השקעות בצל משברים – איך להתנהל?

משבר הקורונה טלטל את הבורסות והמשקיעים, רבים תהו מה הצעדים שהם צריכים לעשות והאם עליהם לשנות את תיק ההשקעות שלהם. הנה כמה דרכים לעשות זאת

עובד מהמחשב צילום: shutterstock
עובד מהמחשב צילום: shutterstock
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תקופת תחילת משבר הקורונה העולמי עמדה בסימן שוק הון תנודתי. אי-הוודאות הפיננסית וההאטה של הפעילות הכלכלית הביאו לפגיעה משמעותית בחברות רבות ובתוצאות העסקיות שלהן. המשקיעים הפרטיים ואנשי המקצוע, בין אם בבית השקעות או בבנק, עוקבים בימים אלה מקרוב אחרי הבורסות והחדשות הכלכליות.

משבר הקורונה גרם להפסדים בבורסה ובמשק. עובדים רבים הוצאו לחופשה ללא תשלום, קיבלו הודעה על קיצוץ בשכר ואף פוטרו. כל אלה סייעו ללבות את אווירת הפאניקה בשווקים – והיינו עדים למשקיעים רבים שמכרו את ניירות הערך שלהם. במקביל, אחרים נקטו בצעדים לאיתור מניות של חברות יציבות הנחשבות אטרקטיביות להשקעה – שבשיא המשבר נמכרו במחיר נמוך מהרגיל, או של חברות שהמשבר היטיב עימן דווקא.

בתקופה מעין זו, ותיקי שוק ההון נזכרים במשברים קודמים ומנסים לגזור מהם מסקנות שיעזרו להם לנווט את דרכם במשבר הנוכחי. הדוגמה המתבקשת היא כמובן המשבר של שנת 2008, שהתאפיין אף הוא בירידות חדות בשווקים; לצד זאת, בעת ההיא קרסו כמה וכמה מוסדות פיננסיים גדולים, וממשלות ברחבי העולם נחלצו לסייע לסקטור זה.

בשנים שלאחר המשבר, נרשמה התאוששות בכלכלה העולמית ואף היינו עדים למחזור הכלכלי הארוך ביותר בהיסטוריה – שנמשך עד תחילת שנת 2020, והעלה בקרב רבים את החשש כי נקודת ההיפוך צפויה בקרוב, ועמה תחל הירידה בשווקים.

ייתכן כי משבר הקורונה הוא אותה נקודת ההיפוך; אך ייתכן גם שמדובר במהמורה זמנית בדרך, שאחריה תירשם שוב התאוששות. עד שתתבהר התמונה, הנה כמה דרכים שיעזרו לכם לבחון את תיק ההשקעות שלכם – ולהבין מה הצעד הבא.

התייעצו והקשיבו לדעות אחרות

גם אנשי מקצוע העוסקים שנים ארוכות בפיננסים ומחזיקים בהסמכה מקצועית, יודעים שהשקעות אינן מדע מדויק. בזמן של חוסר ודאות והתלבטות באשר לאחזקות בתיק, ניתן להתייעץ עם מקצוענים בעלי ותק בשוק ההון – שכבר ראו דבר או שניים בחייהם ויכולים לספק עצות מניסיונם.

ניתן לזכות בתובנות חדשות גם משיחה עם משקיעים אחרים, לאו דווקא שועלי קרבות ותיקים. חילופי דעות באשר לכיוון אליו פונה השוק ולדרכי הפעולה הרצויות, יכולים להוות סיעור מוחות שיעזור לכם להחליט לאן מועדות פניכם; ופרט לכך, זו גם דרך מצוינת להפיג מעט את הבדידות שכולנו חשים בה בשבועות האחרונים.

בחנו כל אחזקה בתיק

בעת שקבעתם את הרכב תיק ההשקעות שלכם ובכל עת שבה הוספתם אליו נייר ערך חדש, או גרעתם אחד – הסתמכתם בוודאי על מערך רחב של שיקולים, תחזיות וניתוחים. כעת, כשהשווקים חווים טלטלה המגיעה לא פעם לנקודות קיצון, הגיע הזמן לבחון שוב את הנחות היסוד שלכם –

האם הסיבות שגרמו לכם להשקיע במניה מסוימת עדיין תקפות? האם התחזיות שלכם כי החברה תשפר את תוצאותיה ותבלוט מעל המתחרות, עדיין יכולות להתממש?

ייתכן כי בבחינה שקולה של המידע הקיים בידיכם כעת, תגלו שלגבי כמה מהמניות אשר בתיקכם התשובה שלילית – ואולי כדאי לשקול מחדש החזקה בפוזיציה זו, למרות הנטייה הטבעית להיצמד להחלטות שכבר ביצענו בעבר. מנגד, עולה גם האפשרות שמניות שעד כה בחרתן לא להשקיע בהן, ייראו קורצות יותר מבעבר.

נסו ללמוד מההיסטוריה

בספרו "ברבור שחור" פורש הכלכלן המוערך נאסים טאלב את הטענה לפיה בשוק ההון, כמו גם בתחומים אחרים, לא ניתן להסתמך באופן מלא על העבר כאשר מנסים לחזות את העתיד. ואולם, משעה שהמידע היחיד הנתון בידינו הוא בהתייחס לעבר – אין לנו ברירה אלא לעשות זאת.

מי שחקר את שוק ההון יודע כי הוא נוטה לפעול במחזוריות, וכי הבורסות נוטות "לתקן" את עצמן – כלומר, בדרך כלל, אחר תקופה של ירידות, מגיעה תקופה של עליות המסייעת למניות לחזור לרמתן הקודמת ואף גבוה ממנה. משקיעים שינצלו את פרק הזמן הקרוב כדי להתעמק במשברי עבר, יוכלו ללמוד אילו אסטרטגיות נקטו בשעתו משקיעים וגופים פיננסיים אחרים, ואולי גם להפיק מכך לקחים באשר למצב הנוכחי.

השארת תגובה