יש תרופה לאבטלה במגזר החרדי

מתי פיירמן מנכל מיזם למעשה
מתי פיירמן מנכל מיזם למעשה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כך אומר מתי פיירמן, מנכ"ל 'מיזם למעשה' המפעילה מרכזי תעסוקה במגזר החרדי, בתגובה לנתוני הלמ"ס המצביעים על עלייה דרמטית בהיקפי האבטלה ביישובים החרדיים. מנתוני מרכז מפתח – פיתוח תעסוקת חרדים עולה כי בחודש האחרון (יוני) חלה דווקא עלייה יחסית בהיקף ההשמות של עובדים חרדים במשרות חדשות, זאת לעומת חודשיים של ירידות חדות בעקבות השבתת המשק בסוף החורף.

האבטלה הגואה ביישובים החרדיים מגיעה אחרי עשור של צמיחה באחוזי התעסוקה במגזר החרדי, כאשר לפני נתוני המל"ס ערב המשבר עמד שיעור התעסוקה של גברים חרדים על 52.6 ושל נשים חרדיות על 76%. לדברי פיירמן, הדרך לצליחת המשבר התעסוקתי וחזרה למגמת עלייה עוברת בסבסוד מסלולי הכשרה מקצועית למחפשי עבודה, לצד עידוד יזמות עסקית, שתביא ליצירת מקומות עבודה חדשים.

"אסור לאפשר למשבר הקורונה להפוך את קערת התעסוקה החרדית על פיה. היינו במגמה חיובית של עלייה מתמדת בהיקפי התעסוקה וחשוב לשמור עליה גם לנוכח ההתפתחויות הכלכליות בארץ ובעולם. המשבר הנוכחי מאתגר את כל העוסקים בקידום התעסוקה, והמסר שלנו למחפשי עבודה הוא: הכינו את עצמכם ליום שאחרי המשבר, כאשר המשק יחזור לפעילות סדירה והכלכלה תתאושש. אנחנו מקווים ומאמינים שהיום הזה קרוב".

במקביל מציין פיירמן כי על הממשלה להקצות משאבים ניכרים לסבסוד מגוון מסלולי הכשרה מקצועית למחפשי עבודה, במיוחד בתחומים בעלי פוטנציאל תעסוקתי גבוה, כמו בענפי הטכנולוגיה, הבריאות, התשתיות והאנרגיה החדשה. "כושר למידה ויכולת הסתגלות מהירה יסייעו למחפשי עבודה, מכל המגזרים, לרכוש מקצוע חדש או משלים לתחום עיסוקם, ולהשתלב בחזרה בהצלחה במעגל התעסוקה", דברי מתי פיירמן.

מפתח פועל מזה כעשור כרשת מרכזי הכוון תעסוקתי למגזר החרדי, תחת מטה התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, במטרה לתת מענה מקצועי למחפשי עבודה, כולל הכוונה אישית, אבחון תעסוקתי מקצועי, הכשרה מקצועית והשמה במקום עבודה מתאים. מחפשי עבודה העומדים בתנאים אף זכאים גם לסבסוד או מימון הכשרה המקצועית במגוון מסלולים.

השארת תגובה