ללא ניתוח: הסרת נגעים במערכת העיכול

ד"ר אוהד עציון, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בסורוקה: "לאחרונה ביצענו הסרת נגעים אלה בשיטה אנדוסקופית, במטופלים שנמצאו מתאימים לכך, באופן מדוייק וללא צורך בכריתה נרחבת של האיבר הנגוע".

ד"ר אלכס מושקלו, צילום: רחל דוד- סורוקה
ד"ר אלכס מושקלו, צילום: רחל דוד- סורוקה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המכון לגסטרואנטרולוגיה בסורוקה מקדם מזה מספר שנים גישה שבמרכזה מציאת פתרונות אנדוסקופיים למחלות ומצבים אשר דרשו בעבר פתרונות ניתוחיים. כל זאת מתוך רצון להפחית את מידת הפולשנות של הטיפול הרפואי באופן שיאיץ את משך ההחלמה וישפר את איכות החיים של המטופלים.

Endoscopic Submucosal Dissection (ESD) – הינה פעולה חדשנית במהלכה מתבצעת באופן אנדוסקופי, כריתה של נגעים ממאירים או בעלי פוטנציאל גבוה להתפתחות ממאירות, בקיבה ובמעי.

עד לאחרונה, הסרה של נגעים מסוג זה נעשתה באופן כירורגי ע"י כריתה חלקית של הקיבה או המעי אשר בתוכם התפתח הנגע. ניתוחים אלו דורשים אשפוז של המטופל במשך מספר ימים לאחר הניתוח , כרוכים לעיתים בסיבוכים ואף בפגיעה ארוכת טווח באיכות החיים, עקב הסרה חלקית של אברים חיוניים.

ד"ר אוהד עציון, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בסורוקה: "בפעולה זו מוחדר צינור אנדוסקופי עם מצלמה בקצהו, דרך הפה או פי הטבעת לחלל הקיבה או המעי, ומתבצע זיהוי של הנגע הממאיר. דרך תעלת עבודה הנמצאת בתוך המכשיר מוכנס מכשור זעיר המאפשר חיתוך וצריבה של הרקמה. בפעולה עדינה ומדויקת להפליא, מתבצע חיתוך של הרקמה המקיפה את הנגע עד סמוך לשכבת השריר, ובשלב השני מתבצעת הסרה של הנגע בשלמותו. המטופל מסיים את הפעולה ללא חתך חיצוני וללא פתיחה של חלל הבטן ומשתחרר לביתו לאחר השגחה של 24 שעות בלבד".

עם הכנסת שירות ESD מצטרף בית החולים סורוקה לבתי חולים מובילים בעולם ולמרכזים ספורים בישראל המבצעים פעולה מתקדמת זו.

השארת תגובה