איך להדר במצוות טלית

טלית
טלית

אחד מהפריטים הקדושים ליהודי בכלל וליהודי המאמין בפרט, הוא הטלית. מדובר בפריט שיש בו מן הקדושה והיא שבעצם העובדה שהיהודי המאמין מתעטף בטלית בעת התפילה, עשויה להביא לו שכר גדול. עם השנים הפכה הטלית לפריט הקודש המזוהה ביותר עם היהדות וכל אדם, בין אם מדובר ביהודי ובין אם לאו, מכיר בהחלט את התמונה של היהודי העטוף בטלית. כל יהודי מקבל, בדרך כלל, לבר המצווה שלו טלית, תפילין וסידור על פי נוסח התפילה המקובל אצלו במשפחה. נוסחי התפילה. אף שהם קבועים בכל הקהילות בעולם, יש בהם שינויים כאלה ואחרים בהתאם לעדה שאליה משתייך הילד שהגיע למצוות. מהי בעצם הטלית ומה עושה אותה לכל כך חשובה? מהי מצוות טלית ומצוות ציצית ולמה שומה על כל יהודי מאמין להקפיד במצוות האלה? בשורות הבאות נשיב לשאלות הללו בהרחבה.

הטלית והחשיבות שלה במסורת היהודית

על מנת להבין את החשיבות של הטלית, יש להבין תחילה את המצווה שנקראת מצוות ציצית. שנאמר: "ויאמר ה' אל משה לאמור: דבר אל בני ישראל ועשו להם ציצית על כנפי בגדיהם לדורותם, ונתנו על ציצית הכנף פתיל תכלת…" המשמעות היא שכל יהודי הלובש בגד בעל ארבע קצוות, חייב ללבוש את הבגד בצורה המתוארת. אבל יש יהודים שומרי תורה ומצוות הנוהגים ללבוש בכוונת מכוון בגד כזה, על מנת לקיים את המצווה. הציצית (טלית קטן), אם כן, היא בגד שנועד למלא את מצוות ציצית כהלכה. לעומת הציצית, הטלית אמורה להשיג בדיוק את אותה המטרה. עם זאת, בטלית מתעטפים אך ורק בזמן התפילה. יהודי מאמין הנוהג להתפלל באופן קבוע בנפרד או להתפלל בציבור, מחזיק בדרך כלל מעין ערכה הכוללת טלית, תפילין וספר תפילה בנוסח שהוא רגיל להתפלל בו. כל אלה מונחים בדרך כלל בתוך תיק לטלית ותפילין אשר הוא בעצמו מהודר ובעל נראות גבוהה. כיוון שהטלית, התפילין וגם ספר התפילה הם פריטים שיש בהם מן הקדושה, גם התיק לטלית הוא בדרך כלל מהודר ומכבד את הפריטים הקדושים שבתוכו.

חשיבות של אביזרי קודש מהודרים

על מנת שהמצווה של הנחת תפילין, כמו גם מצוות ציצית והתפילות בכלל יתמלאו על הצד הטוב ביותר, חשוב לדאוג לכל שכל אחד מהפריטים הללו הוא כשר ואיננו פגום. רכישת תפילין חדשות וכן רכישה של טלית או ציצית חייבת להתבצע אחרי בדיקה יסודית. החלק העיקרי בתפילין הם הקלפים שבתוך התפילין של ראש והתפילין של יד וחשוב שהקלפים הללו יהיו שלמים. גם הטלית וכן הציצית צריכות לעמוד באמות המידה ההלכתיות. הטלית המהודרת וכן התפילין וכל תשמישי קדושה אחר, הופכות את התפילה לראויה יותר ומונעת מהמתפלל לעשות שימוש חלילה בתשמישים פגומים. לאדם מן החוץ נראים הדברים כמו הקפדה יתרה על לא דבר, אבל האמת היא שההקפדה הזאת מתחייבת, אם היהודי המאמין מעוניין למלא את כל המצוות כהלכה. אם תשמיש הקדושה הוא פגום, מלכתחילה פגומה המצווה ואין היא מועילה בכלל ועיקר. לכן, חשוב לרכוש את תשמישי הקדושה אך ורק במקום מוכר וידוע המקפיד על קלה כעל חמורה. אם יש לך עניין לרכוש תשמישי קדושה שונים כולל טלית, טלית קטן (ציצית), תפילין, ספרי תפילה ועוד מגוון רחב של אביזרים, זה המקום הנכון עבורך. המומחים של משכן התכלת מציעים ליהודי המאמין המעוניין למלא את כל המצוות כהלכה, מבחר גדול של תשמישי קדושה ברמה הגבוהה ביותר. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנו נסייע לך בבחירה התאמה של כל תשמישי הקדושה הנחוצים לך.

תגובה אחת
  1. וכמובן, לא לשכוח לקשור פתיל תכלת, כפי שנאמר "ונתנו על ציצית הכנף פתיל תכלת והיה לכם לציצית". חשפו בגוגל "פתיל תכלת".

השארת תגובה