מנדלבליט מציג: 'סטנדרט כפול'

עיתונאים שתפקידם לחשוף עוולות ודגל המאבק בשחיתות הציבורית מונף על ידם אחת לשעה, התעטפו בשתיקה במקרה הטוב והתייצבו להגנת מנדלבליט במקרים מביכים יותר לאחר החשיפה המטלטלת סביב התנהלותו

יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט
יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט

שעות לפני כניסת השבת, בזמן שבבתי ישראל השלימו את ההכנות האחרונות והעמידו את סירי הצ'ולנט על מכונם, שוגרה לחלל האוויר הודעה דחופה שמקורה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה ומשרד פרקליט המדינה – אשר בשתיהן יושב אותו אדם. התקשורת נדרכה, כתבי המשפט טבלו קולמוסם בדיו ופרשה חדשה התפוצצה.

מה היה לו לאביחי מנדלבליט לטרוד את מנוחתנו בנקודת זמן רגישה זו? ובכן, ציפור לחשה לאוזנו שפריטי מידע אותם עמל להסתיר – עתידים להיחשף. התגלית שנסתרה מעיני הציבור היתה כי כשהתמנה מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, עתרו ארגונים לבג"צ נגד המינוי בשל החקירה הפלילית שהתקיימה נגדו ואולם העליון דחה את העתירה, בטענה שהתיק בעניינו נסגר "בשל חוסר אשמה".

מאחורי הקלעים, כך לפי הפרסום של העיתונאית איילה חסון בחדשות 13, נרשמה התנהלות מפוקפקת למדי ממי שטען לכתר בתפקיד הרגיש ביותר במדינה. זה שבכוחו להמליך מלכים ובידו להשפיל מי שאינו לרוחו. פעם אחר פעם פנה מנדלבליט לנוגעים בדבר בבקשה לשנות את עילת סגירת התיק נגדו מנימוק של היעדר ראיות לחוסר אשמה, לרוע מזלו הוא נתקל בסירוב בכל פניותיו.

בלשכת היועמ"ש נרשמה מבוכה ומטעמו הגיבו בין היתר בהאשמה אישית כלפי מפרסמת הידיעה. לטענת מנדלבליט, "אין זו הפעם הראשונה שבה פרסום של אותה עיתונאית אינו מקיים סטנדרטים עיתונאיים בסיסיים". יודעי דבר מספרים כי האירוניה מצאה עצמה מתגלגלת מצחוק כשנוכחה לראות את מנדלבליט מדבר על "סטנדרטים בסיסיים". בהודעה שפורסמה, נטען כי "אין באפשרותו של ד"ר מנדלבליט להגיב לטענות שאינן ידועות לו", מה שהתברר כטענת כזב לאחר שחסון הציגה תכתובת ווטסאפ שמוכיחה כי דוברו נדרש להגיב לדיווח שלה.
בעולם מקביל, חדשות אלה היו מזעזעות את אמות הסיפים. ראש התביעה בישראל, האיש שמחזיק בסמכויות שכמעט אינן מוגבלות, מנצל את מעמדו כי לשפר את ההיסטוריה הפלילית שלו ובעצם למחוק אותה בדרכים שאינן מקובלות, כאלה שמטילות צל כבד על עבודתו המקצועית ועל טיב קבלת ההחלטות שלו בנושאים רגישים.

לא כך בישראל: עיתונאים שתפקידם לחשוף עוולות ודגל המאבק בשחיתות הציבורית מונף על ידם אחת לשעה, התעטפו בשתיקה במקרה הטוב והתייצבו להגנת מנדלבליט במקרים מביכים יותר. מהדורות החדשות וכותרות העיתונים שבשגרה היו מבליטים דיווח מסוג זה לו היה מדובר בזוטר שבחברי הכנסת ופקידי הציבור, כיסו עיניהם בפלנלית ואפשרו לדיווח הזה לחמוק מעיני הציבור.

עיתונאים מתחום המשפט שמזמן זנחו את תפקידם לטובת שירותי דוברות משובחים עבור מושאי סיקורם, לא חסכו במאמצים לטשטש את המידע שאיננו משרת את האג'נדות אותן התגייסו לקדם. המשוואה מבחינתם ברורה: כל רבב שדבק במי שמשרת את העמדות הנכונות בעיניהן – דינו להיעלם. אותו מקרה, אם עשוי להיות קשור לאדם שסומן כ"בעייתי", יהפוך לחגיגה תקשורתית מנופחת שתפתח כל מהדורת חדשות.

סיפורי מנדלבליט זכו לתהודה רבה בעולם המקביל שקיים בישראל, עולם שהביטוי שלו בתקשורת מזערי ובמשך שנים נדחק לשוליים בשיטתיות. הדיווחים אודות מנדלבליט חוללו סערה גדולה בקרב מי שעוקבים בשבע עיניים אחר התנהלותו ומקבלים רושם כי יותר מידי דברים נראים חשודים בצעדיו.

הרעש הגדול סביבו לא היה מתעורר אילולא העובדה שמנדלבליט קיבל בחודשים שורת החלטות הנוגעות לנושאים הנפיצים ביותר במדינה, כשמאחוריו שובל ערפל של חשדות וקלטות אותן משום מה בוחר להסתיר באמצעות צווי איסור פרסום תמוהים.

קשה לקבוע מסמרות בכל הנוגע לחשדות כלפי מנדלבליט והטענות הרבות שהצטברו בתקופה האחרונה סביב התנהלותו, אולם המינימום הנדרש מצידו זה לפזר כל עננה שמרחפת מעליו ולהתנהל בשקיפות עם הציבור שאיבד את שאריות האימון ובמערכות הכפופות לו באופן ישיר.
כאשר רבים וטובים בעם ישראל סבורים שהגיש כתבי אישום חמורים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשעה שהיה נתון לסחיטה על ידי פרקליט המדינה שגייס את כל כוחו ומרצו למען מטרה זו, ראוי היה שייתן תשובות ויוכיח כי שיקוליו טהורים ונקיים מכל פגם. לו היה מדובר בקומץ מלעיזים שאין משקל לדבריהם, ניחא. אבל נגד התנהלותו מתקוממים נתח רחב מאזרחי ישראל וסקרים בנושא מוכיחים זאת.

במקום להכיר במציאות הקשה הזו, בוחר מנדלבליט לנקוט בקו שאימץ ידידו שי ניצן, פרקליט המדינה לשעבר, אשר שידר יהירות ונהג בזחיחות בכל עת שעלו שאלות סביב התנהלותו האישית כמו גם אופי עבודת הפרקליטות בפרשות שונות בהן עסקה ובראשן כמובן – תיקי האלפים נגד נתניהו שהתמלאו בפגמים.

כשנשמעת ביקורת עניינית על מערכות אכיפת החוק, מיד נזעקים בפרקליטות ובמשרד היועמ"ש להשמיע זעקות שבר על "הרס הדמוקרטיה" וממהרים להקיף את ראשי המערכת דוגמת מנדלבליט וחבריו במאבטחים נוספים על אלה שכבר מלווים אותם "מחשש לחייהם", הכל כדי להימנע מלהתמודד עם שאלות נוקבות ותהיות מתבקשות לגביהם.

הדרך היעילה מבחינתם להיחלץ ממשברים שפוקדים אותם כמעט מידי שבוע, היא לטפטף נרטיב שקרי כביכול מדובר במלאכים שהאמת והצדק היא נר לרגלם ומשכך לא ייתכן כי פעולה כלשהי שיצאה תחת ידם תיפגם ולו במעט. נימת ביקורת כלפי שופט – מאן דכר שמיה.

הפחד שאוחז בהם מלשמוע דברי ביקורת, מביא אותם למחוזות מעוררי רחמים. כך נחשפנו השבוע לשופט בבית המשפט העליון שעקרון חופש הביטוי הוא נר לרגליו, שכתת רגליו בכדי להגיש תלונה במשטרה על כך ששומו שמים, תחזיקו חזק, הדביקו סטיקר בבניין בו הוא מתגורר, שעליו מופיע הכיתוב "דם יהודי הפקר". שומרי הסף של הדמוקרטיה בתקשורת התייצבו תחת כל מיקרופון רענן כדי להוקיע את ה"איומים" על השופטים ו"חציית הקו האדום" כלשונם.

אנשים המבקרים בשעריה של המערכת, יודעים לספר כי בימים האחרונים עבודתם הפכה קלה יותר ואנשי הפרקליטות הפסיקו להזיע. אחרי חודשים שבהם נאלצו להתמודד עם האמת, כשבראש משרד המשפטים ניצב השר אמיר אוחנה אשר לא חשש מהם וידע להישיר מבט למצב העגום שנוצר בערוגות מערכות אכיפת החוק, הגיע האדם אליו ייחלו וגאל אותם. התקופה הקצרה שבה אדם שאינו נרתע מאיומים מוביל את המערכת הזו הסתיימה.

בראשות משרד המשפטים עומד שר יס-מן, שאומר אמן על כל פעולה שלהם. הבקרה על עבודתם התמוטטה: לא עוד שר שמכיר את בעיות המערכת ושואף לתקן את הפגמים. העידן שבו פעולות הפרקליטות נבחנות וזוכות לביקורת מתבקשת חלף ביעף. גם ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, הצטרף למקהלה הזו שמהללת אותם והזדרז להופיע בבניין שבצלאח-א-דין, במטרה לחזק את ידיו של מנדלבליט שסופג התקפות על לא עוול בכפו.

בפגישתו עם מנדלבליט השמיע גנץ נתון מעניין ששווה לבדוק אותו. לדבריו, "מערכת אכיפת החוק במדינת ישראל הגיעה ב-72 שנות קיומה להישגים חסרי תקדים". לא מעט משפטנים ישבו על המדוכה בחיפוש אחר אותם הישגים, עד כה טרם עלה בידם להגיע לקצה חוט שקשור בהישגים המדוברים. נהפוך הוא, התבוננות קלה בהיסטוריה המשפטית בישראל עשויה להביך מאוד את אלו שהיו חלק ממערכת אכיפת החוק במדינה לכל אורך שנות קיומה.

ככל והממשלה הזו תחזיק מעמד לאורך זמן, התקווה שיתחולל שינוי עמוק במערכות אכיפת החוק תיאלץ להמתין למועד לא ידוע.

השארת תגובה