חופש גדול מדינה קטנה: קיץ בימי קורונה

מחשבים מסלול מחדש: איך בכל זאת יוצאים לחופשה השנה ואיך מתכננים אותה בעידן הנוכחי

קמפינג, צילום: שאטרסטוק
קמפינג, צילום: שאטרסטוק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

החופש הגדול תמיד סיפק תירוץ טוב למשפחות לצאת לחופשה ביחד. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2019 נרשמו כ-9.2 מיליון יציאות של ישראל לחו״ל כאשר 2.4 מיליון מתוכן, 26% מכלל היציאות, היו בחודשי הקיץ, וחלקם של ילדים מתחת לגיל 14 ביולי-אוגוסט עמד על 21% מכלל הנוסעים. מגפת וירוס הקורונה מכריחה אותנו לחשב מסלול מחדש ולחפש פתרונות לחופשה משפחתית בגבולות הארץ הן לחודשי הקיץ וככל הנראה גם לתקופת החגים. תכנון חופשה משפחתית, בין אם בארץ או מעבר לים, דורש מעט תכנון מוקדם. החדשות הטובות הן שגם בארצנו הקטנה אפשר לצאת לחופשה משמעותית ומושקעת, והמחקר המקדים של לאן כדאי לנסוע השנה, איפה עוצרים בדרך, איפה מומלץ לאכול, תכנון גבולות תקציב ובחינת מכשירי מימון כמו הלוואות – הכל בשפה העברית. רגע לפני שאנחנו עוזרים לכם קצת במחקר, הרשו לנו להתחיל ביתרונות הבלתי מעורערים ליציאה לחופשה.

נסיעת נופש, כפי שהיא נתפסת על פי רוב, מהווה סוג של פסק זמן, אתנחתא בחיים, זמן מרגוע לגוף ולנשמה. אנשים מפסיקים את רצף חייהם, ונוסעים למקום אחר מבחינות שונות: מנטליות, אנשים, נוף והתנהלות לוח הזמנים. יציאה לחופשה משפרת את האיזון בין עבודה לחיים פרטיים, מורידה את מפלס הלחץ הנפשי והשפעותיה נמשכות גם לאחר החזרה לשגרה. מחקר שבדק 3,000 עובדים בקנדה מצא כי נטילת יותר ימי חופש בתשלום השפיע לטובה במדדי שביעות הרצון: הן הבריאותי והן הנפשי; מחקר אחר מצא קורלציה חיובית בין יציאה תכופה לחופשות להפחתת הסיכון למחלות לב; ומחקר מיפן מצא שגם בילוי של 3 ימים בחיק הטבע מפחית את רמות הורמון הקורטיזול ומשפר את הפרודוקטיביות. מוכנים להתחיל לתכנן?

4  טיפים לתכנון חופשה משפחתית

  1. הגדירו תקציב: בין אם בארץ ובין אם בחו״ל, בתהליך תכנון החופשה המשפחתית חשוב לכלול תכנון תקציבי. חישוב התקציב בשלב המוקדם יעזור לכם להרכיב את החופשה המושלמת עבורכם, ולשמור על המסגרת התקציבית. ישנה אופציה להיעזר בכלי מימון כגון הלוואות*, במידה והחלטתם שזהו הפתרון הנכון ביותר עבורכם – הגיעו מוכנים. דעו מהו הסכום הדרוש לכם, בצעו סקר שוק ובדקו בין היתר שאתם מרגישים בנוח עם גובה ההחזר החודשי ופריסתו באופן מושכל.
  2. הטילו עוגן: החופש הגדול מעבר לפינה וכדאי להתחיל בבחירת העוגן המנחה לחופשה. זה יכול להיות אופי החופשה: נופש כפרי או קמפינג; או נקודת ציון על המפה כמו חוף בכנרת או נקודת תצפית בנגב המערבי; וכלה במסעדה שרציתם לבקר בה כבר שנים, או אירוע שצפוי להתקיים.
  3. סגרו פינות: מתכננים ללון בצימר או בית הארחה קיבוצי? לבקר במוזיאון או אתר של שמורות הטבע והגנים? בדקו במרשתת האם המקום פועל ובאילו תנאים והקדימו להזמין לינה, להירשם במערכת ההזמנות או לסגור שולחן במסעדה. אל תשכחו לקרוא את תנאי ביטול העסקה – אם יש משהו שלמדנו מהקורונה זה ששום דבר לא בטוח בחיים.
  4. רשימות רבותיי, רשימות: הכינו רשימת אריזה לכל בני הבית מבעוד מועד. איך בוחרים בגדים בכמות הנכונה? ישנן 3 שאלות שיעזרו לכם: לאן נוסעים, מה מזג האוויר הצפוי (כולל בשעות הערב) ומה אופי הפעילות המתוכננת. מתכננים לטייל בטבע? הצטיידו במפת סימון שבילים מנייר והימנעו משהות בשמש בשעות החמות. הימנעו מאריזת יתר, גם למכונית קשה לסחוב בחום הארץ-ישראלי.

נופשונית בכפר או קמפינג במדבר?

אחרי כל כך הרבה חודשים של שהות בבית, מגיע לכם לשזוף את העיניים בנופים אחרים. ברחבי ישראל תמצאו רשימה ארוכה של אפשרויות ״לינה כפרית״, המציעות יחידות נופש הפזורות על שטחים נרחבים; צימרים בנקודות יישוב פסטורליות שיאפשרו לכם לשוטט בטבע ירוק או ב-50 גוונים של מדבר בלי ללכת רחוק מדי; ומאות אתרי קמפינג – חלקם פרטיים ואחרים של רשות שמורות הטבע והגנים. בחלק מהמקומות תמצאו חבילות אירוח עם פעילויות בשטח או סדנאות יצירה או בישול,  באחרים תצטרכו למצוא אטרקציות – או פשוט לארוז גם משחקי קופסה. מעדיפים להיעזר באנשי מקצוע לתכנון החופשה? חפשו אחר מורה-דרך מוסמך, חברות בוטיק שמתכננות חופשות פרמיום – כולם ישמחו לבוא לעזרתכם.

רגע לפני שאתם יוצאים לדרך זכרו: כל מטייל ומשפחה שתפגשו בדרככם הם ממש כמוכם – תושבי הארץ ובדיוק כמוכם, זקוקים לחופשה. והזכות להנות מהטבע, והחובה לשמור עליו היא של כולנו גם יחד. חופשה נעימה.

*בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

*הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

השארת תגובה