מחר תושבע ממשלת נתניהו החמישית

הממשלה שתהפוך לממשלה הגדולה בתולדות המדינה תושבע מחר ברקע הביקורת הציבורית על בזבוז משווע בתוקפת משבר • המאמץ לצרף את 'ימינה' נוחל כישלון והם עשויים לשבת באופוזיציה • קרבות על תפקידים גם ב'כחול לבן'

גנץ ונתניהו חתמו
גנץ ונתניהו חתמו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חמש שנים בדיוק לאחר שהוקמה ממשלה בישראל בפעם האחרונה, מחר (חמישי) תושבע ממשלת נתניהו החמישית, כשהפעם הוא ייאלץ לחלוק את תפקיד ראש הממשלה עם יריבו הפוליטי עד לא מכבר, יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ. בכך בא לסיומו המשבר הפוליטי החריף ביותר שידעה מדינת ישראל בעשורים האחרונים, במסגרת שלוש מערכות בחירות נטולות הכרעה ברורה.

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ', שלח לחברי הכנסת הנחיות מחמירות לקראת ישיבת השבעת הממשלה ביום חמישי, והודיע להם כי ההשבעה תתקיים בנוכחות ח"כים בלבד ללא מוזמנים וללא בני משפחה.

המנכ"ל הודיע עם זאת כי מוזמנים המוגדרים "סמלי שלטון" יוכלו להגיע עם בני ובנות זוג. עוד נמסר בהנחיות שפורסמו כי "מתכונת הכניסה לכנסת הינה המתכונת הנהוגה בשגרת הקורונה כלומר תותר כניסה למשכן לשני יועצים לכל שר וח"כ למעט ח"כים שיוחרגו.

סחרוביץ' הסביר כי "בשל התפשטות נגיף הקורונה בארץ, ולנוכח האמור בהנחיות משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי, הוריתי לקיים את ישיבת השבעת הממשלה שתתקיים ביום חמישי במתכונת מצומצמת".

בהתאם להוראותיו לאולם המליאה תותר במהלך ההשבעה כניסה לנציג מכל סיעה. "לסיכום אבקש להדגיש כי אני מודע לחוסר הנוחות שהנחיות אלו גורמות לכולנו, ואני מצר על כך מאוד, אולם עקב ההנחיות אני מוצא שהנחיות אלו הן בבחינת כורח המציאות", כתב המנכ"ל.

יצויין כי למרות הכוונה להשביע את הגדולה בממשלות ישראל, בכנסת הוחלט כי בשל הצורך לשמור על ריחוק בין שרי הממשלה שלא להגדיל את שולחן הממשלה באולם המליאה, באמצעות תוספת של פרסה פנימית, אלא להושיב חלק מהשרים בשורה הראשונה של חברי הכנסת.

קרב התפקידים

אנחת רווחה שוחררה בבלפור בליל ל"ג בעומר. היה זה כשהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי לאחר הפגישה עם ראש הממשלה הוא החליט שתפקידו הבא יהיה כשגריר ישראל באו"ם, שם יחליף את שר המדע לשעבר דני דנון שמכהן בתפקיד מאז אוקטובר 2015.

נתניהו מסר כי "הצעתי לשר גלעד ארדן לצאת לניו יורק ולשמש כשגרירנו באומות המאוחדות. במקביל הצעתי לו גם שאחר הבחירות בארה"ב, ישמש גם כשגריר ישראל בארה"ב בתקופת כהונתי כראש ממשלה", כלומר בין נובמבר 2020 ועד ספטמבר 2021.

"אני מכיר את גלעד שנים רבות", אמר נתניהו, "אני מכיר את הכשרון שלו, את הניסיון שלו, את הנמרצות שלו ואת המחויבות שלו להגן על מדינת ישראל. יש לנו משימות חשובות מאין כמוהן, בשתי הזירות, הן באו"ם והן בוושינגטון, לכן שמחתי מאוד שגלעד נענה להצעתי".

ארדן מסר כי הוא "גאה ונרגש על הזכות להיאבק על צדקתנו בזירה הבינלאומית ולהגן על ישראל מול האתגרים הצפויים בשנים הבאות". עד שהממשלה החדשה תמנה את ארדן לתפקיד, הוא ימשיך לכהן כשר. על פי הסיכום שהשיג מול נתניהו, אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב יחליף ארדן גם את השגריר בוושינגטון רון דרמר לעשרה חודשים.

יחד עם זאת, כאב הראש המרכזי בבית נותר יולי אדלשטיין, שחש נבגד ומאיים כי אם לא ישוב לכיסאו בתפקיד יו"ר הכנסת, יישאר מחוץ לממשלה כח"כ מן המניין. בשלב זה תפקיד יו"ר הכנסת מיועד ליריב לוין. נתניהו נפגש עם אדלשטיין בתחילת השבוע והציע לו לקבל את תיק החינוך, אך כרגע הוא מסרב לקבלו.

מי שסומן לתפקיד שר האוצר הוא ישראל כץ, שמילא במשך שנים את תפקיד שר התחבורה וזכה לשבחים אך גם לביקורת נוקבת. עליו תוטל כנראה המלאכה של הטיפול במשק בתקופה של מיליון מובטלים וגירעון מעמיק.

תיק מבוקש נוסף בליכוד הוא תיק התחבורה, שהמועמדת המובילה אליו היא מירי רגב. רגב רצתה להתמנות לשרה לביטחון פנים אך ככל הנראה נתניהו ישבץ במשרד את מקורבו, שר המשפטים אוחנה, שהפך לכוכב בליכוד וזוכה לאהדה גדולה.

עדיין לא ברור אם ומה יוצע לגדעון סער, הנחשב ליריבו הגדול של נתניהו. ניר ברקת, שבקמפײן הבחירות הובטח לו להיות שר האוצר, צפוי לקבל הצעה למשרד הרבה פחות משמעותי ממה שהובטח לו.

ובינתיים ב'כחול לבן' עוד לא החליטו סופית על רשימת השרים והתיקים הסופית. על פי הדיווח ב-ynet כעת מתמודדות על תפקיד השרה לשוויון חברתי שתי מועמדות: מירב כהן ועומר ינקלביץ'. שתיהן דורשות לכהן בתפקיד, מה שיוצר מתיחות פנימית במפלגה.

בתחילת השבוע דווח ב'ישראל היום' כי בני גנץ יזניח את חברת מפלגתו הבכירה מיקי חיימוביץ, אותה הוא ימנה לעמוד בראשות וועדה בכירה, לעומת חברת הכנסת החרדית עומר ינקלביץ, שתקבל תפקיד שרה בממשלה הקרובה.

ח"כ מירב כהן רוצה את תיק השוויון החברתי נושא בו עסקה עוד קודם שנכנסה לחיים הפוליטיים, מנגד ח"כ ינקלביץ הייתה ממקימי חוסן לישראל והנושא החברתי היה בהובלתה מאז כניסתה לפוליטיקה.

כרגע ח"כ כהן היא המועמדת המובילה לתפקיד – ואילו ינקלביץ' עשויה להסתפק במשרד התפוצות, תיק שיכול להיות משמעותי במיוחד בתקופה זו בה היחסים של ישראל מול יהדות ארה"ב נמצאים במשבר גדול. התיק גם יכול להיות משמעותי במיוחד לאור הקטסטרופה של הקהילות היהודיות בחו"ל בעקבות נגיף הקורונה שהביא למותם של רבים ולפגיעה קשה בקהילות. שר התפוצות אמור לעסוק בנושא ולבחון את האפשרות של ישראל להתערב ולסייע להם בעת צרתן.

במסגרת החלוקה במפלגה, יועז הנדל מועמד לתיק התקשורת, מיכאל ביטון לתיק התיירות או התיק לעניינים אסטרטגיים, חילי טרופר לתיק התרבות והספורט, וצבי האוזר לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. גם אורית פרקש ואסף זמיר הוזכרו כמועמדים לתיק התיירות.
זמיר מועמד גם לתיק התרבות והספורט. יזהר שי מועמד לתיק המדע ופנינה תמנו שטה לתיק העלייה והקליטה.

ברקע כינון הממשלה, יו"ר כחול לבן בני גנץ שוקל להישאר בתפקיד יו"ר הכנסת עד השבעת הממשלה ביום חמישי, מחשש לקריסת ההסכם הקואליציוני עם הליכוד או לדחיית מועד ההשבעה וכדי להחזיק במנוף לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו. גנץ התחייב בהסכם להתפטר 48 שעות לפני השבעת הממשלה, המתוכננת ליום חמישי ב-13:00, אך עוד לא עשה זאת עד לשעת כתיבת השורות.

מאגפים מימין: 'ימינה' בדרך לאופוזיציה

ברקע ההכנות להשבעת הממשלה, נמשכים המאמצים לצרף את מפלגת 'ימינה' או חלקים ממנה לממשלה. עד כה, נראה כי השיחות מובילות למבוי סתום והמפלגה תישאר באופוזיציה. ראש הממשלה ויו"ר ימינה נפתלי בנט שוחחו בימים האחרונים, אך השיחה לא הובילה לפריצת דרך, ובליכוד טענו כי ימינה דחתה הצעה נוספת להצטרף לממשלה. "הלילה התברר סופית שבנט וימינה החליטו לפרוש מגוש הימין", מסרו בליכוד.

מנגד, סיעת 'ימינה' טענה בתוקף כי בניגוד ל"ספינים" של הליכוד, "ימינה מעולם לא ביקשה 3 תיקים, מכיוון שלא מעניין אותנו להיות שרים לשם כבוד, אלא שני משרדים עם השפעה ממשית, בנוסף להשפעה בכנסת ובתחומי קרקעות המדינה, מסתננים בלתי חוקיים, עולם המשפט והתיישבות. ראש הממשלה מכיר זאת בדיוק, ובכל זאת בחר להציב את ימינה בעמדות נטולות השפעה".

שיחת נתניהו ובנט מגיעה לאחר הודעת האחרון על החלטתו לשבת באופוזיציה. "הצעד הראשון היה כאשר סירבו בימינה להמליץ לנשיא המדינה על ראש הממשלה נתניהו להרכיב את הממשלה בניגוד גמור לרצון בוחריהם", האשימו בליכוד.

לדבריהם, "הצעד השני היה כאשר סירב בנט שוב להצעתו הנדיבה של ראש הממשלה לקבל את תיק החינוך, תיק ירושלים ומורשת, סגן שר ביצועי הכולל אחריות לחטיבה להתיישבות ולשירות הלאומי, תפקידים בעלי חשיבות עליונה לציונות הדתית. במקום זאת, במפלגת ימינה דורשים ארבעה תפקידים בכירים שאין להם אף קשר לציונות הדתית".

במקביל, נתניהו ושר הפנים אריה דרעי, שוחחו עם הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי הציונות הדתית, במטרה להפעיל את כובד משקלו בשכנוע הפוליטיקאים הסרוגים להיכנס תחת האלונקה. בשיחה ביניהם עלה הרכב הממשלה המסתמן. ראש הממשלה נתניהו והשר דרעי הבטיחו לרב דרוקמן שייצוג הציונות הדתית בוועדה למינוי דיינים לא יפגע בכל הרכב שבו תוקם הממשלה.

מאוחר יותר, חברי מרכז הבית היהודי פנו ליו"ר המפלגה הרב רפי פרץ, וכתבו לו כי "במידה וייסגר הסכם בשעות האחרונות עם הליכוד וימינה, ובמסגרת ההסכם הבית היהודי לא יקבל את תיק החינוך כפי שהובטח ע"י ראש הממשלה – אנחנו נעשה הכול שלא יהיה רוב לאישור ההסכם במרכז, ומצפים ממך להודיע על בחירות מידיות ליו"ר המפלגה".

השארת תגובה