ה'סוחר' שיקר אודות הרכב שמכר

עורך דין נועם קוריס
עורך דין נועם קוריס

שאלה: אני תושב בני ברק. קיבלתי כעת הודעת חוב מעריית בני ברק. הם טוענים שלפני 10 שנים הבת שלי הייתה בגן חובה ולא שילמתי מספר חודשים דמי הזנה. הם דורשים מעל 500 ש"ח כאשר החוב המקורי עומד על 250 ש"ח לדבריהם. אמרתי להם שעשר שנים לא התקבלה הודעה שיש לי חוב, ואני בטוח ששילמתי מידי חודש בחודשו. הם טוענים שבמחשב שלהם מופיע החוב ועלי להביא את הקבלות מלפני 10 שנים ששילמתי!! הם מוכנים לוותר על הקנס ולהסתפק בקרן. האם אין חוק התיישנות על חוב לאחר 10 שנים? האם עלי לשמור חשבוניות 10 שנים? בעירייה עצמה הפנו אותי על שאלה זו לסגן הגזבר שהפנה אותי חזרה למחלקת גנים וחוזר חלילה.

תשובה: ראשית אציין שבמספר מקרים דומים אליהם נדרש מבקר המדינה להתנהלות מסוג זה של עיריות אכן הייתה ביקורת על ההתנהלות מהסוג שתיארת.

מבחינת החוק, אסור לעירייה לבצע פעולות גבייה אזרחיות לגביית חוב לכאורה שחלה עליו התיישנות אך אין מניעה לעירייה לבצע פעולות גבייה מנהליות ו/או להשאיר את סכום החוב רשום בספרים ולקזז אותו מזכויות כספיות שיגיעו לך אצלם.

 

שאלה: קניתי רכב מסוחר רכבים, והתברר לי לאחר זמן שהיו הרבה שקרים במה שהוא אמר על הרכב: זה היה יד 4 ולא יד 2, מליסינג ולא מפרטי, ועל פי הבלאי בהערכת מכונאי, הסוחר גם הוריד את הקילומטראז'. הבאתי בשעת הקניה בודק, שכנראה שיתף פעולה עם הסוחר, והוא אמר לי שהרכב עבר תאונה אבל אין פגיעה בשלדה. עכשיו, שנה אחרי, רציתי למכור את הרכב והתברר בבדיקה שהשלדה חתוכה לגמרי… השאלה היא אם יש לי כרגע ממי ואיך לתבוע את עשרות אלפי השקלים שהוא לקח ממני במרמה, בהנחה שכבר אין לי מסמכים רלוונטיים?

תשובה: על פניו ברגע שהבאת בודק ובדקת את הרכב נראה שיהיה לך כעת קשה לבוא בטענות למוכר אך במידה והבודק שהבאת נתן לך חוות דעת רשלנית שגרמה לך לחסרון כיס יש להניח שאתה יכול להגיש נגד הבודק תביעה על התרשלותו.

נראה למשל שבודק סביר היה צריך להעיר בפנייך שהשלדה לא תקינה וכך היה מצופה ממנו לעשות. מאחר והבודק לא עשה את המצופה ממנו ולך נגר ם חיסרון כיס מאחר ורכשת רכב פגום בגלל שהסתמכת על חוות דעתו השגויה של הבודק יש להניח שאתה יכול לתבוע מהבודק את ההפסד שלך.

 

שאלה: לקחת בעבר הלוואה חוץ בנקאית ולאחר שפספסתי מספר תשלומים נפתח נגדי תיק הוצאה לפועל באמצעות השיק לביטחון ונראה לי שסכום תיק ההוצאה לפועל גדול בהרבה מהחוב האמיתי. יש לי משהו לעשות?

תשובה: באפשרותך להגיש התנגדות לתיק ההוצאה לפועל בתוך 20 ימים מיום שקיבלת את אזהרת ההוצאה לפועל לידייך (אם איחרת אולי אפשר להגיש עם הארכת מועד). שים לב שעל הזוכה הייתה חובה בהתאם לחוק לצרף את הסכם ההלוואה ואת פירוט כל התשלומים ששילמת, כל התשלומים שפספסת, וכן פרטים נוספים לגבי ההלוואה והחוב. שים לב גם שבהתאם לתיקון מספר 5 המוכר בכינוי חוק אשראי הוגן שנכנס לתוקף לאחרונה- רשם ההוצאה לפועל רשאי לבטל את התיק נגדך אם לא צורפו על ידי המלווה כל הפרטים והנתונים שציינתי וכן נתונים נוספים שהיה עליו לציין.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

השארת תגובה