הקלטות מנדלבליט: אסור להשתמש בהקלטה

תגובת הפרקליטות: פרסום הדברים שאמר מנדלבליט לגבי אשכנזי – ונחשפו על ידי איילה חסון – היא עבירה פלילית • איילה חסון: הנה מכתב מהעוזרת של מנדלבליט שסותר את תגובת משרד המשפטים

יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט
יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט

העיתונאית איילה חסון דורשת לפרסם את הקלטת של היועמ”ש אביחי מנדלבליט שנאסרה לפרסום בשל היותה האזנת סתר.

חסון פרסמה ב’מגזין שישי’ בערוץ 13 פרטים מתוך ההקלטה, שמהם עולה, לכאורה, כי מנדלבליט ניסה לפעול לסייע לגבי אשכנזי לסגור את התיק נגדו.

לפי הפרטים שדלפו לרשת, מדובר בשיחה חמורה במיוחד.

בפרקליטות הדפו את הטענות לגבי תוכן השיחות בין גבי אשכנזי לאביחי מנדלבליט בנוגע למסמך המכונה ‘מסמך הרפז’, וטענו כי הפרסומים בנושא, ששותפו בין היתר על ידי בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו, הינם “מעוותים”: “השיחה בין אשכנזי למנדלבליט שאליה התייחסו הפרסומים הייתה אחת ממספר שיחות שעליהן נחקר מנדלבליט בשעתו.

במהלך חקירתו של מנדלבליט, בזמן השמעת השיחה, התברר לראשונה כי ההקלטה נעשתה על אף שאשכנזי הורה למזכירתו להפסיק את ההקלטה האוטומטית, הוראה שהפכה את השיחה להאזנת סתר, ומשכך הורתה הפרקליטה המלווה שלא לעשות שימוש בהקלטה זו מאותו רגע ואילך, ולשים את ההקלטה והתמליל במעטפה סגורה, בהתאם לחוק האזנת סתר.

בניגוד לפרסומים שונים, כל הנוגעים בדבר סברו בשעתו כי אין אפשרות משפטית לפנות לביהמ”ש על מנת לעשות שימוש בשיחה במסגרת החקירה, מאחר שזו אפשרות שקיימת רק לגבי עבירות מסוג פשע חמור. החקירה לא עסקה בעבירות מסוג זה”.

לאחר מכן פרסמו תגובה נוספת ובה נכתב: “על מנת להעמיד דברים על דיוקם אנו מבהירים כי האפשרות לעשות שימוש בחומרים מתוך האזנת סתר, קיימת ככל שמדובר בחקירת עבירות מסוג פשע, ולא רק פשע חמור. העבירות בהן נחשד מנדלבליט לא היו עבירות מסוג פשע.

הפרסומים במהלך סוף השבוע האחרון הם מעוותים ואינם משקפים את התוכן ואת הדברים כהווייתם. אנו שבים ומבהירים כי פרסום תכנים כאלה ואחרים מתוך האזנת סתר הוא עבירה פלילית”.

איילה חסון צייצה בתגובה בחשבון הטוויטר שלה: “לא ייאמן. זה מכתב מהעוזרת של מנדלבליט שסותר את תגובת משרד המשפטים מהערב.

“מתברר שחוק האזנות הסתר, סעיף 2ב, מתיר לפרקליט מדינה להכשיר האזנת סתר שיש בה עניין לציבור. קראו להנאתכם”:

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב : “ראו למשל מה שחושפת בימים האחרונים העיתונאית איילה חסון – אמור להיות רעידת אדמה של ממש”.

שרת התרבות מירי רגב: “החשיפה האמיצה של איילה חסון מאמש מלמדת עד כמה חמור מצבה של מערכת אכיפת החוק בישראל.

הגיעה העת לפתוח מחדש את פרשת הרפז ולמצות את החקירה עד תום. הגיע הזמן לנער את מערכות אכיפת החוק, הגיע הזמן שמערכות אכיפת החוק יבינו שהן לא מעל החוק.

זו השעה לעשות את השינויים המתבקשים ולהשיב את אמון הציבור במערכות אלה”.

תגובה אחת
  1. חוצפנים צריך להעמיד את כל מי שקשור להעלמת הקלטות לדין וכמובן לפרק את כל החונטה המשפטית ולסיכום כל הכבוד לאיילה חסון על היושרה

השארת תגובה