כל מה שרציתם לשואל על הוצל"פ

מה עושים כשלא רוצים ל'סבך' את מי שזייף את חתימתך על שטר חוב? • איך פותחים שני תיקים ב'הוצאה לפועל' – בגין אותו החוב?

עורך דין נועם קוריס
עורך דין נועם קוריס

שאלה: נגד דודתי נפתח תיק הוצאה לפועל בגין שטר שנחתם על ידי ידיה. כשביקשנו לקבל את השטר הסתבר שלא מדובר בחתימתה. ככל הנראה, בנה, חתם על השטר במקומה – היה לו עסק, והוא היה זקוק לערב, וכנראה חתם במקומה. מה היא יכולה לעשות בלי לסבך את הבן? הבן בפשיטת רגל אז מנסים לגבות ממנה את החוב. היא פנסיונרית ואין לה כסף יכולים לקחת ממנה את הדירה שלה? למרות שלא חתמה?

תשובה: במידה ואין מדובר בחתימה של דודתך אני ממליץ להגיש בדחיפות התנגדות לביצוע השטר בהוצאה לפועל, ואם כבר חלף המועד הייתי מצרף להתנגדות לביצוע השטר גם בקשה להארכת המועד להגשת ההתנגדות. במידה ואדם לא חתם על השטר אין לחייב אותו באופן אישי בשטר ולא קמה כל חבות בגלל חתימה מזויפות או חתימה ללא הרשאה.

מבחינה כלכלית איני רואה כיצד בנסיבות השאלה הדבר עלול לפגוע בבן ומנגד חשוב לציין שמרבית התיקים האזרחיים שבהם נטען לזיוף כלל אינם מגיעים לחקירת משטרה.

 

שאלה: כבר 30 שנים אנו מתגוררים בבניין שמוגדר כבית משותף, סה"כ 16 דירות בבניין ולאחרונה יש כמה מחלוקות משמעותיות בין השכנים בנוגע לניהול השוטף של הבניין. מה אומר החוק על דרך הניהול של בניין משותף?

תשובה: לפי החוק, לכל בית משותף צריכה להיות נציגות שתבחר לפי תקנון, לשם הנהלת עניני הבית המשותף. דרכי פעולתה של הנציגות ייקבעו בתקנו. הנציגות משמשת לפי החוק כמורשה של כל בעלי הדירות בכל ענין הנוגע להנהלת הבית המשותף ולבדק הרכוש המשותף והיא זכאית להתקשר בחוזים ולהיות צד בכל משא ומתן, משפטי או אחר, בשם כל בעלי הדירות בכל העניינים האלה.

החלטה של בעלי הדירות שהתקבלה בהתאם לתקנון מחייבת, כל עוד ההחלטה בתקפה' כל בעל דירה, בין אם היה בעל הדירה בשעת קבלת ההחלטה ובין אם היה לבעל הדירה אחרי קבלת ההחלטה' ובלבד שההחלטה נרשמה בספר החלטות שיהיה נתון בכל עת לעיון בידי כל בעל דירה.

 

שאלה: פתחו נגדי 2 תיקי הוצל"פ על אותו חוב. משרד עו"ד שמטפל בתיק מעדכן תשלומים בתיק אחד בלבד. בתיק השני יש את הקרן וחוב מצטבר כאילו לא שולם כלום. מידי כמה זמן כשיש פיגור בתשלום, מוציאים עיקולים עבור התיק הלא מעודכן שעומד על 500,000 ש"ח וממשיך לעלות ועוצרים לי את כל הפעילות שלי בבנק ותופסים לי כספים, חוץ מכל ההגבלות שמופעלות אוטומטית. מה אני יכולה לעשות כדי למנוע צעדים אלו בחשבון שגם לפי הצהרת התובע לא משמש אותו לזיכוי אף פעם. או לחילופין איך אפשר לגרום לסגירת תיק זה? האם עלי לפנות לבית המשפט כדי לבקש הליך זה? בעבר ניסיתי בכוחות עצמי בהוצל"פ לא יצא מזה כלום. אשמח על העצה.

תשובה: הדבר הנכון לעשותו הוא להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל בעניין, נראה שמוטב שתפנה לעו"ד שיכין ויגיש עבורך את הבקשה.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

עו"ד נועם קוריס מייסד משרד נועם קוריס ושות' בשנת 2004. משרד עורכי דין נועם קוריס ושות' עוסק במשפט מסחרי מאז שנת 2004. עו"ד נועם קוריס בעל תואר מסטר במשפט מאוניברסיטת בר אילן.

 

השארת תגובה