הרב קנייבסקי סירב לקבל 400.000 שקל

ראש עיריית בני ברק שלח לסטייפלר זצ"ל בערבו של חג הפסח צ'ק על סך 400.000 שקל כ'השתתפות בהדפסת ספריו' – הסטייפלר דחה את המענק

הסטייפלר
הסטייפלר

עת אושר ראש הממשלה מבקש הטבות מס גבוהות, החוק הנורווגי הועבר והושלם המהלך להקמת משרדים חדשים לשרים החדשים בממשלת האחדות, נחשף בבית המכירות קדם בירושלים מכתב המעיד על מנהיגות מסוג אחר לחלוטין. במכתב שכתב הסטייפלר, הרב הגאון רבי יעקב ישראל קניבסקי, מסרב הוא לקבל מענק שנשלח אליו מטעם עיריית בני ברק.

בכתב יד המאופיין בסימני חולשה מפאת גילו, משיב רבי יעקב ישראל קניבסקי על מכתב שנשלח אליו מטעם ראש העיר הרב משה אירנשטיין ועיריית בני ברק. המכתב המקורי, נשלח דווקא אל הרב קניבסקי מטעם העירייה והגיע בסמיכות לחג הפסח. במכתב התבשר הרב, אביו של מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי, על שיק מצורף על סך של 400,000 שקלים הניתן לו כ ״מענק עיריית בני ברק- להשתתפות בהדפסת ספריו״.

הרה״ג קניבסקי דחה את המענק שניתן לו על סדרת ספריו ״קהילות יעקב״ והשיב את השיק לעירייה בתוספת הערה בכתב ידו שבה רשם כי ״…אני לא מקבל שום עזרה חוץ ממסים שפטרה אותי תורה, כי תלי״ת (תודה לאל יתברך) אני לא עני ב״ה. דו״ש (דורש שלומו) ומכבדו כרום ערכו הנעלה- יעקב ישראל קניבסקי״.

הרב קניבסקי היה מגדולי הלמדנים בישיבת נובהרדוק ובהמשך אף כיהן כר״מ בישיבה, טרם עלה לישראל. ישיבת נובהרדוק נהגה להדגיש את שפלות האדם וכחלק משיטה זו נהג הרב להתרחק מכל פרסום ואף לזלזל בהופעתו החיצונית. נוסף על כך נהג בחייו באורח חיים צנוע וסרב בנקיות כפיו כפי הנראה גם הפעם, לקבל תמיכה חיצונית גם אם משמעותית, בו. סדרת ספריו ״קהילות יעקב״, שהם עשרה כרכים העוסקים בסוגיות הגמרא, יצאו לאור בין השנים 1935- 1955 (תרצ״ו- תשט״ו) ובהמשך הודפסו בשנית בשנת 1985 (תשמ״ה), השנה בה נשלח המכתב של עיריית בני ברק לביתו. הרב נפטר כחצי שנה לאחר מכן בבני ברק.

״חסרונם של מנהיגים אמיצים, ישרים אך לא פחות מכך צנועי הליכות ניכר בימים אלה״ ציין מרון ארן מבעלי בית המכירות קדם בירושלים ״הרב קניבסקי הותיר אחריו מורשת ענפה שניתן לחוות ולהכיר מקצת ממנה ומאופייה הייחודי במסמך שנחשף כעת ולקוות כי פשוטי העם כמנהיגיו ילמדו שיעור חשוב בענווה מצדיק הדור שאיננו.״

השארת תגובה