הכניס את הבן שלו לעבוד בעסק – והכל הסתבך

רמי שטיינפלד
רמי שטיינפלד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כולם מכירים את האימרה ש"לא עושים עסקים עם משפחה" אבל מה עושים כאשר הקשרים שנוצרו במהלך שנות העבודה המשותפות הופכות אותנו להיות אולי אפילו יותר ממשפחה.

אחד הסכסוכים המורכבים שטיפלנו בהם היה בחברה גדולה ומצליחה שהוקמה לפני כמה עשרות שנים על ידי שלושה שותפים.

השותפים הסתדרו מצויין אחד עם השני, המשפחות גרו באותו איזור ובאופן טבעי התפתחה חברות טובה ומבורכת בין משפחות השותפים.

כשהחברה הייתה בתחילת דרכה ואף שנים לאחר מכם לא הייתה הגדרת תפקידים מדויקת בין השותפים. כולם תרמו את הזמן והנשמה להצלחת החברה – והחברה אכן פרחה והצליחה והפכה עם השנים להיות מובילה בתחומה.

ילדי השותפים, שהיו פחות או באותה שכבת גיל, גדלו עם החברה ובאופן טבעי היו חברים טובים. הם הגיעו לעבוד בחופשות ובכל זמן פנוי שהיה לכם. "משפחת החברה" התרחבה לדור השני. עם השנים וככל האבות המייסדים התבגרו, כל אב הכניס את אחד מילדיו לתפקיד פעיל בחברה. אחד הפך להיות סמנכ"ל המכירות, השני סמנכ"ל התפעול והשלישי היה אחראי על הצד ההנדסי של החברה. החברה המשיכה להצליח ולהרוויח וההורים המייסדים התחילו בתהליך מדורג לצמצם את הנוכחות הפעילה שלהם בחברה.

אופן הניהול של הדור השני היה הרבה יותר מורכב. החל מהעובדה שלא יכלו להגיע להסכמה על מנכ"ל החברה. כל אחד חשב באופן מובהק שרק הוא יכול לנהל את החברה והאחרים לא. בלית ברירה התקבלה החלטה להעסיק מנכ"ל שכיר שאף הוא היה די מתוסכל מכך שלא ניתן לו מספיק חופש פעולה ושלמעשה צוות הסמנכ"לים הכפופים לו הירארכית הם גם בעלי המניות והדירקטוריון שלו.

בהמשך הדרך ולמרות חלוקת התפקידים בין הבנים התגלעו חילוקי דעות משמעותיים וחוסר שיתוף הפעולה ביניהם, פגע קשות בביצועי החברה.

הבעיה האקוטית ביותר של החברה הייתה חוסר יכולת לקחת החלטות תפעוליות שוטפות, וכמובן החלטות על כיוונים אסטרטגיים, השקעות, רכישות משמעותיות, אופן השימוש ברווחים שנצברו וכיוצא בזה.

במשך כמה שנים, בגלל הייחודיות של החברה, הסכסוך בין בעלי המניות לא צף על פני השטח מבחינת התוצאות העסקיות. החברה המשיכה להרוויח ולכאורה לא היה צורך דחוף לטפל בסכסוך לפי הכלל הידוע "שאם זה עובד – אין מה לגעת ולתקן".

ככל שחלף הזמן ולא הצליחו להתגבר על המחלוקות ביניהם, השותפים הבינו שחייבים להתחיל תהליך גישור עסקי כדי לנסות ולזקק את האינטרסים של כל אחד מהם ומתוך כך לבנות דרך פעולה שתמשיך את פעילות החברה. הם היו יכולים ללכת ליועץ כלכלי או לפנות לייעוץ ארגוני אבל בכל זאת בחרו בנו. אנחנו הבאנו לשולחן ניסיון עסקי עשיר (כולל בסביבת עבודה דומה לסביבת העבודה שלהם) המשלב הבנה עמוקה בתהליכי גישור ובניית הסכמות בסכסוכים מורכבים.

התהליך היה ארוך ואכן מורכב.

הסכסוך לא נפתר והיום הם עדיין לא חזרו להיות חברים כפי שהיו בעבר.

אולם אנחנו סייענו להם לנהל את הסכסוך במקומות שלא ניתן היה לפתור אותו.

בעזרת רב-שיח בונה ואמיתי שהצדדים הצליחו להגיע אליו בעזרתנו, נסללה הדרך לעבודה משותפת שתמשיך לפתח את החברה ולקדמה להישגים נוספים, למרות הסכסוך.

מכירים סיטואציה דומה? חושבים שאין מוצא ופתרון לסכסוך מורכב?

אנחנו נסייע לכם להבין את מהות הסכסוך ולהתוות דרכים מעשיות לנהל את הסכסוך תוך הבנת מערכת האינטרסים ההדדית ובניית הסכמות להמשך פעילות מוצלחת של העסק.

מיכה קורמן        רמי שטיינפלד

 

 

השארת תגובה