חוזרים לשיגרה? זהירות מהסלולאר

ד"ר דוד ששה מנהל תחום מחלות זיהומיות ב'מאוחדת', מנפץ את המיתוס לפיו ילדים אינם נדבקים בנגיף, מתריע מפני הטלפון הסלולארי ומזהיר כיצד להימנע מהדבקה בתחבורה הציבורית

דר ששה
דר ששה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ד"ר דוד ששה מנהל תחום מחלות זיהומיות ב'מאוחדת" שופך אור על דרכי ההתנהלות הרצויה לקראת התקופה הקרובה, שבה המשק חוזר לתפקוד כמעט מלא לשגרה בצל הקורונה:

חשיבות יישום הוראות משרד הבריאות

"ראשית, בכל שלב צריך להיצמד להוראות של משרד הבריאות, גם לגבי יציאה למקומות עבודה, גם לגבי יציאת הילדים למוסדות החינוך וגם לגבי שהייה במקומות ציבוריים. הנהלים מתעדכנים כל כמה ימים וחשוב לעקוב ולהיצמד אליהם. כל ההחלטות מתקבלות לאחר בדיקה מעמיקה של הנתונים".

הקפדה על כללי הריחוק החברתי

"שנית, בכל יציאה מהבית חשוב להמשיך להקפיד על כללי ריחוק חברתי. בגלל שהנגיף מדבק ועובר בצורה טיפתית, כל חריגה מהכללים, יכולה להדביק ולהעלות מחדש את אחוזי התחלואה. כל שיעול, כל התעטשות, הם פוטנציאל הדבקה. לכן החשיבות בעטיית מסכה על הפנים היא כפולה: גם כדי להגן על עצמך מלהידבק וגם כדי שאם חלילה אתה נושא את הנגיף שלא תדביק אחרים. ולפני כל יציאה מהבית ולאחר כל כניסה לבית מהמרחב הציבורי, חשובה השמירה על היגיינת הידיים".

שמירה על היגיינה

ד"ר ששה מדגיש, כי הליכה עם כפפות לא תורמת למניעת הפצת הנגיף. "הרבה אנשים מסתובבים עם כפפות אבל הם לא יודעים שהנגיף לא חודר דרך העור. רק כאשר נוגעים במשטחים מזוהמים ולאחמ"כ נוגעים בפנים או במזון שאותו אנחנו אוכלים, קיימת סכנת הדבקה. מהבחינה הזאת, אין הבדל בין כפפה לכף היד. הכפפות יוצרות תחושת אשליה של הגנה שלא קיימת. מה שחשוב זה שטיפת ידיים אחרי כל מגע עם הסביבה ולפני כל אכילה".

הימנעות מהתקהלויות

דגש נוסף עליו מבקש ד"ר ששה לשים אליו לב הוא "לא להגיע למקומות הומי אדם כי כל התכנסות המונית היא פוטנציאל הדבקה שיכול לסכן כל אחד ואחד מאיתנו. גם כשהולכים להתפלל, לפי הכללים ולפי הנהלים, אסור לחרוג מהמספר שהותר וחובת שמירת המרחק היא קריטית למניעת המשך התחלואה".

ילדים – משנה זהירות

לגבי המיתוס שרווח לאחרונה באשר לילדים קטנים שכביכול אינם נדבקים או אינם מדביקים, אומר ד"ר ששה: "המחקר בנושא הזה טרם הושלם. יש עדויות שילדים פחות חולים אבל הם יכולים לשאת את הווירוס ולפתח מחלה א-סימפטומטית. אבל אין ספק שילדים מעבירים את הווירוס למבוגרים וזו הסכנה הגדולה. זו הסיבה שאנו ממליצים להימנע מביקור של ילדים את הסבים והסבתות המבוגרים או החולים. ילדים מסכנים את הסביבה שלהם יותר מאשר את עצמם ולכן הריחוק הוא הכרחי. בקרב מבוגרים – ככל שהגיל עולה הסיכון למחלה קשה עולה, בייחוד באנשים עם מחלות רקע. אני מקווה שבטווח הנראה לעין יאפשרו למבוגרים לפגוש את הנכדים במקום פתוח, תחת שמירת מרחק של 2 מטרים כאשר כולם עוטים על פניהם מסכות".

חזרה ההדרגתית לשגרה

"חשוב לזכור", אומר ד"ר ששה, "הקורונה לא נעלמה. אנחנו נכנסים לתקופה של שגרה בעידן הקורונה. אמנם אפשר להבין את הציבור שמתקשה לשמור על ההנחיות לאורך הזמן כי קשה לאדם לשנות את אורח החיים בצורה כ"כ דרמטית. הרצון של הציבור לחזור לשגרה הוא מובן, אבל מצד שני, אם לא נקפיד על ב\ריחוק חברתי אנחנו מסתכנים בהתפרצות שניה. לכן כאן בישראל לא הייתה ברירה אלא להחזיר את המשק לשגרה בהדרגה, חלק ממקומות העבודה, חלק מהחנויות ורק חלק מכיתות הלימוד. הכל נעשה כדי שלא נראה עלייה משמעותית בתחלואה".

אחריות אישית

"בסופו של דבר", אומר ד"ר ששה, "האחריות היא על כל אחד ואחד מאיתנו. אנשים צריכים לקחת אחריות אישית. מצד א' לחזור לשגרה למי שאישרו לו לחזור, אבל חזרה לשגרה לא אומרת חזרה לימים שלפני הקורונה, אלא שגרה עם כללים חדשים – כלומר, ריחוק חברתי, מסכה, היגיינת ידיים, מניעת התקהלויות וכו'".

התנהלות נכונה תוך שיקול דעת

באשר לבידוד מרצון אומר ד"ר ששה כי היא לא בהכרח תורמת ולעיתים אף יכולה לגרום לנזקים אחרים. "צריך להתנהל נכון", הוא אומר ומוסיף: "חשוב לזכור שלשבת כל היום בבית זה לא בריא, צריך לצאת לחלץ עצמות, לעשות ספורט באזור פתוח, לעשות ריצה במקומות שאין בהם צפיפות".

על השאלה מדוע חלק מהדברים הותרו רק במקומות פתוחים ולא במקומות סגורים, מבהיר ד"ר ששה: "בדרך כלל במקום סגור קשה להימנע משמירת מרחק. הטיפות המדבקות יכולות לעבור באוויר וקשה להימנע ממגע פיזי בין בני אדם, לכן במקום סגור הסיכוי להידבק גדול יותר. מאידך, במקום פתוח, הסיכוי להידבק הרבה יותר קטן".

באשר לנסיעה בתחבורה ציבורית, הנחשב למקום סגור, מבקש ד"ר ששה לחדד: "בנסיעה באוטובוס צריך להיות יותר ערניים. חובה למנוע צפיפות בין נוסע אחד לשני. מי שנוסע בתחבורה ציבורית צריך לזכור שמשטחים שהוא בא איתם במגע עלולים להיות נגועים לכן מומלץ לכל אחד שנוסע בתחבורה ציבורית להחזיק בתיק חומר חיטוי ובכל פעם שהוא עולה או יורד מהאוטובוס, לחטא היטב את הידיים. מעבר לכך, מומלץ להשאיר חלונות פתוחים באוטובוס ובמידה ואתם רואים שהאוטובוס מלא מעבר למכסה המותרת, פשוט אל תעלו על האוטובוס".

אבל מסתבר שלא רק נסיעה בתחבורה ציבורית או התקהלות המונית מהווה פוטנציאל הדבקה. מסתבר שפוטנציאל הדבקה גבוה נמצא בכיס של כל אחד מאיתנו. "הטלפון הסלולארי יכול להיות מכשיר להעברת הנגיף מאדם לאדם", אומר ד"ר ששה. "אנשים מתעסקים בסלולארי שלהם לאורך כל היום והם לא תמיד שמים לב היכן הוא נמצא ועל איזה משטח הנחנו אותו. הטלפון הסלולארי שלנו יכול להיות מזוהם ולכן מומלץ לחטא גם אותו מעת לעת ובעיקר לשטוף ידיים לאחר שימוש בטלפון".

ממשיכים ללמוד את הנגיף בכל יום

"אנחנו ממשיכים ללמוד את הנגיף בכל יום", אומר ד"ר ששה. "בכל יום אנחנו לומדים המון דברים. הקורונה הוא זיהום יוצא דופן שמתבטא בתחלואה יוצאת דופן. זו לא סתם מחלה נשימתית כמו שפעת. לקורונה יש ביטויים לא רגילים ביחס למחלה ויראלית. אצל חלק מהחולים מצאנו שהתלווה לכך גם אירוע מוחי, קרישי דם ודברים נוספים, גם אצל חולים צעירים, שלכאורה נמצאים בקבוצת הגיל הפחות מסוכנת. היום כבר ידוע לנו שהווירוס יכול לגרום חלילה למחלה דלקתית, לקרישי דם בריאות, בלב ואפילו בעורקים של המוח. אלה ביטויים של המחלה שאין בשפעות אחרות שעולם הרפואה מכיר. אין ספק שמדובר בווירוס לא רגיל שאנחנו ממשיכים ללמוד אותו בכל יום".

שבב של אופטימיות

"ואם רוצים שבב של אופטימיות בכל המשבר הזה", מוסיף ד"ר ששה, "צריך לזכור ש-80 אחוז מהמקרים שהתגלו בישראל הם מאד קלים. גם אחוזי ההחלמה גבוהים. הסיבות לכך מגוונות אבל להערכתי מדובר בשילוב של אוכלוסייה צעירה ומערכת רפואית טובה. בגלל שהגיל הממוצע בישראל נמוך בשל ילודה גבוהה, יחד עם מוכנות גבוהה בשלב מוקדם ישראל הצליחה לשלוט בהיקפי התחלואה. בנוסף, אין ספק שננקטו צעדים מרחקי לכת כבר בהתחלה, וזו הסיבה שהצלחנו להוריד את מס' המקרים הכולל ואת מספר המונשמים הנמוך יחסית".

חשיבות ההיערכות המוקדמת שלנו

לסיום, אומר ד"ר ששה: "אצלנו ב'מאוחדת', המערכת נערכה מבעוד מועד לאשפוז בקהילה ולטיפול מיטבי בחולים. במאוחדת הוקם מרכז ניהול שתכלל את כל האירוע ואיפשר מענה מיידי לכל חולה. צוות של רופאים ואחיות נמצא בקשר יום יומי עם המאושפזים בבית, כאשר לכל חולה קורונה, הונפקה הפניה מוקדמת למיון למקרה של הידרדרות עתידית. ההערכות הזו אפשרה לנו לשמור על מספר נמוך של חולים קשה ושל מונשמים".

השארת תגובה