פלש לשטח ודרש: אל תבנו

פטיש שופט
פטיש שופט
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה עתירה נוספת של פולשים במתחם הדרומי בסומייל בצפון תל אביב כנגד היתר דיפון וחפירה שניתן על ידי הוועדה המקומית.

מדובר בעתירה מנהלית אשר הוגשה בחודש יולי 2019 על ידי תושבים שמתגוררים במתחם אך ללא זכויות קנייניות בקרקע. עותרים אלה הגישו במהלך השנים הליכים רבים כנגד קידום הפרויקט במתחם סומייל, כאשר בתי המשפט בפסקי הדין הרבים שניתנו לא חסכו ביקורת על התנהלותם.

מתחם סומייל בצפון תל אביב משתרע כמעט על פני 45 דונם בין הרחובות אבן גבירול, ז'בוטינסקי, בן סרוק וארלוזורוב, והוא עמד במרכזם של מאבקים סביב פינוי תושביו וסוגיית הפיצויים. המתחם מחולק לשני חלקים – צפון ודרום – ובהם מתוכננים ארבעה מגדלי מגורים בני 50 קומות ומספר בניינים מרקמיים.

בכתב העתירה שנדחה השבוע נטען כי החלטת הוועדה המקומית לתת היתר דיפון וחפירה במתחם התקבלה בניגוד להוראות התב"ע הקיימת (תא/2988 "פרויקט סמל") שקבעה כי תנאי לקבלת היתר בנייה הוא פינוי בפועל של כל חלקות המקור והשטחים הציבוריים. השטח נשוא העתירה מתייחס לכ-10 דונם להקמת למעלה מ-650 יח"ד וכ-10,000 מ"ר מסחר, כאשר העותרים מחזיקים רק בשטח זניח ממנו של מטרים בודדים.

המשיבות בעתירה, בעלות הזכויות הקנייניות במתחם אשר מקדמות פרויקט הבנייה במתחם ובניהם אפריקה ישראל ומשקיעים נוספים, יוצגו בהליך על ידי עו"ד שמואל שוב, עו"ד הילה לביא ועו"ד טל גליקסמן ממשרד שוב ושות' המשיבות טענו כי יש להותיר החלטת הוועדה המקומית לתת היתר דיפון וחפירה על כנה, בין היתר לאור הוראות התב"ע הברורות לפיהן נקבעה שלביות לביצוע פינויים בתב"ע בנוסף על כך כי המשיבות עמדו בהיקף הפינויים הנדרש מהן לצורך הוצאת היתר הבנייה.

בית המשפט המחוזי דחה בימים האחרונים את העתירה, אימץ את טענות המשיבות לעניין פרשנות הוראות התב"ע ודחה טענות העותרים, תוך חיובם בהוצאות משפט בסך 20 אלף שקל.

את הועדה המקומית ייצגה בהליך עו"ד לירון שחר

השארת תגובה