13 מי יודע: הכירו את הח"כים ה'נורבגים'

השלמת חקיקת החוק הנורבגי, תאפשר לשלושה עשר חברי כנסת חדשים להחליף שרים וסגני שרים מכהנים • בתפריט: ארבעה ב'כחול לבן', שלושה בש"ס, שלושה ביהדות התורה, שניים בליכוד ואחד ב…יש עתיד

יצחק פינדרוס, מנכ'ל המכון החרדי למחקרי מדיניות
יצחק פינדרוס, מנכ'ל המכון החרדי למחקרי מדיניות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שני העבירה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את 'החוק הנורבגי' לאחר טלטלות ועיכובים ממושכים, ולאחר ביטול החוק הנורבגי המדלג במתכונת שתוכננה מלכתחילה, במה שעלה לבסוף ל'כחול לבן' בחבר כנסת אחד, שייכנס במסגרת הרשימה המשותפת המקורית עם יש עתיד, וצפוי להצטרף לשורות האופוזיציה במפלגתו של יאיר לפיד.

בכחול לבן יממשו את החוק חמש פעמים, מלבד יעל גרמן, השתלבו עד כה בכנסת חברי הרשימה עד המקום ה-34. כעת יצטרפו אליהם יוראי להב הרצנו מ'יש עתיד', ומיד אחריו ארבעה ח"כים חדשים של כחול לבן: ח"כ תהלה פרידמן, ח"כ הילה שי וזאן, ח"כ מיכל וונש, ח"כ עינב קאבלה. יצוין כי וונש ופרידמן שייכות במקור לרשימות תל"ם ויש עתיד, בהתאמה, אולם הן צפויות לחבור לרשימתו של בני גנץ.

בשורות הליכוד צפויים להצטרף ארבעה ח"כים חדשים, שניים יחליפו את השגרירים המיועדים גלעד ארדן וציפי חוטובלי, מדובר על ח"כ אריאל קלנר וח"כ אסנת מארק, ושניים נוספים ייכנסו במסגרת החוק הנורבגי (המגביל את הליכוד לשני חילופים בלבד) – חברי הכנסת המיועדים עמית הלוי וניסים ואטורי.

אבל הסיפור המרכזי הוא כמובן חברי הכנסת החדשים בסיעות החרדיות. על פניו, המקום השמיני של יהדות התורה והמקום העשירי בש"ס הם אלו שמקומם מובטח – מזכ"ל 'דגל התורה' יצחק פינדרוס וסגן ראש עיריית פתח תקווה אוריאל בוסו.

ביהדות התורה וידאו אמנם שהחקיקה תאפשר גם למפלגה עם שבעה מנדטים להכניס שלושה חברי כנסת חדשים במסגרת החוק הנורבגי, מתוך תקווה לשלב גם את מקומות תשע ועשר – אליהו חסיד ואליהו ברוכי, אלא שלעת עתה נראה כי חסיד מתכוון לסרב ולהימנע מכניסה לכנסת, ובכך יותיר בידי שר השיכון יעקב ליצמן גם את כסאו במליאה. ב'דגל התורה' מחפשים פיתרון שיאפשר לסגן שר התחבורה אורי מקלב להעביר את כסאו בכנסת לנציג החמישי מטעם הסיעה – אליהו ברוכי, תוך דילוג על חסיד, בתקווה שהאחרון יסכים להתפטר ולאפשר את הדילוג עליו, ולא יתקע מקלות בגלגלי התהליך.

בסיעה גם רומזים כי חלק מהויתור המתוכנן לאגודת ישראל במסגרת המאבק על סגנות יו"ר הכנסת, תפקיד המגיע על פי ההסכם לדגל התורה, אך עשוי להינתן לח"כ ישראל אייכלר כדי להרגיע את הרוחות בתוככי אגודת ישראל – נעשה תמורת ההבנה שאגודה תאפשר מצדה לדגל להכניס את ברוכי לכנסת ללא תקלות.

גם בש"ס נתקלו בבעיה של הרגע האחרון, על פניו, היו אמורים להצטרף לבוסו גם מקומות אחת עשרה ושתים עשרה ברשימה, ובהם נציג יוצאי אתיופיה ברוך גזהיי ויוסף טייב. למרבה הצער, עקב מספר התבטאויות שהובנו שלא כהלכה, ייתכן שגזהיי יידרש לוותר על מקומו ולאפשר לדלג עליו, מה שעשוי לעכב במעט את התהליך. כך או כך, מלבד טייב מי שעשוי להרוויח מהמהלך הוא יעקב זכריהו, חבר המועצה בבני ברק שיוקפץ לרשימה הארצית.

השארת תגובה