חסון חשפה: מנדלבליט הסתיר מה'עליון'

כשהתמנה מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה, עתרו ארגונים לעליון נגד מינוי • השופט טען שתיק החקירה נגד מנדלבליט נסגר 'מחוסר אשמה' – אלא שהדבר פשוט לא נכון

מנדלבליט. צילום: דוברות משרד המשפטים.
מנדלבליט. צילום: דוברות משרד המשפטים.
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

העיתונאית איילה חסון חשפה בתוכניתה בערוץ 13 כי כשהתמנה הד"ר אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, עתרו ארגונים לבג"צ נגד המינוי בשל החקירה הפלילית שהתקיימה נגדו.

העליון דחה את העתירה, כשהשופט מסביר שסגירת התיק נגד מנדלבליט היתה בשל חוסר אשמה.

אלא שהדברים לא נכונים. בשום מקום לא נאמר שהתיק נסגר 'מחוסר אשמה'.

מנדלבליט פנה אל וינשטיין ששימש באותם הימים כיועץ משפטי לממשלה וביקש ממנו לשנות את עילת הסגירה, וינשטיין הציע למנדלבליט להגיש ערר ככל אדם. מנדלבליט נמנע מלערר.

כשהתמנה מנדלבליט כיועץ משפטי לממשלה, הוא פנה לפרקליט המדינה דאז שי ניצן – שהיה כפוף לו. הוא ביקש ממנו לקבוע כי התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה, גם הפעם שי ניצן סירב.

עורך הדין עודד פורר ששימש בעברו בפרקליטות המדינה אמר: "אם עילת הסגירה נגד מנדלבליט לא דווחה בצורה נכונה לבית המשפט העליון זאת רעידת אדמה. אם יתברר שפסק הדין בעניין של מנדלבליט ניתן על בסיס ההנחה של חוסר אשמה כשהתיק נסגר מחמת חוסר ראיות מספיקות זו שערוריה שאני לא זוכר כזו בתוך מערכת המשפט הבכירה. כשהפרקליטות מקבלת פסק דין של בית משפט עליון שבו היא רואה בפסק הדין שפסק הדין מבוסס על עובדה שגויה – היא חייבת באותו רגע להודיע לבית משפט העליון על הטעות. אם זה המצב, מאז ועד היום המחדל הזה נמשך.

היועהמ"ש הגיב לתחקיר: "היועץ הקודם ויינשטיין החליט בחודש מאי 2015 כי יש לגנוז את תיק החקירה בעניינו של ד"ר מנדלבליט, והניח בפני הציבור החלטה מפורטת עד מאוד. פסק הדין שניתן בעתירות נגד מינויו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שבו נקבע פה אחד בהרכב של חמישה שופטים כי לא נפל רבב במעשיו, הבהיר כי אין כל אשמה במעשים שבהם שלגביהם נחקר מנדלבליט. כלל הגורמים הבכירים שעסקו בנושא סברו כי העילה המתאימה לסגירת התיק בנסיבות שנוצרו היא חוסר אשמה. נוכח תפקידו של ד"ר מנדלבליט כיועמ"ש המכהן, ניתנה חוות דעת של הגורמים הרלוונטיים שקבעה כי אין מקום להעביר לרישום ההחלטה הפורמלית בעניין ע"י כל גורם הכפוף ליועמ"ש".

ביום שישי, לקראת פירסום התחקיר, כשהחלו לדלוף פרטים מהמסכים העומדים להיחשף. פירסם מנדלבליט הודעה ממנה עולה כאילו לא ידע מראש על התחקיר: "מפרסומים שונים למדנו כי מתוכננת היום כתבה הנוגעת ליועץ המשפטי לממשלה. אין זו הפעם הראשונה שבה פרסום של אותה עיתונאית אינו מקיים סטנדרטים עיתונאיים בסיסיים, והוא נעשה מבלי שהדברים הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה לצורך הסבר או תגובה".

במשרד המשפטים אמרו כי: "במצב דברים זה, אין באפשרותו של ד"ר מנדלבליט להגיב לטענות שאינן ידועות לו, ושישודרו במהלך השבת. אולם, לנוכח הפרסום על כך שהכתבה היום תעסוק בין היתר במכתב שנשלח מטעם בא כוחו אל פרקליט המדינה דאז, מצורפת פעם נוספת התייחסותו של היועץ המשפטי לממשלה לחקירתו, כפי שכבר פורסמה לידיעתכם בעבר על מנת למנוע פרסומים שגויים וחלקיים.

המסמך הוגש מטעמו של ד"ר מנדלבליט בשעתו לוועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס, כב' השופט אשר גרוניס, ומאוחר יותר הוגש על ידו גם לבג"ץ במסגרת תשובתו לעתירות שהוגשו נגד מינויו לתפקיד היועמ"ש לממשלה, והוא כולל את תמצית טענותיו של ד"ר מנדלבליט לגבי השתלשלות העניינים שהובילה לחשד נגדו, עניין אשר בסופו של דבר כידוע הסתיים בקביעה של הרכב שופטי בג"ץ פה אחד כי לא נפל רבב בהתנהלותו.

נזכיר כי טענותיו אלו של מנדלבליט לא עמדו בפני פרקליטות המדינה במסגרת הדיונים אודות גניזת תיק החקירה בעניינו וגיבוש החלטת היועץ המשפטי לממשלה דאז בנושא, אך עמדו כאמור בפני ועדת האיתור ושופטי בג״צ.

עוד נציין כי הפרקליטות הבהירה בעבר במענה לפרסומים שונים כי לאחר ובעקבות פסק דינו של בג"ץ בעניין מינויו של ד״ר מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כלל הגורמים הבכירים שעסקו בנושא סברו כי העילה המתאימה לסגירת התיק בנסיבות שנוצרו היא חוסר אשמה.

נוכח תפקידו של ד"ר מנדלבליט כיועמ"ש המכהן, ניתנה חוות דעת של הגורמים הרלוונטיים שקבעה כי אין מקום להעביר לרישום החלטה פורמלית בעניין, ע"י כל גורם הכפוף ליועמ"ש".

תגובה אחת
  1. אין מה להשוות בין הארכי נוכל מבלפור לבין טעות אנושית קטנה בהרבה של מנדלבליט. ספין מתמשך של ביבי להרוס ולשבור כל מי שמציג אותו בקלונו.

השארת תגובה