ישראל כץ ניסה ל'הנחית' ונתקל בחומה

דיון סוער בוועדת הכספים סביב דרישת שר האוצר להעביר את חוק הפיצויים לבעלי עסקים קטנים – ללא שינויים • ניר ברקת: "אתה לא מוכן לשמוע מה שיש לנו להציע, אתה לא מקשיב" • כ"ץ עקץ: "הקלטת? בסדר אפשר להמשיך"

ועדת הכספים, צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
ועדת הכספים, צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ויכוח נוקב התנהל בוועדת הכספים בין שר האוצר למספר חברי הוועדה, נוכח הודעת השר ישראל כ”ץ כי יתנגד לשינויים מהותיים בחוק לעידוד עובדים למעגל התעסוקה.

שר האוצר, ישראל כץ, הצטרף לדיון בוועדת הכספים על הצעת חוק מענק לעידוד תעסוקה, במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק עוסקת בתמריץ כספי למעסיקים, אשר יקלטו או יחזירו לעבודה עובדים אשר הוצאו משוק העבודה בתקופת המשבר.

בדיון התעורר ויכוח נוקב, כאשר שר האוצר הודיע כי הוא מתנגד לשינויים מהותיים שהעלו חברי הוועדה: “אני מעדיף עם השינויים שהועלו בפני, שהחוק לא יעבור, אני לא מוכן להוריד את שכר המינימלי שנקבע, גם ככה הוא נמוך מאוד. הורדה מתחת לזה תגרום למניפולציות, ולהורדת שכר מצד מעסיקים. גם לעניין הקדמת המענק ל-19 באפריל זה לא ישים, נאלץ להתחיל מתחילת החודש.

“גם לגבי מענק מלא מה-27 למאי זה לא ישים, אין לנו בעיה שהמסעדות ירשמו את העובדים מה-1 ביוני. אם יהיו בעיות עם יישום החוק, אין לי בעיה שנגיע לכאן לעשות תיקון, אבל אני לא רואה שזה ילך לכך”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ: “אז למה אתה בא לכנסת אם הכנסת חסרת חשיבות?”

ח”כ ניר ברקת: “החוק הזה, בכותרת שלו, נועד להחזיר עובדים למשק, מבדיקה שעשינו עם האוצר, 10 אחוז זה מי שיחזור”.

כץ: “שטויות, אף אחד לא הוסמך לומר דבר כזה. יושבים מיליון איש בבית, והחוק הזה הוא החוק שלהבנתי הוא היעיל ומהיר ביותר והניתן ביותר ליישום. אחרי ששקלתי ובדקתי היטב זה החוק הנכון, זה המשך לצעדים האחרים, כלל המגזרים צריכים את החוק הזה”.

ח”כ ברקת: “אתה לא מוכן לשמוע אפילו מה שיש לנו להציע. לא באת להקשיב, זה לא בסדר, אתה לא מקשיב לנו ואתה לא מקשיב לציבור””.

כ”ץ עקץ בתגובה את ברקת “זהו הקלטת? בסדר אפשר להמשיך”.

ח”כ ברקת החזיר לו: “אל תאיים. האיום הכי גדול זה שאתה לא מקשיב למה שאנשים אחרים אומרים – חברי סיעתך”.

יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני: “מבקש השר לאשר את החוק מבלי לבצע בו שינויים מהותיים, אני מכיר שכאשר יש חוק מהותי דנים בו. אנחנו רוצים לעשות זאת בהסכמה, אם אתה בא מראש ואומר שאתה לא מסכים לשום דבר מהותי”.

ח”כ סמוטריץ: “אז יהיה פיליבסטר של שבועיים”.

ח”כ ינון אזולאי: “אתה לא נותן לנו להעיר אפילו, אנחנו יכולים להעיר את הערות שלנו”.

שר האוצר קרא לעברו: “סליחה, אתה מש”ס? תצביע!”

ח”כ אזולאי השיב לו: “אתה לא תגיד לי מה לעשות! מותר לי להגיד את הדברים שלי. מה זה? סותמים פה פיות?”

יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, ניסה להשליט סדר בדיון, ופנה לכ”ץ: “אדוני השר אתה יכול להגיד שאתה לא רוצה לשמוע את החברים, אני רוצה לאפשר לחברים… “.

השר קטע אותו ואמר: “אני לא שומע נאומים. יש קואליציה והיא צריכה להצביע במסגרת הקואליציה”.

לאור חילופי הדברים, הוציא יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני את הוועדה להפסקה קצרה.

השארת תגובה