הצעה לליצמן: תשקיע במי שמוזיל דירות

יזם הנדל"ן יקי רייסנר בהתייחסות למהלכים החדשים בענף הנדל"ן: יש לשקול תוכנית מענקים מדורגת בפריפריה – הפחתת מס המשקיעים ל-5% נכונה – השוק זקוק כעת למשקיעים בשל הקושי המימוני של הזוגות הצעירים

רייסנר עם כחלון
רייסנר עם כחלון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

"המהלכים שנעשים כעת בשוק בנדל"ן ע"י שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן ושר האוצר ישראל כץ מראים שבמשרדי הממשלה קוראים נכון את המפה הנדל"נית שהשתנתה בעקבות משבר הקורונה" כך אומר יזם הנדל"ן יקי רייסנר, בעלים ומנכ"ל רייסדור.

לדבריו "החלטת שר האוצר לשעבר משה כחלון להעלות את מס הרכישה ל-8% בשנת 2015 הייתה נכונה בזמנו. באותם ימים המשקיעים הציפו את שוק הנדל"ן וגרמו לעליית מחירים דו ספרתית מידי שנה. היה הכרח להוציא את המשקיעים מהשוק ולתת לזוגות הצעירים אופציה שפוייה לקנות דירות. ב"ה המהלך הוכיח את עצמו ושיעור המשקיעים ירד לשפל של עשור".

"מאידך בתמונת המצב הנוכחית אין ספק ששר האוצר ישראל כץ ושר השיכון החדש ליצמן מזהים נכון את המצב. כיום יש ירידה במכירות במיוחד אצל הזוגות הצעירים בשל קושי מימוני עקב משבר הקורונה. הזוגות הללו צריכים קורת גג ולכן הם יפנו לשוק השכירות. בהיעדר משקיעים בשוק הדירות, מחירי השכירות יקפצו פלאים. לכן הפחתת מס הרכישה למשקיעים היא במקום ובזמן הנכון. המשקיעים יחזרו לשוק מלאי הדירות להשכרה יגדל ומחירי השכירות ישארו ברמתם הנוכחית".

"לדעתי", מוסיף רייסנר, "ייתכן שבעוד כמה חודשים כשיזהו את היקף הפגיעה בענף יהיה עידוד נוסף למשקיעים להכנס לשוק או אפילו הפחתה נוספת במיסוי".

רייסנר התייחס גם לתוכנית הדיור החדשה של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן שהוצגה לאחרונה בועדת הכספים. התוכנית מעניקה תמריצים לרכישת דירה ראשונה בפריפריה כשמגבלת מחיר הדירה תעמוד על 700 אלף שקלים. מענקים ינתנו גם לרוכשי דירה ראשונה שאינה דירה חדשה.

רייסנר: "מענקי הפריפריה היא עידוד נכון של הסטת ביקושים מאזור המרכז. במקביל הממשלה צריכה לעודד פיתוח של הפריפריה בתשתיות תחבורה ותעסוקה כדי להפחית את הביקושים במרכז.

"אני מאמין שבעקבות המענק תהיה השפעה על מחיר הדירות בפריפריה. דירות שמתומחרות ביותר מ-700 אלף שקל ינסו לרדת ל-700 אלף שקל על מנת להגיע למענק. מאידך יתכן גם שדירות שמתומחרות כיום ב-650 אלף שקל ירצו להעלות מחיר בגלל המענק".

הפתרון שמציע רייסנר הוא מענק מדורג לפי מחיר הדירה. "ככל שהמחיר יהיה נמוך יותר ערך המענק יהיה גבוה יותר בצורה כזאת נמנע עליית מחירים שאינה הוגנת מצד בעלי הדירות שינסו לנצל את המענק לטובתם"

השארת תגובה