קנסות קורונה: מחמירים עם הציבור

קבינט הקורונה התכנס לדיון בהכנות לגל השני של התחלואה בקורונה • הדיון על איכוני שב"כ יתקיים בישיבת הממשלה ביום ראשון לבקשת היועמ"ש • ראש השב"כ חושש מחשיפת היכולות של 'הכלי הטכנולוגי'

מסיכת פנים
מסיכת פנים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

קבינט הקורונה התכנס לדיון, שארך שש שעות, במהלכו דנו ראשי הממשלה והשרים על הדרכים לבלימת ההתפרצות המחודשת של הקורונה בישראל.

הקבינט החליט להגביר את האכיפה של הנחיות הבריאות, וקבע כי הקנס על אי חבישת מסכה יעלה מ-200 ל-500 שקלים.

עוד נקבע כי יתוגברו פקחים עירוניים, שיעברו קורס בן 14 שעות – כדי לקבל סמכות לחלק קנסות על היעדר מסכה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בישיבת קבינט הקורונה שהתכנסה בעקבות העלייה בתחלואה.

נתניהו אמר: “אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה. אנחנו רואים את זה לא רק כאן, אלא רואים את זה לצערי, גם ברחבי העולם. מדינות שונות כבר נדרשות לכך, גם אנחנו בישראל. היום יוצגו כאן תרחישי הייחוס, אבל גם המלצות של צוות מנכ״לים שכינסתי אתמול במיוחד, מהמשרדים של רוב השרים שמיוצגים כאן, כדי להביא בפנינו המלצות לדרכי פעולה.

“דרכי הפעולה האפשריות שנדון בהן – הגברה דרמטית של האכיפה, זה כולל גם את הגדלת הקנסות, מינהלת אכיפה ריכוזית תחת משרד הבט״פ, ורתימת כל הכוחות וכוחות נוספים למשימת הפיקוח והאכיפה.

“הדבר השני זה שימוש בכלים הדיגיטליים. אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי, אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה כיצד אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות על מנת להשיג הורדה של התחלואה.

“הדבר השלישי, זה סגרים אזוריים שזה כלי שאנחנו כבר נדרשים לו על מנת להימנע מסגרים רחבים כלליים.

“והדבר הרביעי, הוא דברים שקשורים בהגבלת ההתקהלויות – צעד מאוד חריף, אני מציע שנשקול אותו, נראה אם אנחנו נזדקק לו ומתי נזדקק לו, ויש לו כמובן השלכה על פעולות מסויימות שאישרנו אותן. נראה אם נזדקק להם. אלו הכותרות העיקריות אבל יש גם בוודאי נושאים אחרים”.

ראש השב”כ נדב ארגמן אמר בישיבת הקבינט, כי קיים חשש שחידוש השימוש באמצעי השב”כ לאיתור חולי קורונה יביא לחשיפת היכולות של הכלי הטכנולוגי בו נעשה שימוש.

גורמים שהשתתפו בישיבת קבינט הקורונה אמרו לברק רביד מחדשות 13, כי השרים עמיר פרץ, יזהר שי ואבי ניסנקורן התנגדו לחידוש השימוש באמצעי השב”כ בעיתוי הנוכחי וציינו כי התחלואה לא הגיעה לנקודת קיצון שמחייבת זאת.

הם ציינו שקידום החקיקה תחייב חשיפה של הכלי הטכנולוגי של השב”כ.

נתניהו מצידו הביע תמיכה בחידוש השימוש באמצעי השב”כ ואמר כי אינו סבור שהדבר יביא לחשיפת היכולת הטכנולוגית.

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה אמר כי הוא חושש גם כן מחשיפת היכולת הטכנולוגית אך ציין כי הוא יתמוך בחידוש השימוש באמצעי השב”כ לאיתור חולי קורונה “בבוא העת”.

במהלך ישיבת קבינט הקורונה הוחלט לא לחזור להפעיל את אמצעי השב”כ לאיתור חולי קורונה בשלב זה אלא להעביר את הדיון בנושא למליאת הממשלה ביום ראשון הקרוב ולא לקדם את החוק לכנסת עד אז.

השארת תגובה