ה'עליהום' על פרופסור גרוטו: לא התיר למליארדר חריגה

בניגוד לפרסומים שונים בכלי התקשורת, שמהם עלה כי המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו אישר למיליארדר טדי שגיא פטור מבידוד – מתכתובת מייל שנחשפה הערב בחדשות השבת עולה כי גרוטו אישר לו להשתתף באירוע משפחתי – "בכפוף לתנאי הבידוד".

המשמעות היא שגרוטו חשב שמדובר באדם שחלה והחלים, ויש לו נוגדנים לכן הוא לא מדבק, שצריך להגיע לאירוע משפחתי, כך נאמר לו, ולא למסיבה המונית.

גרוטו אישר לו להגיע לאירוע המשפחתי בתנאי שישמור על בידוד בדרך לשם ובחזרה (הוא הגיע במטוסו הפרטי אז הכוונה כנראה גם לדרך לאירוע). יש עשרות בני אדם שמגיעים לאירועים משפחתיים בישראל.

כעת נשאלת השאלה מדוע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לא בדק את הפרטים, את המייל הזה, עם המשנה שלו לפני שכתב לו מכתב פומבי ודיבר בו על הסקת מסקנות? ולמה מכתב כזה היה אצל כל כלי התקשורת בתוך שעות בודדות.

במערכת הבריאות מאד נסערים מהאופן הבוטה שבו הדברים נעשו כלפי גרוטו. בכירים במערכת שיגרו הערב מכתב למנכ"ל משרד הבריאות הנכנס חזי לוי, ובו קראו לאפשר למשנה לגרוטו הליך בירור הוגן.

לדבריהם, ממכתב התגובה של גרוטו "עולה כי האירוע הנקודתי נופח מעבר לכל פרופורציה". "בימים האחרונים מנהלים גורמים שונים קמפיין תקשורתי כנגד המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, תוך הדלפת מידע רפואי אישי חסוי מתוך מערכת הבריאות", כתבו.

"לאור האיסור שהוטל על ראיונות, פרופ' גרוטו אף לא יכול להגן על עצמו. פרופ' גרוטו שלח מכתב תשובה מנומק למנכ"ל משרד הבריאות היוצא, ממנו עולה כי האירוע הנקודתי נופח מעבר לכל פרופורציה". עוד נכתב כי "מתוך היכרות רבת שנים של החתומים מטה עם פרופ׳ גרוטו, מדובר באיש מקצוע מוערך, הן בזכות המומחיות המקצועית שלו והן בזכות ההשקעה העצומה שלו בבריאות הציבור בישראל, וזאת במגוון רחב של תפקידים ציבורים משמעותיים שהוא מילא בנאמנות לאורך השנים.

פרופ' גרוטו בין היתר קידם נושאים של צמצום פערים בבריאות, התמודדות עם גזענות במערכות בריאות, ובוודאי שהערכים שעבד לאורם הם ערכים של קידום מערכת הבריאות הציבורית בישראל מתוך תפיסה של הוגנות וסולידריות".

על המכתב חתומים יושבי ראש מועצות לאומיות במשרד הבריאות, מנהלי בתי הספר לבריאות הציבור ועוד.