הפרעות קשב וריכוז: להתמודד עם שגרה של חוסר שגרה

ד"ר חגי מעוז עם כל מה שאתם צריכים לדעת על התמודדות עם ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז – בתקופת הקורונה

ד"ר חגי מעוז
ד"ר חגי מעוז
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ימי הקורונה הכניסו את כולנו למעין זעזוע ושבירת שגרה. האתגר המתעצם בקרב אלו המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, כעת כשכולנו נמצאים במציאות לא ברורה של עבודה מהבית ושהות ממושכת של הילדים מחוץ למסגרות חינוכיות, נשאלת השאלה כיצד נכון להתנהל בכל הקשור לטיפול תרופתי ושמירה על סדר יום.

ADHD – הפרעת קשב וריכוז, הינה הפרעה נוירופסיכולוגית המשפיעה על כלל תפקודי היומיום, כולל תפקודים במשרד, בבית הספר, בבית ובחברה.

ילדים הסובלים מהפרעות קשב שאינם מטופלים עלולים להשתעמם בקלות ולדרוש מהסביבה שלהם, "לבדר" אותם ללא הפוגה. קיימת נטייה לעבור במהירות מעיסוק לעיסוק, ולעיתים קרובות  נוצרות מריבות עם בני הבית. התנהלות זו עלולה להעכיר את האווירה ולהקשות אף יותר על הורים שנמצאים בבית עם הילדים לזמן ממושך בימים מאתגרים אלו.  עניין זה מתעצם כאשר ישנם חילוקי דעות בין ההורים כיצד יש להתמודד עם הבעיות המתעוררות.

שאלת הטיפול התרופתי בזמן זה אף היא סוגיה מורכבת. ילדים שאינם מטופלים באמצעות תרופות יתקשו ככל הנראה לקחת חלק בשיעורי הלמידה מרחוק המסייעים לשמירה על מעין שגרה במצב הבלתי שגרתי של ימי הקורונה, וכן יתקשו יותר לשמור על שגרת יומיום.

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז כולל מגוון אמצעים כדוגמת הדרכת הורים, בניית תוכניות תפקוד יומיומיות, תיווך במצבים אקדמיים ובינאישיים, יצירת מרחבים שקטים והתאמת סביבת הלימוד או העבודה לקושי הנובע מההפרעה.

לטיפול תרופתי ישנו חלק מרכזי בטיפול הכוללני בהפרעת קשב וריכוז. טיפול זה נועד לא רק על מנת לשפר את היכולת האקדמית בבית הספר. ביטחון ודימוי עצמי מתפתחים בגיל צעיר. בהיבט זה, הטיפול התרופתי יכול לסייע לילד  להתאים את עצמו לסיטואציות מתסכלות ולסייע בהתמודדות הרגשית עם מצבים בהם מרגש מתוסכל, לא מובן או לא אהוב.

כאמור, אנו נמצאים בעיצומה של תקופה מבלבלת בה אנו מבלים שעות רבות בבית בלי יכולת לצאת להתאוורר והקושי מתעצם לאור העובדה שאינינו יודעים מתי נשוב לשגרה. עם זאת ישנן דרכים להקל על ההתמודדות:

שגרה- הקפדה על שגרה וסדר יום מובנה עד כמה שניתן הכוללים שעת השכמה קבועה, ארוחות מאוזנות בזמנים מוגדרים, זמני מנוחה, למידה, פעילות גופנית וזמן מסך מוגבל יקלו מאוד על ההתמודדות של כל בני הבית.

קור רוח- ימים אלו מלווים בחוסר וודאות שעלול להוביל לפאניקה לכן התייחסו רק למידע מהימן והשתדלו להימנע מצריכת חדשות לאורך כל שעות היממה.

טיפול תרופתי-  באופן עקרוני מומלץ להמשיך באופן רגיל בימים אלו, מתוך הבנה שללא טיפול עלול להיווצר קושי בתמרון של שגרת החיים החדשה ושהטיפול התרופתי מסייע בריכוז, והתמדה בסדר היום החדש בבית וביחסים בינאישיים תקינים גם (וביתר שאת) במצב הנוכחי.

הנגישו את המידע – על מנת להוריד את סף המתח והחרדה מומלץ להסביר לילדים מה מתרחש באופן התואם את גילם.

גישה חיובית – למרות הקושי הגדול השתדלו לשמור על אווירה נעימה בבית מתוך הבנה שהמצב הנוכחי נועד לשמור על בריאותנו, שמרו על פרופורציות שהרי מדובר בתקופה זמנית שתעבור.

אין ספק שאנו נמצאים בתקופה מאתגרת שבה מידת השליטה שלנו על המצב חלקית. עם זאת, האופן שבו ימים אלו יעברו בידיים שלנו. ככל שנצליח להתגבר על הקושי, כך נוכל לנצל את הימים גם לזמן איכות וגיבוש משפחתי. זכרו – השגרה עוד תשוב.

הכותב הוא: מומחה בפסיכיאטריה כללית ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר

השארת תגובה