הנכדה דרשה קצת 'יותר מדי' – ותשלם

הנכדה השתלטה על דירת הסבתא שנפטרה, אולם דרשה מהדוד שיחזיר לקופת הירושה כספים שנטל מחשבון הבנק של הסבתא – כעת הדוד 'משיב מלחמה'

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סכסוך ירושה מכוער הוכרע לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, לאחר שהוגשו בו תביעות נגדיות בין בנה של המנוחה לבין נכדותיה.

בשנת 2011 הלכה אם המשפחה לעולמה, והותירה אחריה מספר נכסים, וביניהם דירת מגורים אותה רכשה מעמידר, לאחר שגרה בה עשרות שנים בדמי מפתח.

לדברי עורכת הדין עינבר לב, המייצגת את בנה של המנוחה, מיד לאחר מות הקשישה השתלטה הנכדה על דירתה, תוך שהיא מחליפה צילינדרים, ומונעת את כניסת מרשה לדירה.

הנכדה מסרה לבנה של המנוחה, ולשאר המשפחה, כי הדירה הועברה לרשותה במתנה מידי סבתה, טענה שאמנם צרמה לאוזניו של הדוד, אך הוא החליט שבשלב זה אין לו עניין להסתכסך עם אחייניתו.

אך כארבע שנים לאחר מות אימו, נחת כתב תביעה על מפתן דלתו שעליו חתומות הנכדה ואחיותיה, ובו נטען כי הדוד נטל כספים מחשבון משותף לו ולאימו המנוחה, והוא נדרש להחזיר כספים אלה לעיזבון.

בשלב זה החליט הדוד "להוריד את הכפפות", ופנה לעורכת הדין עינבר לב, אשר החלה לערוך בירורים אודות עסקת המתנה שנערכה סביב דירת אימו המנוחה. חיפושיה, כך אומרת עו"ד לב, פתחו תיבת פנדורה של התנהלות בלתי חוקית בעליל.

לדברי עו"ד לב, הגיעו לידיה שני הסכמי מכר שנחתמו בין הנכדה לסבתה – הסכמים שלא מומשו. בהסכם הראשון נקבע כי הדירה תועבר לנכדה, בתמורה למיליון שקלים. בהסכם המכר השני, שנחתם מספר חודשים לאחר מכן, הופחת סכום המכירה ל-500 אלף שקלים.

מספר חודשים לפני מותה של הסבתא, נחתמו תצהירי מתנה לפיהם תוענק הדירה לנכדה במתנה. הסכמים אלה שימשו את הנכדה ובעלה להעברת הדירה בטאבו, וזאת באמצעות ייפוי כוח אותו העבירה הסבתא לעורך דינם בעודה בחיים – אך יפוי כוח זה נחתם בכלל בעת החתימה על הסכמי המכר – וצוין בו סכום מכירה בסך מיליון שקלים.

לדברי עו"ד עינבר לב, מה שהוסתר מהמשפחה ומהרשויות, היא העובדה שבאותו יום ממש בו נחתמו תצהירי המתנה, חתמה הנכדה גם על הצהרת חוב לפיה היא מתחייבת להעביר לסבתה 400 אלף שקלים.

לדברי עו"ד לב, על פניו נראה כי הנכדה ניסתה לחמוק בכך מתשלום מיסים על רכישת הדירה, ולהעמיד פנים בפני הרשויות כי מדובר בעסקת מתנה בין בני משפחה – שאינה מחויבת במס. ברם אולם, גם הפעם לא העבירה הנכדה כל תשלום לסבתה.

לאחר תגליות אלה, הגישה עוה"ד לב לביהמ"ש למשפחה תביעה נגדית בשם בנה של המנוחה, ובה התבקש בית המשפט לבטל את תצהירי המתנה בין הסבתא לנכדה, ולהכליל את דירת מגוריה בעיזבון המנוחה – זאת מפני שהנכדה לא העבירה את הסכום שהוסכם בינה לבין סבתה.

בכתב הגנתה טענה הנכדה כי ההתחייבות לתשלום על סך 400 אלף שקלים שהוצגה על ידי דודה בתביעתו – מזויפת, וכי מעולם לא חתמה עליה. לאחר שבית המשפט ביקש למנות מומחה מטעמו שיבדוק את אמינות ההתחייבות, נסוגה הנכדה מגרסתה.

לאחר שהנכדה התקשתה להסביר את הסתירה בין תצהירי המתנה להתחייבות לתשלום עליה חתמה, ומפני שלא הציגה כל ראיה להעברת כספים לסבתה המנוחה, החליטה כבוד השופטת אסתר ז'יטניצקי-רקובר לבטל את תצהירי המתנה, ולהעביר את הדירה, ששוויה בשוק מוערך בכ-4 מיליון שקלים, לעיזבונה של הקשישה – שם היא תחולק שווה בשווה בין יורשיה עפ"י הצוואה שערכה הקשישה.

מנגד, קבע בית המשפט כי על הדוד להשיב כספים שנלקחו מחשבון משותף שלו ושל אימו, ולהשיב גם אותם לעיזבון.

לדברי עוה"ד לב, היא עמלה בימים אלה על ניסוח תביעה להשבת כספי השכירות מהן נהנתה הנכדה, אשר השכירה את הדירה עליה השתלטה לשוכרים, בשכ"ד המוערך בכ-8,000 שקלים לחודש – וזאת לאורך מספר שנים.

עו"ד עינבר לב עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS http://www.dineymishpaha.co.il/

תגובה אחת
  1. בוקר אוב!
    אבקש פרטים לשיחה בקשר לצוואות.
    תודה.

השארת תגובה