מערך תכניות לאלפי בני הישיבות בבני ברק

תכנית "זריזין מקדימין" לבני הישיבות לצעירים – תפילת שחרית ישיבתית בקהילות הקודש • "בצילו של היכל" – היכלי תורה בקהילות קודש עבור בני הישיבות הגדולות שנבצר מהם לשוב לישיבות

אילוסטרציה: חנוכת ישיבת דעת אליהו, צילום שמואל דריי (14)
אילוסטרציה: חנוכת ישיבת דעת אליהו, צילום שמואל דריי (14)

בימים טרופים אלו, כאשר הגל השני של נגיף הקורונה נמצא בשיאו, נאלצים אלפי בני ישיבות אשר לשנות מסדריהם ומשגרת יומם או למצער להישאר בבתיהם. בשל מצב מורכב זה, הורה ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין לצוות לשכתו, למחלקת "קהילות וצעירים" העירונית, להיערך עם מערך תכניות נרחב שיספק מענה לאלפי בני הישיבות הקדושות בעיר התורה והחסידות, על מנת שלא ייפסק קול התורה מקרב בני הישיבות הקדושות בכל שלב ובכל מצב.

אחד השינויים המשמעותיים שקיימים בחלק מהישיבות לצעירים בבני ברק, הוא השינוי שקיים בסדר היום הישיבתי, בזמני התחלת יום הלימודים בישיבה. באשר, מכורח המציאות, לא מתקיימת תפילת שחרית בישיבה ואף לא מוגשת ארוחת בוקר, מה שגורם לרפיון בקרב חלק מבני הישיבות בזמן כה חשוב של אשמורת הבוקר. בשל כך החלו במחלקת "קהילות וצעירים" העירונית, בשיתוף "איגוד בני הישיבות", "אגודת בני הישיבות" ו"התאחדות בני הישיבות", בתכנית ייחודית "זריזין מקדימין", שבה מתקיימים בקהילות הקודש סדרי תפילה מיוחדים באווירה ישיבתית, כשלאחר התפילה מוגש לבחורי הישיבות מיני מזונות ומשקה קל לסעוד את הלב, בנוסף להגרלות שיתקיימו מידי שבוע בין המשתתפים הקבועים בסדרי התפילה. כמובן, שסדרי התפילה מתקיימים בהתאם להנחיות וההוראות הקפדניות של משרד הבריאות.

בנוסף, קיים מצב שבו חלק גדול מבני הישיבות הגדולות לא שבו אל ספסלי בית המדרש בישיבה, בשל קשיים והגבלות שקיימים בחלק מהישיבות. על מנת למנוע מצב של רפיון חלילה בלימוד התורה ובעמלה, מקימים במחלקת "קהילות וצעירים" בשיתוף איגוד בני הישיבות, בתי מדרש מיוחדים בקהילות הקודש "בצילו של היכל", על מנת לאפשר לבני הישיבות שלא שבו לישיבותיהם, ללמוד בצוותא ולעמול בתורה הקדושה בדיבוק חברים, באווירה ישיבתית מיוחדת, ובכך לשמור על רצף הלימוד של זמן קיץ, גם בשבועות האחרונים שנותרו עד לסיום הזמן.

סדרי הלימוד שיתקיימו בבתי המדרש "בצילו של היכל" בקהילות הקודש בעיר, יתקיימו אף הם בהתאם להנחיות וההוראות, באופן מחמיר וקפדני על קיומן. מידי יום יסופק כיבוד קל ללומדים.

עבור בני ישיבות רבים השוהים בתקופה מאתגרת זו ללא מסגרת ישיבתית, וללא חברותות, מתקיים פרויקט ייחודי של סידור חברותות עם אברכים תלמידי חכמים שיקדישו מזמנם מספר שעות ללימוד עם בחורי הישיבות, על מנת לסייע להם לשמור על קניינם הרוחני, שחלילה לא יילך לאבדון בימים קשים אלו.

ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין אמר על התכניות המיוחדות שנועדו לבני הישיבות: "כמיטב המסורת שלנו, אנו רואים בבני הישיבות הקדושות ובקהילות הקודש את ספינת הדגל של עיר התורה, ואנו גאים ליטול חלק בעידודם של בני הישיבות ע"י מערך תכניות חשובות אלו, שהן נחוצות עבור בני הישיבות הקדושות, להמשיך לעמול ולשקוד על התורה הקדושה שהיא זאת שמצילה אותנו מכל צרה וצוקה".

הורים רבים ואישי חינוך אומרים בהתרגשות כי "עיריית בני ברק וראש העיר הרב רובינשטיין השכילו להעמיד לאורך כל התקופה את בני הישיבות והקהילות בראש סדרי העדיפויות בעירייה, כיאה וכראוי לעיר התורה והחסידות. מרגש כל כך לראות את אלפי בני הישיבות, שלמרות כל הקשיים והאתגרים בתקופה זו, לא מפסיקים לעמול בתורה הקדושה".

בעיריית בני ברק מדגישים כי תכניות נוספות עבור בני הישיבות וקהילות הקודש ייצאו בעז"ה לפועל בשבועות הקרובים, בהתאם לאפשרויות ולמצב המשתנה כל העת, במטרה לאזן בין הרצון להמשיך ולספק מענים רבים ככל האפשר לתושבי העיר ובכלל לבני הישיבות ובני קהילות הקודש, לבין הצורך להמשיך לשמור על ההנחיות וההוראות הקפדניות, מתוך תקווה ותפילה שהתורה הקדושה תגן על כלל ישראל ונזכה לשוב לשגרה בריאה בהקדם.

השארת תגובה