קרינת שמש: הטוב, הרע והמכוער

דר' מרינה לנדאו , מומחית ברפואת עור באדיבות מותג לה רוש פוזה המרחיב את סדרת אנתליוס – ההגנה היעילה ביותר מהשמש ומשיק את אנתליוס פלואיד SPF 50+ תחליב הגנה לפנים במרקם קליל עם הגנה גבוהה ביותר כנגד קרני UVA ו UVB

מותג לה רוש פוזה משיק אנתליוס פלואיד SPF 50+ תחליב הגנה עם גוון לפנים במרקם קליל עם הגנה גבוהה המחיר 99 שח
מותג לה רוש פוזה משיק אנתליוס פלואיד SPF 50+ תחליב הגנה עם גוון לפנים במרקם קליל עם הגנה גבוהה המחיר 99 שח

כמה השמש הייתה חסרה לנו בימי ההסגר של קורונה… כמה מתחשק דווקא עכשיו לספוג אותה בכל תא בגוף… אז רגע לפני שחושפים את עורנו לקרני השמש היוקדות, מה חשוב לדעת וממה יש להיזהר?

הטוב….

חשיפה לקרינת שמש נדרשת כדי לתפעל את הויטמין D, שהוא ויטמין חשוב לבריאות העצם. כמה חשיפה נדרשת לשם פעולה זו?  כנראה שאם רמות ויטמין ה-D אינן תקינות לאחר חשיפה של עור הזרועות למשך 30 דקות ביום לשמש, אזי גם חשיפה ממושכת יותר לא תועיל וכדאי לשקול לקחת תוסף של ויטמין D בטיפות.

חשיפה לשמש  גורמת לעליה בהפרשה של אנדורפין, שהוא "הורמון האושר", וזו כנראה הסיבה שאנשים "מתמכרים" לשיזוף. אבל יש דרכים יותר בריאות לעלות את הפרשת האנדורפינים, למשל על ידי פעילות ספורטיבית.

הרע….

חשיפה לשמש, במיוחד לקרניים האולטרא סגולות, מעלה סיכוי לחלות בסרטן עור מכל הסוגים. במיוחד, אם ניחנת בעור בהיר שנצרב מייד עם חשיפה לשמש ובמיוחד אם במשפחתך יש היסטוריה של סרטן עור. גם אם יש לך הרבה נקודות חן, אתה נמצא בקבוצת סיכון.   הגידולים הסרטניים מופיעים שנים ארוכות לאחר החשיפה בפועל, אז כדאי לסגל התנהגות נכונה כבר בגיל צעיר.

המכוער..

חשיפה לקרינת שמש גורמת לעור גם ל"מפגעים" אסתטיים, כמו פיגמנטציה, כתמים (חומים ולבנים) וקמטים. כן, כן חלק גדול מהקמטים אינם גזירה  של גיל, אלא תוצר של התנהגות לא נבונה.

אז מה עושים?

על חסר בויטמין D ניתן לפצות על ידי נטילה של תוסף של ויטמין D ואת רמת האושר נעלה בדרכים אחרות ולא על ידי צריבת עורנו. אם את מעדיפה צבע שזוף, על עור לבן וחלק, ניתן לשנות את גוון העור על ידי משזפים מלאכותיים המכילים דיהידרוקסיאצטון, אשר למעשה צובעים את העור בלי לגרום לשינויים מזיקים בו.

כדאי לסגל הרגלים בריאים, למשל ללכת לים או לבריכה מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים המאוחרות, להישאר בחולצה טריקו, לשבת בצל, לחבוש כובע רחב שוליים ומשקפי שמש וכמובן למרוח קרם הגנה. דרך אגב שיזוף במכוני שיזוף מזיק בדיוק באותה מידה כמו שיזוף על שפת הים!

מסנני קרינה- כל כך הרבה , אז איך בוחרים?

המלצתי היא לקנות תכשיר הגנה של חברה ידועה. מדוע? כך, נהיה בטוחים שמה שכתוב על האריזה, אכן נמצא בפנים. ומה כתוב על האריזה? SPF- מקדם הגנה כנגד קרנים אולטרא סגולות קצרות (UVB).  ככל שהמספר גבוה יותר, כך ההגנה טובה יותר. המספר הגבוה ביותר הוא 50 פלוס. כתוב גם "הגנה רחבת טווח"- זאת אומרת שהתכשיר

מגן גם מפני קרניים אולטרא סגולות ארוכות (UVA). יש תכשירים קרמיים, נוזליים, תכשירים בצורת ספריי, תכשירים עם גוון של מייק אפ. המבחר כל כך רחב, שכל אחד יכול למצוא את התכשיר המתאים להעדפותיו האישיות.

 איך מורחים וכמה? על שיזוף "זברה" שמעתם?

הסוד הוא למרוח בנדיבות. צריך בערך נפח של כפית כדי לכסות את עור הפנים בלבד. אם מרחנו לא מספיק, יעילות התכשיר יורדת באופן משמעותי. בנוסף, יש להקפיד על מריחה אחידה כדי לא להשאיר אזורים לא מוגנים, אחרת נוצר "שיזוף זברה" – פס עור מוגן, פס עור שזוף. לא מראה אטרקטיבי במיוחד.

ואיך נדע שתכשיר ההגנה אכן עבד?

המבחן הוא פשוט ביותר. צבע העור נישאר ללא שינוי- לא אדום, לא חום, לא כואב, לא צורב. ככה נדע שמנענו את "הרע והמכוער".

השארת תגובה