של רבני העיר המכהנים, ונוספו 13 רשויות מקומיות שבהן לא מכהן רב עיר אחד לפחות. זוהי מגמה שלילית המנוגדת לכוונה המשתקפת בחוק לבחירת רב עיר ולהנחיות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. השרים שכיהנו בתקופה זו והמשרד לא פעלו למינוי רבני עיר בהתאם למצופה מהם. בכך לא עמדו השרים במשימה שהוטלה עליהם בחוק".

חשוב להדגיש כי בשנה וחצי החולפות, מאז פוזרה הכנסת ה-20 בדצמבר 2018, הליך הבחירות לרבני הערים הוקפא עד להקמתה של ממשלה חדשה, שהוקמה רק לפני חודשיים. "למעשה, במשך יותר משנה וחצי הכל היה מוקפא", אומר גורם המעורה בנושא. "רק כעת, חודשיים אחרי הקמת הממשלה, מתחיל משרד הדתות לטפל בכל הנושאים שעד כה היו לא ניתן היה לקדם אותם. אין ספק שאחד הנושאים החשובים יהיה בחירת רבני ערים במקומות בהם אין רב עיר או שיש ממלא מקום שאינו תושב העיר".

יודגש כי גם הראשון לציון הגר"י יוסף, רואה בבחירת רבני ערים משימה ראשונה במעלה. עם כניסת השר אביטן לתפקידו כשר לשרותי דת, הגיע השר לשיעורו הקבוע של הגר"י יוסף במוצ"ש בביהכנ"ס היזדים. הראשון לציון שיבח את הרב אביטן ואמר בפתח דבריו: "אני מכיר את הרב אביטן כבר שנים. הוא מזכה את הרבים ומרביץ תורה". יחד עם זאת אמר הראשל"צ: "יש עשרים ערים שעדיין אין בהם רב עיר. בירושלים אין רב עיר אשכנזי, בתל אביב וחיפה אין רבנים. אני מקווה שנגמור את הקדנציה עם 25 רבנים חדשים".

אשר מדינה, רמ"ט שר הדתות הרב יעקב אביטן אומר ל"קו עיתונות": "מרגע כניסת השר הרב אביטן לתפקידו, הוא פועל במרץ רב לקדם הליך בחירת רבנים בערים ובישובים בהם לא מכהן רב. השר שכיהן במשך עשרות שנים כרב אזורי, יודע היטב עד כמה נחוצה נוכחותו ופעילותו של רב לאוכלוסיות רבות הזקוקות לשירותי דת וליד מכוונת בכל תחומי החיים, ועל כן מקדיש זמן רב לנושא ופועל לזירוז ההליכים בתיאום המחלקה המשפטית. אנחנו מקווים לבשר בשורות טובות כבר בקרוב".

תגובה אחת
  1. נו, יש עדכון? הציבור עדיין מחכה!

השארת תגובה