"לא נהיה חותמת גומי של הממשלה"

גפני: "ייאמר לזכותו של ח"כ פורר שכשהוא מונה ליו"ר הועדה, אני והעוזרים שלי התחלנו לפנות את הדברים מהלשכה, והוא פנה אלי וביקש שלא נעביר את הדברים כי זה זמני ושנישאר שם"

גפני על ממלכתו עם מסכתו. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
גפני על ממלכתו עם מסכתו. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אנחות הרווחה שפקדו בשבוע האחרון את אגף התקציבים השוכן בקומה השנייה במשרד האוצר נשמעו למרחוק. חזרתו של יו"ר ועדת הכספים המיתולוגי ח"כ משה גפני לתפקידו – הייתה לשוכני האגף כמים קרים על נפש עייפה.

"מבלי לפגוע", כך אחד מבכירי האגף, "כשפורר נכנס לוועדה, הוא בא עם כל מיני טענות ודאגות לסקטורים שונים. ניסינו לבדוק מה הוא באמת רוצה להשיג, והתברר שהוא ממש מתכוון למה שביקש… בימי גפני ידענו שכשהוא בא עם דרישה, הוא אומר אחת ומתכוון שתיים ואנחנו יודעים לעמוד במחיר בצורה נכונה ומאוזנת. הוא מכיר את המשחק הפוליטי ואת גבולות הכוח, ויודע להציב רף דרישות וגם להיות פרקטי".

ספק אם גפני, שחשדנותו כלפי פקידי האוצר ידועה זה מכבר, נלהב מהמחמאות הללו. השבוע, אחרי שהלחץ הראשוני כבר נרגע, ורגע לפני שהוא צולל ללילות נטולי שינה בחיק תקציב המדינה, שוחחנו עם יו"ר 'דגל התורה' על התחושות, היעדים והשפעות הקורונה (לא כולל גימנסיה). כמו תמיד אצל גפני, התשובות קצרות ושנונות, ויותר ממה שנאמר – כתוב בין השורות.

# איך ההרגשה לחזור לוועדת הכספים ולהתקבל פה אחד?

"אני כבר הרבה שנים בכנסת, כיהנתי בהרבה תפקידים ותמיד יש את ההתרגשות והתשוקה להיות בתפקיד משפיע כדי לעזור ולסייע. זו סייעתא דשמיא כפשוטו, שאנחנו עושים את מה שהטילו עלינו גדולי ישראל ובראשם מרן שר התורה שליט"א ומרן ראש הישיבה שליט"א. הרב שך זצ"ל אמר פעם ששווה להיות בתפקיד בכנסת – כדי שנוכל לעזור לאישה אלמנה אחת, שצריכה עזרה וסיוע בביורוקרטיה מול הרשויות".

# מה הפרויקטים המרכזיים שאתה מתכוון לטפל בהם תחילה?

"המון חוקים יגיעו לוועדה בתקופה הקרובה והמטרה היא לסייע לכל כך הרבה אנשים, במיוחד בעת הזו שאנחנו שואלים על מה עשה השם ככה לארץ הזו, מה חרי האף הגדול הזה, ותפקידנו הוא לסייע במה שאפשר לאנשים ומקומות שאיבדו את כל עולמם ופרנסתם בגלל מגפת הקורונה שאנחנו מתפללים שתסתיים במהרה".

# עד כמה הסיפור של הקורונה ישפיע כלכלית על המשק?

"הוא משפיע כבר כעת, המצב הוא לא טוב וזה לא סוד, אנשים רבים איבדו את מקור לחמם ואנחנו נצטרך להתמודד עם זה. כמו שאמרתי, המון חוקים יגיעו לועדה, אנחנו לא נהיה חותמת גומי של הממשלה בועדת הכספים, נפקח על כל שקל שעובר, נדאג לאזרח הקטן ונסייע לו כדי שכמה שיותר אנשים ומקומות עבודה יצלחו את המשבר הקשה הזה. זהו תפקידנו".

# האם יש דרישות ספציפיות של יהדות התורה לקראת תקציב המדינה?

"יש כמה דרישות, אבל זה לא על סדר היום כרגע… לכשנגיע לזה נדע לטפל. ביקשנו בהסכמים הקואליציוניים להכניס את תקציב הישיבות לבסיס התקציב כדי שלא נעמוד כעניים בפתח בכל שנה ושזה יעוגן אחת ולתמיד בבסיס תקציב המדינה. כנ"ל גם את הנושא שהיום עלה שוב בוועדה על תקציב החינוך המיוחד, ועוד ועוד שאין טעם כעת לדבר עליהם".

# מה יעלה באמת בגורל החינוך המיוחד?

"אמרתי היום בוועדה, הבטיחו לנו, הבטיחו לי שזה יתוקצב, לא אתן להעביר את תקציב המדינה אם הנושא הזה שכל כך מתבקש לא יסודר".

# האם נגרמו נזקים משמעותיים בתקופת כהונתו של ח"כ עודד פורר כיו"ר הועדה?

"אני לא מביע ביקורת על חברי כנסת", מקדים גפני וממשיך: "ייאמר לזכותו של ח"כ פורר שכשהוא מונה ליו"ר הועדה, אני והעוזרים שלי התחלנו לפנות את הדברים מהלשכה, והוא פנה אלי וביקש שלא נעביר את הדברים כי זה זמני ושנישאר שם, ועל כך מגיעה לו מילה טובה. רק אני מקווה שהבוס שלו לא יקרא את הדברים הללו – כי אז זה יזיק לו".

# מילה לסיום…

"עברנו תקופה לא קלה עם שלוש מערכות בחירות. ברגע האחרון נמנעה מערכת בחירות נוספת וממשלה צרה שהיינו יכולים להיות באופוזיציה. הקב"ה מנהל את העולם, ואנחנו כיום בתפקידים משפיעים בקואליציה וליברמן ולפיד בחוץ… נעבוד קשה על מנת לדאוג לכולם וכמה שנוכל לסייע לכל אחד ואחד בתפקידים ובהשפעה שיש לנו בממשלה ובכנסת ובע"ה נעשה ונצליח!"

 

##ועדה אחת, שני ציבורים

 

שעת אחר צהרים מנומנמת במליאת הכנסת, שהתכנסה בשבוע שעבר לסדרת הצבעות, שאילתות והצעות חוק. בסמוך לשר דרעי עומד עוזרו הצמוד והיעיל של השר ליצמן, מוטי בבצ'יק, והשניים מתדיינים בענייני חלוקת הסמכויות בתחום הבנייה והשיכון, בהשלכות הגל השני של הקורונה ובהתקדמות החוק הנורבגי.

חה"כ ישראל אייכלר, שאך ימים אחדים קודם לכן ספג סטירה מצלצלת מחבריו לסיעה, כשאיבד את הועדה לפניות הציבור שניהל במסירות נפש בקדנציה האחרונה, עובר בסמוך ולא נמנע מלשלוח מסר עוקצני ל'סיעה המרכזית', עם רמז דק כחוטמו של פיל. "תסביר להם", כך אייכלר לדרעי, תוך שהוא מחווה לעבר בבצ'יק, "תסביר למה הספרדים פרשו מאגודה והקימו את ש"ס, ולמה הליטאים עזבו את אגודה והקימו את דגל, ומי יודע מה יהיה בבחירות הבאות…"

דרעי, שועל פוליטי מנוסה, זיהה מיד הזדמנות ומיהר לגשש את הדופק, "זה באמת לא בסדר מה שעשיתם", נזף בבבצ'יק ומיד המשיך: "אבל הרב אייכלר, בוא נסגור עכשיו ותצטרף לש"ס".

אם אי מי באגודה מגחך לעצמו בשקט ומשוכנע שמקומה של בעלזא באגודת ישראל מובטח לנצח, כדאי לו שיחשוב שוב. ראשית, ההיסטוריה מלמדת שבבעלזא פתוחים להצעות ויודעים לבחון כיוונים נוספים. שנית, משום שתחושת החמיצות בחסידות גבוהה הפעם במיוחד, ולו מהסיבה הפשוטה – בדיוק מהתסריט הזה הם חששו, הציבו דרישות וגם – לטענתם – קיבלו הבטחות. אבל בל נקדים את המאוחר.

כדי להבין את הזעם הבעלזאי, צריך לחזור בזמן ל'כנסיה הארצית' של אגודת ישראל שהתכנסה בחודש שבט ה'תשע"ט במלון גלי צאנז בנתניה. כידוע, הסדר הפנים אגודאי הבלתי משתנה מבטיח לסיעה המרכזית ולשלומי אמונים את שתי המקומות ושני התפקידים הראשונים, על כך – לכל הפחות בפומבי – אין מי שיערער. הויכוח התעורר בכל הנוגע למקומות 3-4.

בהיסטוריה האגודאית המקודשת, המקום השלישי נשמר לנציג חסידות ויז'ניץ ואילו הרביעי שייך בקניין חצר לבעלזא, אלא שלאותה כנסיה מדוברת, הגיעו נציגי בעלזא ושתי טענות חריפות בידיהם: האחת, בעוד ויז'ניץ התפצלה זה מכבר, הרי שבעלזא דווקא גדלה בלעה"ר. והשנייה, בניגוד למערכות בחירות קודמות, בהן היחס בתוך יהדות התורה היה 60:40 לטובת האגודאים, כך שמקומו של הנציג הרביעי בסיעה שכן לבטח בין ששת המנדטים הנצחיים, עתה, שינוי ההסדר לאחר התוצאות הכואבות בבחירות המקומיות והצבת היחס בין הסיעות על 50:50 – מדרדרים את נציג החסידות למקומות 7-8 ומציבים אותו בסכנה קיומית של ממש.

מן הראוי לציין כי גם בעבר הועלה הטיעון הראשון על שינוי יחסי הכוחות הפנימיים, אולם הוסכם בין החברים כי כל עוד חה"כ מוזס ממשיך לייצג את ויז'ניץ – "מעלין בקודש ואין מורידין" ומקומו יישמר לו. עם זאת, משהוחלף מוזס בטסלר, כך לטענת בעלזא, הגיע הזמן לשינוי המיוחל. מנגד, כיאה ליוצאי רומניה מפולפלים, הציגו נציגי ויז'ניץ טיעונים משלהם (רמז: לעולם לא תמצאו חסידות או קהילה שתאמר בפומבי שמספר חבריה נמצא בירידה).

 

##מיהו "בכיר"?

 

בסופו של יום, הסכימה בעלזא לוותר "למען השלום" על המקום השלישי ברשימת 'אגודה', שהוא החמישי ברשימה המאוחדת – בשני תנאים מובהקים: האחד, הבטחה כתובה וחתומה כי במידה ויהיו ליהדות התורה רק שבעה מנדטים ואם חלילה מכל סיבה שהיא המפלגה לא תוכל לממש את החוק הנורבגי, אזי מי שיבצע את הרוטציה מול 'דגל' על מחצית הקדנציה יהיה נציג ויז'ניץ.

עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שכדרכם של הסכמים פנים מגזריים – התנאי השני הוא בגדר 'שבעים פנים לתורה', ואפשר לדרוש אותו לגנאי או לשבח, הכל בעיני המתבונן, וזה לשונו: "אגודת ישראל על כל נציגיה מחויבים לעשות כל מאמץ אפשרי במו"מ הקואליציוני לקבלת תפקידים עבור כלל נציגיה בכנסת על פי סדר המקומות, ויעשה מאמץ מיוחד על מנת שהנציג הרביעי יכהן בתפקיד בכיר".

לפי גרסת אייכלר (שזוכה לתימוכין לא פומביים מגורמים נוספים באגודה) מאחר והוא זה שסייע והעמיד במו ידיו את הועדה לפניות הציבור בעבר (בניגוד לוועדות סטטוטוריות, הועדה לפניות הציבור אינה מובנת מאליה וצריך להקימה במיוחד בכל כנסת מחדש), הוא דרש במפורש התחייבות לקבל לידיו את ראשות הועדה, אך מאחר ונטען כלפיו שיתכן שהועדה לא תינתן בכלל למפלגה במסגרת המו"מ הקואליציוני על ידי הליכוד והוא עשוי חלילה להישאר קירח מכאן ומכאן – הסכים כפשרה לניסוח שמתחייב לסדר לו "תפקיד בכיר".

חשוב להזכיר גם שבשעת כתיבת הסעיף המדובר, כיהן אייכלר כבר כיו"ר הועדה המדוברת, ולפיכך כאשר נכתב "תפקיד בכיר" – אך הגיוני להניח שלא הייתה כוונת המשורר להורדה בדרגה. זו גם הזדמנות לציין את עבודת הח"כ המסור ולשכתו, שמלבד היותו רודף נאצים וקומוניסטים, מסייע בשקט בשקט לאלפי יהודים, וגם בתקופת הקורונה התגלגלו לפתחו אינספור מקרים – בהם נחלץ לעזרה מול גופים שונים ומשונים.

למרבה ה'הפתעה', במהלך המו"מ עם הליכוד, לא העלתה יהדות התורה כלל דרישה לקבל את ראשות הועדה המדוברת. בלשכת רוה"מ יודעים לספר כי אייכלר ניהל מעין מו"מ עצמאי והפעיל לחץ בלתי נגמר, עד שהוחלט לתת למפלגה את הועדה למחצית הקדנציה. הישג נאה בהתחשב בנתונים.

חשב אייכלר לישב בנחת, עד שקפץ עליו רוגזו של טסלר, שקם והודיע כי לפי סדר התפקידים – ראשות הועדה מיועדת לו מששת ימי בראשית. לצערו של הנציג הבעלזאי, נחלץ לעזרת טסלר גם הבוס הקודם שלו, השר יעקב ליצמן. אייכלר, שכבר יודע פרק או שניים בהלכות עקשנות בחלוקת תפקידים קואליציונית (ע"ע מינויו בעבר כחבר הועדה למינוי דיינים, אין ספק שיש לחה"כ איילת שקד ממי ללמוד), פצח במאבק והזכיר לחברים בסיעה את הבטחות גלי צאנז, האחרונים מצדם השתמשו בפרפראזה לדברי רוה"מ המנוח לוי אשכול, "הבטחנו בכיר, לא הבטחנו איזה בכיר".

בשבוע שעבר, שעה קלה לפני כינוס הסיעה בישיבה שנקבעה ל3 בצהריים, התפרסמה הודעה על מינויו של ח"כ יעקב טסלר לתפקיד ופני אייכלר חשכו. מתברר שמטעם הכנסת פנו ליו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יעקב אשר בשאלת איוש התפקיד, אשר מצדו העביר את הפנייה לאגודת ישראל, ושם גלגל מי שגלגל את קבלת ההחלטה לחה"כ טסלר בכבודו ובעצמו… אין לנו האומץ לנסות ולשער את התלבטויותיו הקשות של הרב טסלר עד לקבלת ההכרעה בפועל. בשורה התחתונה, המסר עבר וההודעה פורסמה.

בבעלזא שקלו תחילה לפנות ליו"ר הכנסת וליועמ"ש ולהודיע שמכתב יו"ר הסיעה נשלח שלא על דעת כלל חברי הסיעה. לבסוף, כדרכם של יהודים שומרי מצוות, העדיפו לפנות תחילה לבית דין אובייקטיבי של חסידות בעלזא, שהוציא לאלתר צו מניעה למינוי המדובר. לעת עתה, אף שהסיעה התכנסה בשני האחרון לדיון בנושא – טרם נמצא מוצא מהפלונטר והמשבר בעיצומו.

בינתיים, נקט אייכלר בסנקציה אישית כשנמנע מתמיכה בקריאה הטרומית של החוק הנורבגי ונימוקו בידו – הרי אם החוק לא יעבור, ח"כ טסלר הוא זה שישלם את חצי הקדנציה לנציג 'דגל התורה'. למזלו של מזכ"ל 'דגל' יצחק פינדרוס, הממשלה המפנקת סיפקה די והותר אצבעות מרוצות והחוק עבר לעת עתה, לקראת השלמתו המתוכננת בשבוע הקרוב.

 

##טיזרים:

 

טיזר 1:

גפני: "ייאמר לזכותו של ח"כ פורר שכשהוא מונה ליו"ר הועדה, אני והעוזרים שלי התחלנו לפנות את הדברים מהלשכה, והוא פנה אלי וביקש שלא נעביר את הדברים כי זה זמני ושנישאר שם, ועל כך מגיעה לו מילה טובה. רק אני מקווה שהבוס שלו לא יקרא את הדברים הללו – כי אז זה יזיק לו"

 

השארת תגובה