כך תחזירו את הילדים לשגרה החדשה

עם בוא שגרת הקורונה החדשה המביאה עמה אי וודאות רבה, מעניק הרב אריה מונק, מנכ"ל בית חם לציבור ההורים טיפים לחזרה בריאה לשגרה

הרב אריה מונק מנכ"ל בית חם
הרב אריה מונק מנכ"ל בית חם
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כפי הנראה, שגרת הקורונה החדשה צפויה ללוות אותנו בחודשים הקרובים. הבידוד החברתי, היעדר מסגרות מסודרות ושאר תוצאות הקורונה עוד תתבררנה בעתיד, אבל כבר עכשיו עדים בארגון 'בית חם' לאלפי פניות שזורמות לקו המידע המיוחד שהוקם בחודשיים האחרונים.

לקראת השגרה החדשה ביקשנו לשמוע מבר הסמכא המוביל בציבור החרדי, הרב אריה מונק, מנכ"ל בית חם, על הדרכים להיערכות נכונה.

לאלו נקודות אצל הילדים יש לשים לב בחזרה לשגרה? שאלנו.

"כשחוזרים לשגרה לאחר החופשה הגדולה בחודשי הקיץ, החזרה היא מובנית ומלווה בשמחה ובהתרגשות. לעומת זאת החזרה כעת הינה חזרה אל משהו פחות מוכר. זו חזרה  מסוג חדש ולא מוכר להורים, לצוות וגם לתלמידים. ישנן אזהרות לתלמיד ישנן הוראות מה מותר ומה אסור, וילדים רבים חוששים ובצדק.  לכן יש להכין את הילדים למציאות הזו ולשוחח איתם. להסביר להם לקראת מה הולכים ולתת להם זמן הסתגלות במשך שבוע לפחות". עוד מוסיף הרב מונק ומסביר "הילדים חוזרים עם עם פער לימודי גדול מאד. קצב התקדמות הלמידה לא שווה בין כל התלמידים, צריך להיות ער לזה שישנם ילדים הזקוקים להשלמת חומר לימודי ע"י צוות בית הספר או ההורים".

מה כדאי להסביר לילד על מנת שיכיל את המצב?

"לדבר, להקשיב לשיתוף הרגשות שלו ולתת לזה תוקף. כמות הרמקולים שמכריזים ברחובות, קווי המידע, הנתונים המפחידים שהילדים ספגו בחודשיים האחרונים, גרמו לפחד אצל ילדים רבים ולכן חשוב לתת לילד לדבר על מה שהוא מרגיש, לשתף ברגשות, ההורים צריכים לתת לכל אחד את הזמן והמקום ו"לנרמל" את המצב עד כמה שניתן".

כיצד להתחיל להרגיל את הילדים לסדר החדש?

"לילדים קשה מאד עם סדר היום, ובשל כך חשוב  להתחיל בהדרגה להקדים את שעת השינה, להקפיד על זמני ארוחות מסודרים וזמן קימה מוקדם".

כאשר ילד הוא חרדתי כיצד משכנעים אותו לחזור לשגרה?

"ילד חרדתי לא פיתח חרדה עכשיו, אלא היה כנראה ילד חרדתי גם קודם תקופת הקורונה וכעת העצים בתקופת הקורונה. במידה והחרדה לא קיצונית, די בשיחה עם הילד בה יתנו ההורים מקום לתחושות ובכך ירגיעו אותו. במידה  ורואים שילד מפתח חרדה גדולה מחזרה לבית הספר ומרגישים שמגיעים לעימות בנושא, חשוב שהורים ידעו שבכוח זה לא ילך.  הילד צריך לקבל שיחות  ב'בית חם' אצל איש מקצוע, שיכיל אותו ויסייע לו בהפחתת החרדה".

ילד שמתקשה לחזור ללמוד, האם להכריח אותו או לחכות?

"להחזיר אותו בהדרגה. מאד חשוב שהורים ישתפו את המלמד או המורה שהילד מתקשה להניע את עצמו, והצוות החינוכי יהיה גם הוא ערני ויסייע לו".

האם ייתכן שילדים יפתחו בעיות  קשב וריכוז כעת בחזרה ללימודים, משום שכבר זמן רב הם אינם רגילים לשבת וללמוד?

"ילדים רבים עלולים לפתח בעיות קשב וריכוז. הרגלי הלמידה התרופפו בעקבות הלמידה מרחוק ועל הצוות החינוכי להיות יותר סבלני לילדים ולשמור על הדרגתיות בלמידה".

לסיום אומר לנו הרב מונק: "שמעתי משפט חכם שאומר: בואו ניקח את הדברים הטובים שהקורונה הביאה איתה ונשליך את הדברים הרעים שהביאה בעקבותיה", הוא אומר ומוסיף: "הלוואי שנצליח בס"ד".

 

השארת תגובה