הרפורמים: להעמיד לדין את הרב דוד יוסף

התנועה הרפורמית ונשות הכותל בעתירה שהוגשה היום לבג"צ: להעמיד לדן משמעתי את הרב דוד יוסף – רב שכונת הר נוף בירושלים – בשל התבטאויות 'מסיתות ומפלגתיות'

הרב דוד יוסף נואם
הרב דוד יוסף נואם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עם הגשת העתירה מסרו עורכות הדין מיטל ארבל ואורלי ארז-לחובסקי: "הרב יוסף עושה שימוש במשרתו הציבורית מזה מספר שנים על מנת לבזות ולהסית כנגד התנועה הרפורמית וכנגד נשות הכותל, וכן קורא ללא כחל וסרק לתמיכה במפלגת ש"ס. למרות ההפרה הברורה והמתמשכת של הדין המשמעתי החל עליו, לא ננקטו נגדו הליכים משמעתיים. אוזלת היד של נציבות שירות המדינה והגורמים הנוספים האמונים על הדין המשמעתי של רבני שכונה היא חמורה ומחייבת את התערבות בית המשפט. על השירות הציבורי לשקף נורמות של סובלנות וכבוד לציבורים השונים בחברה הישראלית ולהתנער מהתבטאויות מסיתות ומבזות."

טענת הרפורמים היא כי הרב דוד יוסף המשמש רב שכונת הר נוף בירושלים, וככזה הינו עובד המועצה הדתית, אשר כפוף לדין המשמעתי החל על עובדי המדינה.

בעודו בתפקידו הציבור מתבטא הרב דוד יוסף באופן שהרפורמים מכנים אותו 'מסית ומבזה'. עוד הן מלינות כי הרב אף הביע תמיכה ביו"ר ארגון להב"ה, בן ציון גופשטיין או לחילופין הביע תמיכה פומבית וקריאה להצביע למפלגת ש"ס.

בהתבטאויות אלה, לטענת הרפורמים, הרי שהרב יוסף  הפר לטעמן את הדין המשמעתי החל עליו – הן משום שלטעמן אין זה הולם את תפקידו או בכדי התנהגות שלטעמן עלולה לפגוע בתדמית או בשמו הטוב של שירות המדינה  והן משום שלטעמן אלו התבטאויות מפלגתיות אסורות.

הרפורמיות טוענות כי מאז 2016, המרכז הרפורמי לדת ומדינה (הזרוע הציבורית- משפטית של התנועה הרפורמית)  שב ופונה לנציבות שירות המדינה בדרישה לנקוט הליכים משמעתיים כנגד הרב יוסף.

אלא שהנציבות הסתפקה בהמלצה משנת 2017 לנקוט בהליך משמעתי פנים משרדי כנגד הרב יוסף – הליך שרפורמיות דורשות לידע אם התנהל והנציבות לא השיבה לשאלתם.

בעתירה שהוגשה מפורטות 15 התבטאויות מסיתות והתבטאויות פוליטיות רבות של הרב דוד יוסף משנת 2016 ועד היום.

להלן דוגמאות למספר התבטאויות שמופיעות בעתירה:

"אבי מורי ייסד את התנועה הזו, וזה היה בנפשו הדבר, שצריכים להצביע ש"ס, ולכן אני אומר גם פה עוד פעם אני חוזר ואומר, כל הספרדים, אם ראשי הישיבות שלהם אומרים להם להצביע ג', שלא יישמעו להם"

"שכל אחד ילך וימלא את חובתו הקדושה להצביע ש"ס! רק ש"ס! ש"ס הייתה התנועה של אבא. יהודי ספרדי שלא מצביע ש"ס למעשה חלילה חלילה הוא פוגע בכבודו של אבא, כבודו של אבא זה להצביע אך ורק ש"ס"

"צריך לעמוד בכל מקום ולספר את השקר של הרפורמים… התנועה שלהם, כל המהות שלה הייתה להידמות לגויים. הם בנו את הטמפל שלהם כמו כנסיה של נוצרים, הם הכניסו עוגב בשבת לתפילה, כמו אצל הנוצרים… בסידורים הרפורמים עד היום בכל מקום שכתוב ציון וירושלים… הם מחקו את זה, אין. אז ריבונו של עולם, הם לא מאמינים בירושלים. הם לא מאמינים בציון. אז מה להם ולכותל המערבי?… מה פתאום הם רוצים חלק בכותל? באמת הם רוצים להתפלל? לא! הכל זה להכעיס, הכל זה להתגרות"

"הם אומרים שהם מאמינים באלוקים, ככה הם טוענים, אני לא יודע איך אפשר להאמין בתורה מצד אחד ולאכול חמץ. בכל אופן, הם, אצלם, התיאוריה, זה הרשע. הרשע של ההגדה זה הרפורמי"

"המטומטמות האלו מניחות תפילין… אין דבר כזה מניין של נשים. אין דבר כזה לפי חז"ל. אז הן בועטות ברגל גסה בדברי חז"ל, כן? אז הן אפיקורסיות. ממש אפיקורסיות. ואז הן באות לכותל בפריצות כזאת, לזעוק, לבוא ולצעוק ולשיר בקול רם. זו פריצות! זה ההיפך מצניעות. ממש כך. נשות הכותל זה פריצות!"

תגובה אחת
  1. הכל אמת ונכון אין מילה לתביעה
    הרב תמשיך
    ואני לא מצביע ש"ס

השארת תגובה