בלי כפפות: ילדים בתקופת הקורונה

הרב משה כהן, סגן מנהל מחוז מרכז ב'מאוחדת' על הסיכוי והסיכון בהידבקות ילדים ובסכנה שידביקו את המבוגרים, על החשיבות להגיע למרפאות במידת הצורך ללא כל חשש וכן על פעילות ההסברה המיוחדת לילדי העיר בני ברק

מאוחדת
מאוחדת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בימים אלו ולמרות משבר הקורונה, החליטו בהנהלת מחוז מרכז במאוחדת, להמשיך ולעבות את שדרת הרופאים החדשים בעיר ובעיקר רופאי הילדים. אשר הצטרפו לטובת מתן שירות לכל לקוחותינו במרפאות מאוחדת בבני ברק ובערים נוספות.

אל המרכזים הרפואיים הקיימים צורפו רופאים מומחים בעלי שם, בעלי וותק וניסיון רב שנים ברפואת ילדים, יילודים ופגים.

עם תחילת משבר הקורונה, התקבלה במחוז מרכז במאוחדת החלטה על המשך מתן השירות המקצועי בכל המרפאות, בדגש על מרפאות הילדים. "אמנם רוב חולי הקורונה הם מבוגרים וילדים שנדבקים אין להם סימפטומים", אומרים בהנהלה , "אבל היה ברור לנו שלילדים יש גם מחלות אחרות שגם בהן צריך לטפל ולהעניק את השירות הרפואי, במקביל למרפאות הקורונה שהופרדו משאר המרפאות".

שורה ארוכה של רופאים ומומחים ברפואת ילדים מועסקים כיום במרפאות מאוחדת. בה נדהמנו לשמוע על האתגרים העצומים בתקופה זו.

ד"ר אסף צביון, המנהל הרפואי של מאוחדת בבני ברק,
ד"ר יעקב (ז'קי) הרצליך – מומחה לרפואת ילדים, פגים ויילודים,
ד"ר אליאל טוביה, מומחה לרפואת ילדים במרכז רפואי מרום שיר בבני ברק,
ד"ר עמית אובנטל, מומחה לרפאות ילדים מביה"ח איכילוב העובד במרפאת מאוחדת בשיכון ויז'ניץ בבני ברק .

שוחחנו עם ד"ר אסף צביון, המנהל הרפואי של מאוחדת בבני ברק, המשמש גם כרופא ילדים במרכז הרפואי מרום שיר והיה אחראי הפעילות המקצועית במרפאת ההתפרצות של מאוחדת ברחוב אבני נזר בבני ברק.

לדברי ד"ר צביון: "לפי רוב המחקרים, ילדים יכולים להיות נשאים ולהידבק בנגיף אבל משמעותית ילדים נדבקים פחות ממבוגרים. אמנם אין מידע מוחלט האם ילדים לא נדבקים או שנדבקים אבל אין תסמינים או שיש תסמינים קלים בלבד. רק במקרים חריגים, כאשר לילד יש מחלות רקע, המצב של הילד עלול להחמיר. זה בד"כ מקרי קיצון אבל לרוב ילדים, בעיקר מתחת לגיל 10, לא חווים סימפטומים".

"ההשערה הראשונית הייתה שנגיף הקורונה דומה לשפעת", אומר ד"ר צביון. "ברוב הווירוסים הילדים נחשבים למקור הדבקה. ולכן בשפעת החורף, כאשר מחסנים את הילדים, זה מוריד באופן משמעותי את מס' הנדבקים המבוגרים. בקורונה הנגיף פועל אחרת. ילדים שנדבקים בנגיף קורונה, בד"כ נדבקו מאחד המבוגרים שבסביבתם.

כרופא ילדים של מאוחדת בבני ברק, מספר ד"ר צביון כי הטיפול הרפואי בילדים המשיך בשבועות האחרונים, תחת הנחיות משרד הבריאות. "חוץ מקורונה, לילדים יש חוליים נוספים שבגינם הם צריכים לראות רופא", מסביר ד"ר צביון. "אמנם צמצמנו את ההגעה הפיזית למרפאות וקיימנו ביקורי רופא באמצעות הדיגיטל או באמצעות הטלפון, אבל ילד שהיה זקוק לראות רופא, תיאמנו עבורו ביקור במרפאה אחרי הביקור הדיגיטלי או הטלפוני".

"באשר למרפאת ההתפרצות", אומר ד"ר צביון, "כל המטופלים, גם המבוגרים וגם הילדים שהיה חשד שנדבקו, נשלחו לעבור בדיקת קורונה במרפאת ההתפרצות בכדי שהבדיקה תיערך בצורה מוגנת גם עבור המטופלים וגם עבור הצוות הרפואי".

ד"ר צביון מזהיר מפני כניסה לשאננות בשל הקלות בסגר ובבידוד החברתי. "חשוב לזכור שעוד לא נגמר הקורונה", הוא אומר. " עוד לא הגיע הזמן לחבק את הנכדים. הדרכים העיקריות שאנחנו יכולים למנוע גל שני של תחלואה זה רק באמצעות ריחוק חברתי, היגיינת ידיים, הפרדה מגינה, בעיקר של מבוגרים אבל גם של ילדים. חובה להמשיך ללכת עם מסכות, זה מגן עליך מפני הסביבה ועל הסביבה מפניך. זה חלק מהערבות ההדדית והמחויבות שלנו לקיים את הציווי כל ישראל ערבים זה לזה. אגב, מספיק לעטות מסכות כירורגיות פשוטות, לא חייבים מסכות N95".

"טעות נפוצה", מוסיף ד"ר צביון, "אנשים שהולכים עם אותן כפפות כל היום. החובה היא לרחוץ את הידיים לעיתים מזדמנות, את כל חלקי היד, עם סבון. זו הגנה טובה הרבה יותר מכפפות. אדם עם כפפות שנוגע בפנים, ביד, באוכל, הוא לא מוגן".

"זהירות מירבית נדרשת כאשר אנחנו נדרשים לנסוע בתחבורה הציבורית", מתריע ד"ר צביון. "גם כאשר עולים לאוטובוס, חייבים להקפיד על שמירת מרחק סביר מהנוסעים האחרים. באוטובוס חובה ללבוש מסיכה ועדיף שהחלונות יהיו פתוחים. בזמן הנסיעה פשוט לא לגעת בשום דבר באוטובוס. במקרה של נסיעה באוטובוס או מונית, אם יש לכם כפפות חד פעמיות, כדאי לחבוש אותן אך ורק בזמן הנסיעה ומיד כאשר אתם יורדים, למהר לזרוק את הכפפות ולחטא את הידיים. זו דרך נכונה להימנע מהדבקה בתחבורה הציבורית. אבל בשום אופן לא להסתובב עם אותן כפפות במשך שעות".

"להזכיר לילדים את הנחיות"

ד"ר יעקב (ז'קי) הרצליך – מומחה לרפואת ילדים, פגים ויילודים, , מוכר בקרב הציבור החרדי הן בבני ברק והן בירושלים. הוא מחלק את זמנו בין עבודתו בבית החולים איכילוב ולאחמ"כ בקבלת קהל במרפאת מאוחדת בבני ברק. ד"ר הרצליך, בוגר ישיבות היישוב וחברון גאולה, ולאחמ"כ אברך כולל, הוא כיום ד"ר מוערך שעבד במשך שנים בבתי החולים בלינסון, שניידר, מאיר ומעייני הישועה.

בראיון מיוחד הוא מספר שמהמקרים שהוא מכיר, ילדים בהחלט יכולים להידבק. "הגיע אליי למרפאה אחד הנכדים של אחד מגדולי הרבנים עם מחלת חום חד פעמית", מספר ד"ר הרצליך. "כיוון שכל מי שיש לו תסמינים שולחים מיד לבדיקת קורונה, הפניתי את ההורים עם הילד לבי"ח מעייני הישועה. בבית החולים עשו לו בדיקת קורונה והוא נמצא חיובי. בחקירה האפידמיולוגית התברר ששני ההורים שלו נשאים של הנגיף אבל לא היה להם תסמינים והם הדביקו את הילד. ההורים נשלחו גם הם לבידוד, כך שילדים יכולים להידבק ואף לפתח תסמינים".

במהלך הריאיון מעלה ד"ר הרצליך נקודה חשובה. "אנשים מקפידים על מסכת N95 אבל מסתבר שהמסכות הכירורגיות הפשוטות יעילות יותר. מסכת N95 יעילה רק למי שלובש אותה שלא יידבק, אבל לא מגינה על הסביבה כי הוא עדיין יכול להדביק. לכן עדיף לעטות את המסכה הפשוטה".

את הסיבה לעלייה התלולה והיקפי התחלואה הגבוהים בבני ברק, תולה ד"ר הרצליך בצפיפות הדיור של עיר התורה. "זה נכון שבבני ברק יש הרבה יותר חולים מאשר בת"א למשל. הסיבה היא – בגלל שמי שגר בב"ב הוא בד"כ חי במשפחה ברוכת ילדים בדירת 70 או 80 מ"ר, לכן כשאחד מבני הבית נדבק, גם שאר בני המשפחה נדבקים. לעומת זאת בת"א – חולה אחד מדביק מקסימום אחד או שניים וגם זה לא בטוח כי הם מתגוררים בדירות שמעל מאה מטרים, כך שניתן לשמור על בידוד גם בתוך הבית. באופן אישי נתקלתי במשפחה עם 14 נפשות שמתגוררת בדירת 80 מ"ר, שבה האבא נדבק בנגיף והוא הדביק את אשתו ואת 12 הילדים שלו".

את החובה לשמור על היגיינת הידיים, תומך ד"ר הרצליך בדברי המשנה ברורה שכותב שידיים חטטניות הן. "קשה לאדם שלא לגעת בפנים. זו פעולה שנעשית בהסחת דעת. לכן חובה לשטוף ידיים עם סבון או עם אלכוג'ל, לעיתים קרובות. השילוב בין היגיינת ידיים, חבישת מסכות וריחוק חברתי, מונעים המשך הדבקה".

"לצערנו הרב רואים אנשים שמזלזלים", אומר ד"ר הרצליך. "אני רואה אנשים שהולכים ברחוב ללא מסכות, או שיוצאים להליכה שלא לצורך. צריך להמשיך להטמיע את הסכנה ולחנך את כל בני הבית. לא בכדי גדולי ישראל הורו על סגירת בתי כנסיות ובתי מדרשות. אמנם רוב הציבור הפנים את הסכנה, אבל יש כאלו שעושים דין לעצמם. כשרואים מה קורה בארה"ב, מבינים עד כמה הסכנה גדולה".

במאמר מוסגר, מציין ד"ר הרצליך כי חלק מהשאלות שמגיעות אליו מאנשים שנדבקו בנגיף עוסקות בשאלה האם מי שהחלים מהקורונה צריך לברך ברכת הגומל. "יש בזה כמה דעות בהלכה", הוא אומר, "וכל אחד ישאל את רבותיו. שמעתי מכמה מהפוסקים שמי שהיה לו חולי עם חום צריך לברך הגומל, אבל כמובן שכל אחד ישאל את רבו".

"אנחנו אמנם לקראת יציאה מהסגר ומשאר ההגבלות", אומר ד"ר הרצליך בסיום הריאיון. "אבל צריך לזכור שהסכנה טרם חלפה. גם ילדי הת"תים שחוזרים, צריך להזכיר להם יום יום לשמור על היגיינה. ילדים שנדבקים, גם אם יש להם פחות תסמינים, הם מסכנים את המבוגרים שמתגוררים איתם בבית. זה לא חייב להיות סבא וסבתא, זה גם הורים או אחים שיש להם מחלות אוטואימוניות כמו צליאק וכדו'. עבורם להידבק זו סכנה של ממש. צריך להיערך לחזרה לשגרה אבל להדריך נכון. לא הייתי ממליץ להשתמש בהפחדה, אבל הדרכה נכונה חובה בהחלט".

"פעילות הסברה לילדים"

ד"ר אליאל טוביה, מומחה לרפואת ילדים במרכז רפואי מרום שיר בבני ברק, סבור גם הוא שילדים גם מדבקים וגם נדבקים, בשיעור נמוך יותר מהמבוגרים. "בסופו של דבר זו מה שעמד בבסיס ההחלטה להחזיר את התלמידים למוסדות החינוך", הוא אומר.

כיצד מסבירים את נושא הקורונה לילדים? ד"ר טוביה מסביר: "עשינו פעילות הסברתית מיוחדת. הוצאנו דיסק מיוחד לילדים שבו כל אחד מרופאי הילדים של מאוחדת, הסביר לילדים מה זה קורונה למה קוראים לזה ככה ומהן ההשלכות של הקורונה על שגרת החיים שלהם. במקביל, הסברנו להם שהם בסיכון נמוך אבל הם חייבים לשמור על סבא וסבתא ולכן בתקופה הזו הם לא יכולים לפגוש את סבא וסבתא אבל הם יכולים לדבר איתם בטלפון, לכתוב להם, לצייר להם. אנחנו מוכרח לומר, שהילדים בבני ברק יודעים ומבינים היטב את הסיטואציה. הם וההורים מסתובבים עם מסכות ולכן כשילד הגיע אליי למרפאה, גם ילדים קטנים ממש, הם לא נרתעו מהמסכה. בד"כ ילדים פוחדים, כאן הם כבר רגילים מהבית לראות את ההורים ואת האחים והאחיות שלהם מסתובבים עם מסכה".

באשר לחשש מפני התפרצות גל שני, אומר ד"ר טוביה: "ברוך ה' יש ירידה בכמות החולים והתחילה חזרה חלקית למערכת החינוך בתנאים מבוקרים. אמנם יש בזה חוסר וודאות כי יש מדינות שהחזרה לשגרה נכשלה, אבל חייבים לומר שהחזרה המדורגת לשגרה מבוססת על היגיון. באשר לגל השני – אנחנו כיום ערוכים יותר. בהתחלה לקח לכולנו זמן ללמוד את הקורונה. מי העלה בדעתו מגפה בהיקף כזה עם כ"כ הרבה שינויים והתאמות. היום אנחנו יותר מאורגנים ויותר ערוכים. בחודשיים האחרונים הוקמו מנגנונים שהתפקיד שלהם לבצע בדיקות מהירות, לדאוג לתוצאות מהירות ולהעביר אנשים הנדרשים לבידוד למלונות. בימים ובשבועות הראשונים היינו מקבלים שיחות היסטריות למרפאות. לאט לאט נעשה סדר בנושא והיום הכל פועל באופן מסודר. אני מקווה מאד שלא יהיה גל נוסף של קורונה".

ד"ר טוביה מבקש להעלות נקודה חשובה. "חשוב שאנשים לא ימנעו מלהגיע למרפאות בגלל הקורונה. היו כמה מקרים שכמעט הסתיימו באובדן חיי אדם כי אנשים חששו להגיע למרפאות או לבית החולים. באופן אישי נתקלתי בזוג הורים, מכרים של המשפחה, שרק ביקשו לברר לגבי התינוק שלהם מאחר והם חששו שהוא סובל מעצירות. משהו באינסטינקט שלי אמר לי לברר יותר לעומק. התקשרתי אליהם ובמהלך השיחה התברר שהתינוק עם חום ומקיא יומיים. רק לאחר ניסיונות שכנוע ההורים הסכימו לקחת את התינוק למיון. הם חששו ללכת. התינוק אושפז בטיפול נמרץ עם דלקת קרום המוח. במקרה אחר, אבא שלא רצה לקחת את הילד שלו לבית חולים למרות שהילד התלונן על כאבים בבטן התחתונה. רק אחרי מו"מ ארוך השתכנע ללכת עם הילד למיון. מסתבר שהילד היה עם אפנדיציט ועוד באותו לילה הוא נותח. צריך להבין שאי הגעה למיון או למרפאה, עלולה חלילה לעלות בחיי אדם. חשוב להדגיש שהמרפאות של מאוחדת נקיות מקורונה כיוון שכל מי שיש חשד קל שיש לו תסמינים נשלח אך ורק למרפאת ההתפרצות. שאר המרפאות נקיות ובטוחות".

בין הרופאים החדשים שהצטרפו ד"ר עמית אובנטל, מומחה לרפואת ילדים וברפואת פגים ויילודים בבית החולים איכילוב. הוא מקבל קהל במרפאת מאוחדת בשיכון ויז'ניץ בבני ברק.

"אני שמח להצטרף למאוחדת ולתת שירות במרפאת ויז'ניץ ובעיקר על כך שבעקבות העובדה שהציבור הפנים את הסכנה, התחלואה בבני ברק ירדה באופן משמעותי

שמח לראות שבבני ברק, בעיקר בשבועות האחרונים, הציבור הפנים את הסכנה. רואים פחות ופחות אנשים ברחובות. אנשים מסתובבים עם מסכות ושומרים על ההנחיות של משרד הבריאות.

הרב משה כהן, סגן מנהל מחוז מרכז ב'מאוחדת' מסכם את מסכת הראיונות עם הרופאים והמומחים ואומר: "כל הרופאים שדיברו במהלך הראיונות, נמצאים בחזית עולם הרפואה ויחד איתם יש עוד שורה של מומחים מהשורה הראשונה שעושים עבודת קודש בכל מרפאות מאוחדת.

כחלק מהעובדה שמאוחדת מעניקה רפואה מותאמת אישית, הצבנו במרפאות את המומחים הטובים ביותר, גם מבחינה מקצועית וגם מבחינת ההתאמה לציבור החרדי. החודשים האחרונים הציבו בפנינו אתגר חסר תקדים עם משבר רפואי עולמי שלא היה כדוגמתו. בזכות ההון האנושי של מאוחדת, אנחנו יכולים להיות גאים בתוצאות. לא בכדי רוב הציבור החרדי בחר להיות מבוטח במאוחדת".

השארת תגובה