רשת על-חוטית: עובדות מפתיעות שלא ידעתם על WIFI

במשרד, צילום: shutterstock
במשרד, צילום: shutterstock
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

היא בלתי נראית, אינה נשמעת ובכל זאת אנחנו יודעים שהיא לגמרי קיימת – זוהי רשת ה- WIFI. בטוחים שאתם יודעים עליה הכל? הנה כמה עובדות מפתיעות על הגלים הנסתרים שמשדרגים את חיינו כבר שנים רבות

על אף שרובנו יודע מהי רשת ה-wifi , נדמה שהרשת האלחוטית המוכרת והידועה נמנית בין הדברים עליהם אנו יודעים הכי מעט בעודנו משתמשים בה הכי הרבה. החיבור לאינטרנט מכל מקום בעולם וכן השימוש בו הפך כבר מזמן למובן מאליו וסביר להניח שאם ניתקל באדם שאינו מבצע שום פעולה אינטרנטית, יביא הדבר להרמת גבה או שתיים. אך מה יקרה אם אכן תיזרק לחלל האוויר השאלה "כיצד בכלל עובד ה- wifi?"

רשת ה-wifi  היא רשת אלחוטית אשר נתמכת לרוב על רשת קווית, אותה ניתן למצוא ברוב בתי האב בישראל. בדרך כלל היא מאפשרת מהירות גלישה טובה יותר מזו הקיימת בנייד ובעיקר – חוסכת לנו שימוש בנתוני חבילת האינטרנט שברשותנו. לצד תפקידה הבסיסי והמוכר, לרשת זו היסטוריה עשירה במיוחד ובבסיסה עומד רעיון פשוט בהרבה יותר. לפניכם כמה עובדות מפתיעות שלא ידעתם על רשת זו.

wifi , על שום מה?

במפתיע או שלא, לראשי התיבות wifi  אין שום משמעות. בעבר נהוג היה לחשוב כי הביטוי "wireless fidelity" (חיבור אלחוטי) מייצג את ראשי התיבות, אך מתברר כי בפועל אין לו משמעות כלל. שם זה נבחר בעיקר מהסיבה שהוא קליט ובסופו של דבר, מדובר בזכויות יוצרים של מותג ולוגו בדומה לכל שם אחר של חברה או מוצר.

כי אלוהה-נט לא היה קליט

רשת ה- wifi  התחילה את צעדיה הראשונים בשנת 1979 בהוואי ומכאן שהיא ותיקה הרבה יותר ממה שניתן לחשוב. אז היא נקראה בשם הקליט "אלוהה-נט" ולראשונה אפשרה העברה של מידע בין מחשבים וללא כל חיבור פיזי ביניהם.

נדרשו 20 שנה נוספות עד שחברת NCR לקחה יוזמה ויצרה רשת נוספת כפי שאנו מכירים אותה היום. שמה המקורי של אותה הרשת, אגב, לא היה קליט כל־כך ונקרא "IEEE 802.11" כך שאין זה מפתיע שיוצריה בתאגיד NCR הכירו במהרה בצורך להעניק לה שם אופנתי וקליט יותר. הצליח להם בסך הכל.

קצת מספרים גדולים

בכל הנוגע לכמותם הרבה של מכשירים תומכי wifi , ראוטרים ושאר דברי IOT, ישנה התחושה כי הספירה אכן אבדה. ההערכה היא כי נכון להיום, קיימות בעולם כ- 454 מיליון נקודות wifi  ציבוריות המספקות גלישה להמונים – והיד עוד נטויה. כך למשל העריכו בסוף שנת 2018 כי ישנם לפחות 12 מיליארד מכשירים העובדים עם רשתות wifi , מספר שרק ילך ויגדל עם השנים עקב השימוש הנרחב ברשתות בהן.

נופשים ומדרגים

המצב בו יצאתם לחופשה והמלון ממש טוב וממוקם נפלא אך הרשת האלחוטית בו איטית ומתסכלת אינו כה נדיר. תיירים רבים ברחבי העולם מציינים בתום שהותם כי איכותה של הרשת האלחוטית במלון חשובה יותר עבורם מפרמטרים אחרים בו כדוגמת מיקומו, מספר החניות בו או ארוחת הבוקר המוגשת. 80% מהנשאלים באותו הסקר השיבו גם כי היו מעדיפים יותר להזמין מלון המציין מראש כי הגלישה האלחוטית בו טובה וחינמית. דוגמה למדינות המדורגות כבעלות מהירות גלישה טובה במיוחד ביחס לזו שבשאר מדינות העולם הן ליטא ודרום קוריאה.

רגישה להפרעות ולחסימות

למרות הציפייה שרשת ה-wifi  משתמשת בגלים אלקטרומגנטיים מתקדמים, בפועל היא מועברת בגלי רדיו בתדרים שבין  2.4GHzל-  5GHz. על אף שהם יכולים לעבור מרחק רב יחסית – ישנן רשתות אלחוטיות עירוניות בעלות טווח של עד 250 ק"מ, עלולים תדרי הרדיו להיות רגישים לחסימות פיזיות או הפרעות. הפרעה שכזו יכולה להיות כל דבר העומד בדרכו של התדר ובפרט כזו המוליכה חשמל, מה שמרמז כי בני אדם, לוחות מתכת או אפילו אקווריום העומד בינכם לבין הראוטר – עשויים לשבש את הקליטה. גם מכשירי חשמל נוספים בעלי טווח תדרים דומה כמו טלוויזיה חכמה, מיקרוגל או מקלט רדיו, יכולים לשבש את התדר ולהאט את הגלישה. לכן, בפעם הבאה שאתם מחממים לכם ארוחה טובה במיקרוגל בזמן צפייה בסדרה אהובה – מומלץ שתחשבו פעמיים.

אם כן, רשת אלחוטית ביתית איכותית הפכה עם השנים לפופולרית ולכזו שלא ניתן להסתדר בלעדיה. כעת, לאחר הכרתה בצורה מעמיקה יותר, תוכלו לבחור חבילה משתלמת שתבטיח גלישה מהירה, מהנה, חסכונית ובעיקר – נטולת הפרעות.

השארת תגובה