הממשלה ממתינה להחלטת בג"צ

דריכות במערכת הפוליטית לקראת הכרעת השופטים בעתירות נגד נתניהו וההסכם שנחתם מול כחול לבן • החשש: התערבות בג"צ בסעיפים רגישים וביטולם, תוביל לבחירות רביעיות

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחד עשר שופטי העליון צפויים למסור את פסק הדין בעתירות שבהן עסקו עוד לפני יום חמישי – היום האחרון של המנדט שניתן לכנסת להרכיב קואליציה. בכחול לבן חוששים כי הדבר עלול למנוע מהממשלה לקום בסופו של דבר. "קיים חשש שהליכוד ייסוג ברגע האחרון – ונתניהו יפעל לגיוס 61 ממליצים מהכנסת", נטען במפלגה.

במסגרת המאמצים להקמת ממשלה התעוררו קשיים במו"מ על תיק הבריאות. בליכוד טוענים שכחול לבן מוכנה לתת מעט מדי בתמורה לקבלת התיק שהפך לנחשק. בליכוד מעוניינים שכחול לבן תוותר על תיקים משמעותיים, זאת כדי שיהיה עם מה לעבוד מול מפלגת ימינה.

לאחר יומיים של דיונים בבית המשפט העליון סביב ההסכמים בין הליכוד וכחול לבן הסכימו להכניס כמה שינויים בהסכם הקואליציוני בעקבות הביקורת שהשמיעו שופטי בג"ץ בדיון שנמשך תשע שעות. סעיף הקפאת המינויים יקוצר מחצי שנה לכשלושה חודשים (מאה ימים). כמו כן, תבוטל הקפאת החקיקה.

במפלגת כחול לבן החליטו כי בשל לוחות הזמנים, השבעת הממשלה תידחה לשבוע הבא ועקב כך, חברי הכנסת של הסיעה יחתמו ביום חמישי לבנימין נתניהו כדי שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

במסגרת השינויים שנערכו בהסכם, הצדדים הסכימו כי תובא לכנסת חקיקה, אבל הוסכם שתינתן קדימות לחקיקת קורונה. בנוסף, הוסכם כי תקופת החירום לא תוארך מעבר לחצי שנה.

בהסכם המקורי הוחלט שלא לקדם חקיקה בכלל, אלא הצעות חוק שקשורות במשבר הקורונה. בעקבות הביקורת של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הוחלט שלא להקפיא חקיקה. כמו כן, נוסח החוק הנורבגי המדלג ישונה.

בהודעת העדכון שנמסרה מטעמם של ראש הממשלה, סיעות הליכוד וכחול לבן נכתב כי "הממשלה תודיע על קווי היסוד של מדיניותה ביחס לכל תקופת כהונתה בהתאם לקבוע בחוק יסוד: הממשלה".

הליכוד וכחול לבן התבקשו להגיש עדכון לבג"ץ וכעת צפוי בג"ץ לאפשר לעותרים להגיב לשינויים ולאחר מכן יכתבו השופטים את פסק הדין. שופטי העליון העלו הסתייגויות מההסכם הקואליציוני, בעיקר בסעיפי הקפאת החקיקה בכנסת, הקפאת מינויי בכירים והחוק הנורבגי המדלג.

השופטים סירבו להתייחס לעתירה שעסקה בוועדה לבחירת שופטים וטענו שאין מקום לביקורת שיפוטית כל עוד היא לא הוקמה, אך הנציגים של נתניהו והליכוד ביקשו – באופן מפתיע – מהשופטים להכריע בכל זאת בנושא.

במהלך הדיונים, השופטים הפצירו בצדדים לשמור על הנוהג המקובל שלפיו גם האופוזיציה תקבל ועדות בראשותה – אך בליכוד ובכחול לבן סירבו והבהירו שהדבר עומד בתקנון הכנסת, וכי בממשלות אחדות בעבר האופוזיציה לא החזיקה בוועדות.

בליכוד ובכחול לבן הסכימו כבר להתגמש בחלק מהנושאים בעקבות העתירות, בהן הגדרת תקופת החירום של הקורונה למשך חצי שנה, וכי קווי היסוד של הממשלה יוצגו טרם השבעתה. לאור הביקורת מצד השופטים על החוק הנורבגי המדלג, שלפיו יוכלו מרבית חברי הליכוד וכחול לבן (שיכהנו כשרים) להתפטר בשביל להכניס חברי כנסת נוספים, בליכוד החליטו לוותר על החוק.

במסיבת העיתונאים שערך, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו במסר לשופטי העליון, "בדמוקרטיה מי שמקבל את הרוב הוא מוביל את העם", אמר נתניהו. "נבחרתי ברוב קולות, יש רוב עצום בעם שרוצה שאוביל את הממשלה שאנו עמלים להקים אותה. לא מן הראוי שגורם כלשהו, לא פקידות ולא שופטים בבית המשפט, יתערבו בדבר הבסיסי הזה של הדמוקרטיה".

נתניהו הוסיף ואמר כי "חשוב להוציא את הממשלה הזאת לפועל מיד. אנו עוד לא יודעים מה צפוי לנו, ואנחנו יודעים שניתקל עוד בהרבה קשיים ואתגרים. ההסכם עם כחול לבן נבנה בקפידה ובזהירות רבה מאוד, ולערער אותו על-ידי משיכת חלקים יכול לערער אותו. אם תהיה התערבות – זה מגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות בפעם הרביעית, דבר שיהיה אסון למדינת ישראל. אני מקווה שבג"ץ לא יעשה את זה".

השארת תגובה