שמחה ותסכול: ממשלת נתניהו החמישית

ממשלה שקמה על חורבות מגפת הקורונה שפקדה את ישראל, לא יכולה להרשות לעצמה לבזוז את האזרחים האומללים שספגו מכה אנושה וחלקם אף הגיעו לפת לחם

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא הצהרה בעניין פירוט ההקלות לאוכלוסייה בעקבות ההאטה בקצב התפשטות נגיף הקורונה Photo by Kobi Gideon / GPO
ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא הצהרה בעניין פירוט ההקלות לאוכלוסייה בעקבות ההאטה בקצב התפשטות נגיף הקורונה Photo by Kobi Gideon / GPO
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הרבה סיבות לשמוח. ממשלת נתניהו החמישית שהושבעה זה עתה, מביאה עמה שחרור של אנחת רווחה מחלום הבלהות שעלול היה חלילה להתגשם. עם השבעת הממשלה, נסתם הגולל בשעה טובה על חודשי שנאה ושיסוי, בחירות שרדפו בחירות, שפל אחר שפל ובוקה ומבלוקה פוליטית שהשפיעה על חיי כולנו ודרדרה את ישראל לשאול תחתית.

בשעה שהוקמה הממשלה, התברר סופית כי הסכנה הקיומית שריחפה מעל עולם התורה – נעלמה כלעומת שבאה. החרב שהונפה על דרך ישראל סבא ועל נושאי דגלה התרסקה בטרם עת וליהודים היתה אורה ושמחה.

רגע שהמחיש יותר מכל את השגחת הבורא על עמו ורחמיו הרבים העלינו, היה במופע אקורד הסיום של מסע ההסתה והשנאה שהוביל יושב ראש 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, אשר במדינה מתוקנת היה מוצא עצמו מזמן מחוץ לחוק.

בנאום רווי המרמור ומלא במוצר שאותו הוא משווק לעם ישראל מזה חודשים ארוכים – שנאה, ליברמן התריס והתסיס כהרגלו כלפי כל דבר שבקדושה. הלוזר הפוליטי שהפך ממסית לאומי לבדיחה עצובה, הציג בדברי התסכול שלו את פרפורי הגסיסה של השנאה ליהדות בישראל.

שניאור וברכותב השורות

דברי הבלע שיצאו מפיו אינם שווים התייחסות, אולם זאת עלינו לזכור: אילולא הנס הפוליטי שהתרחש כאן, נאומו של ליברמן היה נשמע מפי אחד מבכירי שרי הממשלה ומעצבי דרכה. משנתו הרדיקלית ביחס לחרדים ומזימותיו להכחיד כל סממן יהודי ולהפוך אותנו להיות עם ככל העמים, היתה עוברת ממילים למעשים ותוצאותיה מי ישורנה.

עונג צרוף היה לחזות באיווט ליברמן, שעד לפני חודשים ספורים התהלך כמלך בעירו שהכל רוצים בקרבתו ומצפים למוצא פיו ועל פיו יישק דבר, הופך לחסר רלוונטיות, נדחק לשולי ספסלי האופוזיציה, סמוך להיבא יזבק ואחמד טיבי.

היתה זו הקלה של ממש להעיף מבט לעבר מלחך פינכתו של ליברמן, עודד פורר, אשר קיבל לידיו לשעות בודדות את ניהול ועדת הכספים והספיק לספר בגאווה על תוכניותיו "לסגור את שיבר ההקצבות לחרדים". נקווה שעל שיבר ההקצבות בביתו הפרטי תהיה לו שליטה כלשהי.

ומי מדבר על שותפו של איווט לדרך השנאה, הלא הוא יאיר לפיד. הפוליטיקאי שהגיח לתודעה הישראלית הודות לקמפיין הסתה נבזי ושקרי נגד החרדים, ראה עצמו מרחק נגיעה מכס ראש הממשלה. הוא נאלץ להביט בעיניים כלות בחבריו שצעדו עמו כברת דרך ארוכה והתעשתו בזמן, כשהם חובשים את ספסלי הממשלה ומחזיקים בתיקים הנחשבים ביותר.

בכירי 'כחול לבן' שמוגדרים בפיו טירונים, אלה שלטענתו טרם למדו את הלכות הפוליטיקה הישראלית ונכנעו בלא קרב, הגיעו הכי קרוב לכס ראש הממשלה, מהר יותר ממי שסימן למטרה לגעת בשולי גלימתו של נתניהו והשתוקק כל כך להיכנס למעון הרשמי בבלפור.

בשוליים, היו אלה אנשי השמאל הקיצוני, חברי רשימת מרצ שהתפוררה לבלי הכר, בהם ניצן הורוביץ וחבריו, אשר לנגד עיניהם עומדת המטרה לקעקע כל זיק של אידישקייט בישראל ושאיפתם היחידה היא לעקור כל זכר יהודי מארץ הקודש, שכמעט והפכו לשרים מן המניין בממשלת המיעוט ותקוותם נכזבה באורח פלא.

קואליציית השנאה שנזרקה לאופוזיציה המוזרה הזו, נחלה תבוסה צורבת. הפוליטיקאים שקידשו מלחמה בהשם ובתורתו, מצאו עצמם חסרי כל השפעה, אפילו לא בדיחה. החבורה הזו שהשקיעה מאמצים למחוק את החיבור של יהודים למסורת ישראל, ועשתה כל שלאל ידה על מנת לפגוע בקדשי ישראל, תיאלץ להתבוסס בבוץ האופוזיציוני.

מנגד, הנציגות החרדית בכנסת צברה כח עצום שערכה לא יסולא בפז. בעוד יתר השותפות בממשלה נאלצו להתפשר על תיקים זוטרים, חסרי תוכן ברובם, נציגי הציבור שלנו קיבלו עמדת כח רבת עוצמה, שאילו ישכילו להשתמש בה בחכמה, יועילו רבות לשולחיהם ויחוללו פלאות עבורנו.

בחלוקת השלל לחברי הממשלה, התקבלה ההוכחה הברורה ביותר ליעילותה של הנאמנות החרדית לנתניהו. כשבוחנים את ההסכמים הקואליציוניים בין המפלגות השונות, בולט לעין ההישג האדיר של המפלגות החרדיות.

כך נוצר מצב שבזמן שחברי הליכוד מייללים בגלל התיקים שהם נאלצו למסור לכחול לבן ומפלגת ימינה נשלחה אחר כבוד לאופוזיציה, המפלגות החרדיות זכו בכל הקופה. הנאמנות המוחלטת שהן הפגינו כלפי נתניהו בשלושת מערכות הבחירות והעובדה שלא הטילו ספק אפילו לרגע בלגיטימיות של המשך כהונתו כראש ממשלה, הביאו לכך שלא רק שהן לא נאלצו לוותר על דבר — הן אף שידרגו את עצמן יחסית להסכמים הקואליציוניים שעליהם הן חתמו בעבר.

מצקצקי הלשון שהפצירו בפוליטיקאים החרדים לזנוח את השותפות עם נתניהו וזלזלו בחשיבותה, נוכחו לגלות שהיה זה הצעד המשמעותי ביותר לטובת הציבור החרדי ונבחריו בכנסת. זו ההזדמנות להצדיע לנציגים שעמדו בלחצים ולא התפתו להפנות עורף לנתניהו, גם בשעה שהיה נראה לרגע כי הוא מאבד סיכוייו וממשלת גנץ-לפיד עומדת בפתח.

למזלם של הנציגים, מוקד העימות בין הקואליציה לאופוזיציה יעסוק בנושאים שונים לחלוטין מגיוס בני הישיבות ותקציבים למוסדות התורה, בטח בתקופה הנראית לעין כאשר משבר הקורונה החריף נעדר פתרון ממשי. אלו יהיו שנים של הזדמנות פז לחולל מהפכה חיובית עבור ציבור שולחיהם המשווע לפתרונות במגוון תחומי החיים.

ניתוק משווע

אליה וקוץ בה: לצד רגשות השמחה שמתעוררים למראה השפלת משנאי הדת, יש בממשלה הזו כמויות בלתי נגמרות של אטימות למצבו של העם. בשעה שמיליוני בני אדם בישראל איבדו את מטה לחמם, נאבקו זה בזה שורת נציגי ציבור על ג'ובים ריקים מתוכן, רק עבור השררה והיוקרה, הכל על חשבונם של משלמי המיסים האומללים.

תאוות השררה של הפוליטיקאים לא ידעה שובע עד כי המציאו כדי למלאות את תאוותם משרות מגוחכות, משרדים ותארים שאפילו נתניהו התאפק מלפרוץ בצחוק בעת שהקריא את הרשימה האינסופית של שרי ממשלתו החמישית.

שלא תטעו: ממשלות מנופחות היו בישראל מאז ומעולם. הביקורת ברשתות התקשורת אודות גודלה של הממשלה היתה פחותה מזו שאנו רואים כיום, כשסביב שולחן הממשלה ישבו יקירי ליבם, יפי התואר והבלורית, כאלו שקידמו את האג'נדה בה מאמינים פרשנים בעיני עצמם וקובעי הטעם באולפנים.

ונכון: כלום לא היה בזבזני ומנופח בעיניהם של עיתונאים מסוימים, אם רק נתניהו ושותפיו במפלגות החרדיות לא היו חלק מהממשלה הזו. במקרה כזה היינו שומעים מבוקר עד ערב עד כמה הממשלה הזו היא בכלל הצלה שמונעת בחירות רביעיות ומיותרות.

אבל האמת צריכה להיאמר. אין שום הגיון בהתנהלות בזבזנית שכזו בזמן שאין בית אשר השבר לא בא לפתחו. זו יריקה בפרצופם של מילוני בעלי משפחות שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם בעקבות משבר הקורונה. איזו תחושה איומה מרגיש אדם שאיבד את העסק שלו ונקלע לחובות כבדים כשהוא רואה שרים שבונים קריירה על חשבונו. אילו היתה צומחת תועלת כלשהי מהמשרדים שנפתחים – ניחא.

ממשלה שקמה על חורבות מגפת הקורונה שפקדה את ישראל, לא יכולה להרשות לעצמה לבזוז את האזרחים האומללים שספגו מכה אנושה וחלקם אף הגיעו לפת לחם.

השארת תגובה