"התנשאות אשכנזית" – קרבות קואליציה וב'ליכוד'

חריקות בקואליציה: כיו"ר ועדת הקורונה, ח"כ שאשא ביטון לא הפסיקה להתעמת עם הממשלה ועם חברי מפלגתה. שר האוצר ישראל כץ ויו"ר הקואליציה מיקי זהר, נקלעו לעימות פומבי שגלש אל מחוץ לדיוני ועדת הכספים

ביקורת טלויזיה
ביקורת טלויזיה

שבוע לא שקט עבר על הקואליציה הנוכחית. החריקות בשותפות בין הליכוד לכחול לבן כבר ידועות, אולם שום דבר לא הכין את נתניהו לעימות הצורם שהתפתח בין יו"ר הקואליציה מיקי זהר לבין שר האוצר ישראל כץ.

העימות החריף החל במהלך דיון בוועדת הכספים שדנה בתכנית הכלכלית של הממשלה. בשיאו של העימות קרא זוהר לשקול את המשך כהונתו של כץ בתפקידו.

כץ אמר במהלך דבריו כי שאל מדוע מיקי זוהר כל כך דואג לתחום האולמות. "נאמר לי שיש לו בן דוד שהוא דואג לו, אתה לא מייצג שום עניין", אמר שר האוצר.

השר כץ הטיח בזוהר: "באת להפריע לדיון ענייני בגלל אינטרס אישי של בן דוד שיש לו אולם חתונות. זה מנוגד לעמדת ראש הממשלה והממשלה שרוצה להעביר את החוק כדי להעביר במהירות כסף לשכירים לעצמאים ולבעלי העסקים. לצערי האופוזיציה מגלה יותר אחריות לציבור מאשר אתה שקרוי יו"ר קואליציה".

זוהר ענה לו: "אני אתעלם מהגישה האלימה והמתנשאת של שר האוצר. צר לי שכחלק מתנועת הליכוד יש לנו שר אוצר מנותק מהעם, אני מצר על זה. ועם כל הכבוד לרצון של שר האוצר להפגין כוחניות, עלי זה לא עובד. אני באופן אישי חייב להודות שהייתה לי תקווה גדולה ממינויו של ישראל כץ. יש לי מפח נפש גדול מההתנהלות שלו. יכול להיות מאוד שצריך לקרוא לראש הממשלה לבחון את המשך כהונתו של שר האוצר. המשך כהותנו הופכת לסכנה להמשך כהונת הליכוד".

כץ קרא לעבר זוהר כי הדיון הוא על בן דודו וכי הוא עוד יגיע לוועדת האתיקה.

בעקבות העימות עצר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני את הדיון והכריז על הפסקה.

בהמשך פרסם השר כץ הודעה בה תקף את יו"ר הקואליציה: "ח"כ מיקי זוהר פעם אחר פעם מנסה להכניס את הדעות הלוביסטיות שלו לדיוני הוועדה. פעם ראשונה, לטובת סוכני הביטוח, וכעת לטובת בעלי האולמות. אני בקשר מתמיד עם כל הגורמים בשטח, נפגש עם כולם ושומע באופן אישי. 'הניתוק' היחיד שלי הוא מבעלי עניין ואינטרסנטים".

בעקבות ההודעה מיקי זוהר המשיך להתעמת עם שר האוצר: "לאור מתקפת הציוצים של השר ישראל כץ: אני מציע לו להירגע ולהתחיל לעבוד למען אזרחי ישראל תוך שימת דגש על קשב לצרכים ולבעיות. חבל מאוד שהוא מנסה להשליך עליי את ההתנהלות הכלכלית המנותקת שלו, במקום להיאבק אך ורק למען הצרכים של הציבור. אמשיך להילחם למענכם, גם אם זה לא מוצא חן בעיניו".

אחרי העימות החריף, השר כץ וח"כ מיקי זוהר זומנו ללשכת ראש הממשלה נתניהו – שם ניסה להרגיע את הרוחות ולפשר ביניהם. כלפי חץ, השניים שומרים על שתיקה, אבל בליכוד מבהירים, מתחת לפני השטח הרוחות סוערות.

העימות בין כץ לזהר אינו הראשון. בחודש שעבר תקף זוהר את כץ וצייץ: "אוי לה להתנשאות האשכנזית". הדברים נאמרו בתגובה לדברים שאמר השר כץ בראיון בגלי צה"ל. זהר מיהר לתקוף כבר אז: "עצוב לראות כיצד ישראל כץ, המשמש כשר האוצר של מדינת ישראל, יורד נמוך רק כדי להצדיק את החלטותיו המקצועיות. זה לא סוד שאני חלוק עליו במגוון רחב של נושאים כלכליים אך זה מעולם לא גרם לי לזלזל בו. אין לי ספק שדרכו תוביל אותו לכישלון פוליטי ומקצועי, ימים יגידו".

הח"כית העצמאית

ח"כ יפעת שאשר ביטון, היא אחרונת נציגי 'כולנו' בכנסת. מפלגתו של כחלון נטמעה בליכוד. כחלון עצמו פרש מהחיים הפוליטיים. ח"כ ביטון נשארה ונבחרה לכנסת ה-23. היא מונתה ליו"ר ועדת הקורונה, תפקיד שנתניה ומתחרט שהפקיד בידיה.

ח"כ ביטון, מצליחה פעם אחר פעם, להעביר בוועדה החלטות מנוגדות לאלו שהתקבלו בישיבת הממשלה. תחילה היה זה בנוגע לבריכות השחיה שבניגוד להחלטת הממשלה, קבעה הוועדה כי הן תישארנה פתוחות. השבוע, התקבלה החלטה הפוכה מהחלטת הממשלה בנוגע למסעדות. מדובר בהחלטה המנוגדת להמלצות משרד הבריאות והמל"ל.

ח"כ ביטון ספגה ביקורת מחבריה למפלגה. חבר הכנסת יואב קיש אמר: "חוסר אחריות בוועדת הקורונה. בניגוד להמלצת הדרג הרפואי מקצועי מובילה יו"ר הועדה קו של כניעה ללחצים סקטוריאליים. אנחנו במצב תחלואה שמחייב צמצום התקהלות, הוועדה באקט פופוליסטי מאשרת התקהלויות בבריכות ופתיחת חדרי כושר. כשמובילים צריך לדעת לעמוד מול לחצים, במבחן הזה היא נכשלה".

גם יו"ר הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר תקף את יו"ר הוועדה: "צר לי שחברת כנסת מהקואליציה בחרה בדרך פופוליסטית וחסרת אחריות על גבם של הרשויות הנלחמות למניעת מגפת הקורונה והחליטה לפעול כנגד עמדת הקואליציה. במקום להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לממשלה לנהל את המשבר הזה באופן אחראי, היא בחרה לתקוע מקלות בגלגלי הקואליציה. לא נוכל לסבול התנהגות כזו".

ח"כ זהר, סבר שכיו"ר הקואליציה הוא יכול להדיח את ביטון מתפקידה, אלא שאז הוא גילה שני דברים: בכחול לבן מיהרו להתייצב לצידה של הח"כית מליכוד, כך שאין רוב להדיחה. שנית, הליך הדחה של יו"ר ועדה אינו כזה פשוט. יו"ר הקואליציה נאלץ להסתפק בנזיפה בלבד.

מי שמיהר להתייצב לצידה של ח"כ שאשא ביטון, הוא ח"כ גדעון סער שאמר: "ללא קשר לתוכן ההחלטות שקיבלה היום ועדת הקורונה: 1. הכנסת אינה חותמת גומי של הממשלה. 2. נכון יותר לשכנע את ועדות הכנסת באמצעות מסד נתונים ולא באמצעות איומים ולחצים. 3. הדחת יו"ר הועדה – אינה הדבר הנכון לעשות".

התמיכה של סער בשאשא ביטון מחזקת את מחנה סער שעדיין ממתין ליום שאחרי נתניהו. החיכוכים בין כץ למיקי זהר, השתיקה הרועמת של בנט, המחנה של גדעון סער, הציפיות של אדלשטיין וגלעד ארדן, רק מצביעים על כך שמשהו זז מתחת לפני השטח הליכודי. זה רחוק ממרד במנהיג התנועה בנימין נתניהו, אבל גם ראש הממשלה ששלט ללא עוררין במפלגתו בעשור האחרון, מבין שבתוך הבית פנימה, בכירי מפלגתו משפרים עמדות ומביטים קדימה.

השארת תגובה