רשות המיסים שילמה עד עתה כ-1.8 מיליארד ₪ סיוע לבעלי עסקים

כך נחשף בוועדת הקורונה. 92 אלף בקשות לסיוע הוגשו, 83 אלף אושרו. המקדמות הועלו ל-60%. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון: האוצר הבטיח חבילת-סיוע יפה – אך חשוב שההגדרות שקבע יתאימו לכלל הענפים. אגף התקציבים: סיוע לבעלי האולמות – יכלול פיצוי לזוגות הצעירים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זעקת בעלי העסקים שנפגעו מהשבתת המשק, מגיעה שוב ושוב לוועדת הקורונה, והיום (שני) היא דנה בפיצוי שמעניקה רשות המיסים. לדברי יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) "חובתנו לעקוב אחרי מימוש המענקים הממשלתיים לעסקים שהובטחו. האוצר הבטיח חבילת-סיוע יפה – אך חשוב שההגדרות שקבע יתאימו לכלל הענפים. חלק מהעסקים שהובטח להם – טרם קיבלו סיוע, וגם מי שקיבל – לא קיבל את כל הסיוע. בנוסף, גם מי שזכה לתשובה חיובית כי הוא זכאי לסיוע – טרם קיבל את הכסף. בקשות ההלוואה נדחו ע"י הבנקים בטענה כי לבעל-העסק התחייבויות רבות מדי, וזו התעמרות של ממש". היא דרשה מאגף התקציבים באוצר למסור לוועדה תכנית סיוע ייעודית לענף התיירות ולמגדלי התבלינים, כפי שהובטח בדיונים הקודמים. להבטחת נציג האוצר בוועדה – כל הזכאים לפעימה השלישית יקבלו את הכסף עוד היום.

נדב קרטן, טען בשם כמה מאות עצמאים, "לא קיבלנו שקל בגלל שהעסק שלנו לא היה רווחי בשנתיים האחרונות. אנו משלמי מיסים כדת וכדין – אך אין לנו רשת ביטחון, ואנו נענשים פעמיים". הוא הציע מספר הגדרות, כמחזור עסקים, שנות קיום העסק ותשלום מיסים כדין – כדי לאפשר להם לקבל מענק.

אנה מלר, יו"ר אגודת מגדלי התבלינים, סיפרה כי המגדלים טרם קיבלו כל סיוע ממשלתי, כיוון שכל עסקיהם עובד במזומן, והמחזור של חודשי הסגר (מרץ-מאי) טרם נכנס והוכר ע"י רשויות המס.

דני אמיר, יו"ר לשכת תיירות נכנסת לישראל, הדגיש את ההכנסות הרבות שתיירים מביאים לרשת ענפים, כחברות תעופה, מסיעים, מסעדות, מלונות, אתרים, מדריכי טיולים, אטרקציות, פנאי ותרבות, "אך המחזור של התיירות עצמה קטן – מכדי שנזכה לסיוע מהאוצר", טען. לדברי טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות משרד הנסיעות, 80% מהעוסקים בענף טרם קיבלו ולו שקל אחד סיוע, וגם לפי התכנית-הכלכלית-החדשה הם לא יקבלו. "אם הענף הזה יקרוס – יקרסו איתו 40 מיליארד ₪ הכנסות המדינה מתיירות", הזהירה.

ניר שפר, יו"ר התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים, הצטרף לאזהרות "אם הענף לא יקבל עזרה – הוא יקרוס. ההגדרות החדשות מקפחות אותנו. זוגות צעירים לא מסוגלים להינשא והאולמות לא יכולים לפצות אותם. פתרונות האוצר יביאו אותנו לחדלות-פרעון". הוא קרא לנציגי רשות המיסים לא לחשב רווחיות לפי חודשים אלא לפי ממוצע שנתי.

אמיר דהן, מנהל מחלקת פיצויים ברשות המיסים, סיפר על 92 אלף בקשות, כ-3,000 נדחו מחוסר זכאות, כ-5000 עדיין בטיפול, וכ-83 אלף בקשות אושרו בהיקף של כ-1.8 מיליארד ₪. לדבריו, המקדמות במענק לבקשות ההוצאות הקבועות, הועלו לבקשת ראש הממשלה ל-60%, ואתמול או היום הכסף צריך לעבור כבר לחשבון. הוא הבטיח כי במקום בו ניתן להיות גמישים בהגדרות, הם באים לקראת העסקים. הוא ציין גויסו מסר רב של מוקדנים כדי להיטיב את השרות לציבור. לדברי שלמה אוחיון, האחראי ברשות המיסים על פעימת הסיוע השנייה והשלישית, אמש קיבלו 380 אלף איש כ-1.8 מיליארד ₪. בחודשים האחרונים הסיוע יעמוד על כ-15,000-6,000 ₪, תלוי לפי היקף ההכנסה, והדגיש כי הסיוע ניתן לפי מחזור העסקים ולא לפי הרווחיות.

יגאל ברנס, נציג אגף התקציבים, הוסיף כי עם נציגי בעלי אולמות האירועים נערכות ישיבות מתמשכות, ובמתווה הסיוע החדש יחפשו פתרונות, בהם ייכלל גם פיצוי לזוגות הצעירים.

ח"כ ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) טען כי יחידות מבקר ספרי החשבונות במס ההכנסה, מתוגמלות בפרמיות לפי מספר הטעויות הנמצאות בספרי החשבונות.