ילד נדבק מטפיל של כלב

בסורוקה בוצע ניתוח נדיר להוצאת אכינוקוקוס – ציסטה עם טפיל, ממוחו של ילד שהפך למשותק בפלג גופו השמאלי, לאחר שנדבק מטפיל של כלב

חדר ניתוחים. אילוסטרציה
חדר ניתוחים. אילוסטרציה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אימו של קוסאי אלחמידי בן השש, הבחינה שבתקופה האחרונה הוא החל לצלוע ברגל שמאל וסבל מכאבי ראש במיוחד בשעות הבוקר. מצבו של הילד הדאיג את הוריו והם פנו למלר"ד ילדים בסורוקה.

 

בבדיקה, התרשמו הרופאים מסימני חולשה בפלג גוף שמאל ומסימנים המעידים על לחץ תוך גולגולתי מוגבר, והחליטו לבצע בדיקת CT דחופה. הבדיקה הדגימה תהליך ציסטי גדול, שמקורו בטפיל מסוג אכיניקוקוס, הגורם ללחץ ניכר על המוח.

בעקבות ממצאי הבדיקה, הושלם בירור ואימות של האבחנה בבדיקת MRI , הילד הועבר בדחיפות לחדר ניתוח ובניתוח הוסרה הציסטה מהמוח בשלמותה.
מדובר בניתוח המחייב שיתוף פעולה הדוק של הצוות ומוכנות לכל תרחיש אפשרי בזמן הוצאת הציסטה, כמו גם מיומנות גבוהה מאוד, שכן פגיעה בציסטה ושפיכת תוכנה עלולות לגרום לתגובה אלרגית קשה ולפיזור ביציות הטפיל במוח ובסביבתו.

לאחר הניתוח, אושפז קוסאי ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה, מצבו השתפר באופן משמעותי והוא שוחרר מהמחלקה במצב קל כשהוא מתהלך באופן רגיל ומרגיש טוב מאוד.

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הניורוכירורגית בסורוקה מסביר:"מחלתו של קוסאי נגרמה על-ידי טפיל  האכינוקוקוס המצוי במעיים של כלבים, שועלים וזאבים, המפרישים את ביצי הטפיל בצואתם. צאן, בקר, ולפעמים בני אדם, עלולים לאכול את הביצים האלה,  וכשהן בוקעות הטפיל מגיע בדרך כלל לכבד. לפעמים הטפיל לא נשאר בכבד, אלא ממשיך עם זרם הדם ומתיישב בריאות ובאיברים אחרים, בכללם במוח".

ד"ר מלמד, מוסיף:"ניתוח זה החזיר אותי לעברי הרחוק, כשהייתי נוירוכירורג צעיר באוזבקיסטן וניתחתי ניתוחים להסרת אכינוקוקוס לעיתים קרובות. שם זה היה נפוץ".

אמאני, אמא של קוסאי בהתרגשות: "אני מודה לצוות שהציל את חיי בני ועל הטיפול המהיר ומציל החיים. בתוך זמן קצר מרגע ההגעה למיון ילדים, הייתה אבחנה מדוייקת ובני הוכנס באופן דחוף לניתוח. פשוט הצילו את חייו".

14 תגובות
 1. איזה רופאים חכמים כל הכבוד מזל שיש רופאים כאלה הילד ניצל מעניין מאוד

 2. כל הכבוד לרופאים

 3. מה קרה לכלב? אני מניחה שהוא של המשפחה של הילד. טיפלו גם בו? הרי הוא במקור הפונדקאי

 4. מוזר איך הגיעו הטפילים לבטן של הילד? מה הוא אכל?

 5. מזל שאת גרה בישראל

 6. רופאים יקרים תבורכו

 7. היום שמעתי בחיפה על קרציות של כלב שנדבקה על ראש של ילד. מבקשים לשים לב .כי זה מסוכן. צריך לעשות חיסון

 8. תתרחקו מהכלבים,תנו להם לחיות את החיים שלהם ביער,שלכך נבראו.

 9. זה באמאך ורק מאכילת כבשים.הטפיל הזה נמצא בצואה ובגללים של בהמות ולא כל כך הכלבים בית אלה ברחבי פרא שועלים וזאבים.נקודה סימן קריאה.אני ממש מתה שידר מפילים את זה על הכלב.לא הגיוני בסביבת הילד האומלל…..

 10. לא מכלב נקודה

 11. קורונה 2?

 12. תתרחקו מהכלבים,תנו להם לחיות את החיים שלהם ביער,שלכך נבראו.

  אין לך בושההההה אני בהלם צריך להשאיר גם אותך ביער הרי נבראת מאפר אז תשאר שם

 13. לאנשים שמגדלים כלבים: (לא רק אך במיוחד באזורים כפריים חקלאיים)חשוב לטפל נגד תולעים מדי כמה חודשים. (ניתן אף לעשות בדיקת צואה לכלב לטפיל במקרה של דאגה וחשש ) ולמנוע מהם לשוטט (או לאכול צואה ו/או דברים לא מזוהים בחוץ) באזורים בהם יש חיות משוטטות, כמו כן יש למנוע מהם מלאכול איברים פנימיים ו/או בשר לא מבושל, ממקורות לא ידועים. (בכבשים ועיזים ובקר הטפיל נודד לאיברים הפנימיים ויוצר ציסטות ..שהם עלולים להיות המקור להדבקה בכלביים).
  למרות הדאגה, השכיחות של המחלה מהטפיל הנ״ל(במיוחד באזורים עירוניים) נמוכה יחסית.
  .

 14. בורים ומטומטמים כדאי מה שיחזרו לכיתה א, וילמדו משהו….
  כל מה שלא יודעים ולא מבינים, משליחים על בעלי החיים, שהם חברם הטוב של האדם.
  ישנם אמצעים מאד מתקדמים כדי למנוע טפילים בחיות.
  בושה לאנושות שיש כזה רוע וכזאת בורות בקרב "האדם החושב".
  ואותם סאדיסטים שמשליחים את הכל על החיות, מקומם לא בקרבנו.

השארת תגובה