בג"צ: לא הרסתם? לא תהרסו את בית המחבל

צה"ל התמהמה בהריסת בית משפחתו של המחבל שרצח את תלמיד הישיבה דביר שורק בגוש עציון – בג"צ הורה: לא להרוס

דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"ד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שופטי בג”ץ, עוזי פוגלמן וענת ברון, החליטו לפסול את צו ההריסה שהוצא לביתו של המחבל מחמוד עטאונה – אחד מחברי החוליה אשר ביצעה את פיגוע הדקירה בו נרצח תלמיד הישיבה דביר שורק הי”ד.

פסק הדין ניתן ברוב דעות, מול דעתו החולקת של השופט דוד מינץ, אשר סבר כי יש לדחות את העתירה ולאפשר את מימוש צו ההריסה.

שופטי הרוב קבעו כי חל שיהוי בהוצאת צו ההריסה, וזאת למשך חמישה חודשים מיום הפיגוע ושלושה חודשים מיום הגשת כתב האישום נגד המחבל.

לטענתם, השיהוי בהוצאת צו ההריסה הופך את שיקול הדעת בהוצאת הצו לבלתי סביר, ועל כן יש להורות על ביטולו של הצו.

השופטת ברון כתבה: “צו ההריסה שבו עסקינן מכוון להריסת הבית שבו מתגוררים רעייתו של עטאונה ושלושת ילדיו הקטינים, שהינם חפים מפשע ולא גילו כל מעורבות בפיגוע – לא לכתחילה ולא בדיעבד.

“כבר מטעם זה קיים חשש ממשי לכך שצו ההריסה משמש כסנקציה עונשית גרידא, ולא לכך נועדה סמכות הריסת הבתים הנתונה בידי המפקד הצבאי מכוח תקנה 119”.

לדברי השופטת, “חשש זה הולך ומתגבר לנוכח חלוף הזמן מאז הפיגוע ועד למועד שבו הוצא צו ההריסה (חמישה חודשים), ובפרט שעה שבמהלך התקופה וזה מכבר נהרסו בתיהם של כל יתר חברי חוליית הטרור שאליה משתייך עטאונה”.

מארגון בצלמו שמייצג את משפחת שורק נמסר: “בגץ אחראי לרצח הבא. החלטת בג”ץ הינה פרס ענק לטרור ולמחבלים. לצערנו, מדובר בהחלטה אומללה אשר מרסקת את שארית ההרתעה שנשארה ותגרום לגל פיגועים נוסף. מדובר לצערנו בהיפוך גמור מרדיפת המחבלים והריסת הבתים שקידם שר הביטחון לשעבר בנט. נפעל מיידית לדיון חוזר. וכן לחקיקת חוק שאוסר על בגץ להתערב בנושאים ביטחוניים”.

יו”ר ‘ימינה’ ח”כ נפתלי בנט הגיב: ”כשר הביטחון הוצאתי צו הריסה על ביתו של הרוצח של דביר שורק. כעת בג״ץ ביטל את הצו, דבר שמחליש את ההרתעה שלנו. אני קורא לראש הממשלה, שר הביטחון ושר המשפטים לדרוש דיון חוזר ומיידי בבג״ץ.

בחצי השנה החולפת הגברנו באופן דרמטי את הפגיעה במחבלים ובסביבתם, דבר שהביא להרתעה גדולה והגענו לאפס פיגועי רצח נגד ישראלים. אם ממשלת ישראל לא תפעל להפוך את החלטת בג״ץ זהו מסר של חולשה וריפיון כלפי המחבלים, בדיוק הפוך ממה שעשינו עד כה”.

ח”כ איילת שקד הגיבה: “החלטה אומללה של בג״צ. השופט מינץ, שמונה בתקופתי, בדעת מיעוט תמך בהריסה. השופט פוגלמן לעומתו מעניק משקל רב לעוצמת הצפייה של משפחת המחבל (ובלשונו: ‘המשפחה הנפגעת’ (!)), אך מתעלם כליל מעוצמת הצפייה של בני משפחת שורק. מינוי שופטים שמרנים ולאומיים הם הדבר המשמעותי ביותר שמשנה מציאות. תעודת עניות גדולה לממשלה הזו שהשליטה בוועדה למינוי שופטים חזרה לשמאל ולשופטים עצמם”.

השארת תגובה