מחיקת רישום פלילי

רישום פלילי המופיע במאגר המידע של המשטרה יכול להימחק בחלוף תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה הקבועות בחוק – בהתאם לסוג ואופי העבירה שהאזרח ביצע. כיוון שמדובר על המתנה של עשר שנים לפחות

פטיש
פטיש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חברות וארגונים רבים מבקשים ממועמדים לעבודה להציג תעודת יושר, נוסף על הליכי קבלה ומיונים נוספים הרלוונטיים לתפקיד הדרוש. תעודת היושר מעניקה למעסיקים מידע בנוגע לעברו הפלילי של המועמד, ולכן רישום פלילי המופיע במסמך כזה עלול לפגוע בסיכויי קבלתו של המועמד למשרה הנחשקת.

הרישום הפלילי מתעד למעשה כל הרשעה והליכי חקירה שנפתחו כנגד אזרח, כך שגם עבירות קלות או עבירות ישנות שנעשו בגיל צעיר עשויות להופיע בתדפיס הרישום הפלילי. אדם מן השורה שביצע בצעירותו מעשה עבירה, ירצה לבטל את הרישום הפלילי ולהעלים את "הכתם" שעלול לחבל בסיכויי קבלתו לעבודת חלומותיו, או לפגוע בו בהקשרים רבים חייו, כמו קבלה של רישיונות מקצועיים רבים, קבלה של ויזות (אשרות) לארצות שונות, החזקה של כלי יריה, הגבלות על השתתפות במכרזים ועוד.

ההבדלים בין רישום פלילי לרישום משטרתי:

כדאי לדעת כי גם במקרים בהם נפתח תיק חקירה במשטרה ולא הוחלט על הגשת כתב אישום, כאשר תיק החקירה נסגר מסיבות של חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור – המידע אודות העבירה והחקירה יופיעו בתעודת היושר שניתן להפיק מהמאגר המשטרתי. למעשה קיימים מספר הבדלים בין רישום פלילי לרישום משטרתי:

  • רישום משטרתי – במאגר זה מצויים כל הרישומים על חקירות פעילות וסגורות, כאשר לגבי כל תיק חקירה מופיעים הרישומים הפנימיים הנוגעים אליו כמו סוג העבירה, סטטוס החקירה, ובתיקים סגורים תופיע גם העילה בגינה נסגר התיק.
  • רישום פלילי – הרישום הפלילי כולל את כל המידע הנוגע להרשעות והחלטות אחרות של בית משפט בהליך פלילי על ביצוע עבירה וכן פירוט העונשים שהוטלו באותם מקרים לרבות צו מבחן, שירות לתועלת הציבור, קנסות, עונשי מאסר ועונשים נוספים.

מהם התנאים למחיקה של רישום פלילי

רישום פלילי המופיע במאגר המידע של המשטרה יכול להימחק בחלוף תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה הקבועות בחוק – בהתאם לסוג ואופי העבירה שהאזרח ביצע. כיוון שמדובר על המתנה של עשר שנים לפחות, כדאי להאיץ את העניין (במיוחד אם מדובר על הצורך בהצגת תעודת יושר) באמצעות פנייה אל נשיא המדינה בבקשת חנינה לקיצור תקופות ההתיישנות והמחיקה.

יצוין כי לגבי מחיקה של רישום משטרתי – מדובר בהליך שונה. הפניה במקרים מסוג זה היא למדור מידע פלילי לביטול הרישום המשטרתי או לגוף התובע שסגר את התיק על מנת לשנות את עילת סגירת התיק להעדר אשמה.

יודגש כי הן לעניין מחיקת רישום פלילי והן לעניין מחיקת רישום משטרתי יש חשיבות, בין היתר, לשיקולים הבאים על מנת לאשר את הבקשה:

  • חלוף הזמן ממועד ההרשעה או ממועד האירוע נשוא תיק החקירה.
  • כמות הרישומים – אזרח המבקש מחיקה של רישום פלילי אחד או כמה בודדים יהיה בעל סיכוי גבוה יותר לאישור הבקשה, לעומת אזרח בעל מספר גדול יותר של רישומים.
  • סוג העבירות – במידה והרישומים אותם מעוניינים למחוק מציינים עבירות קלות וזניחות, הסיכוי לאישור הבקשה יהיה גבוה משמעותית לעומת רישומים המציינים עבירות קשות וחמורות.

מחיקת רישום פלילי באמצעות עו"ד

כפי שצוין, ההחלטה בנוגע למחיקת רישום פלילי או מחיקת רישום משטרתי היא החלטה חשובה שיכולה לסייע רבות למי שהורשע או נחקר במשטרה לפתוח דף חדש בחיים מבלי שהרישומים הישנים על ההרשעות או על תיקי החקירה הישנים ימשיכו לרחף מעל ראשו.

לפיכך, מומלץ להסתייע בעניין זה בעורך דין פלילי בעל מומחיות במחיקת רישום פלילי, על מנת שיגיש עבורכם את הבקשה למחיקת רישום פלילי בצורה המקצועית והטובה ביותר וימקסם את סיכוייכם להביא למחיקת הרישומים.

השארת תגובה