'קוואסאקי' – נגיף חדש תוקף ילדים

בהלה באסכולה הרפואית ברחבי העולם: האם נגיף הקורונה גורם לילדים לחלות ב'קוואסאקי'? • קנדה, ארצות הברית, בריטניה ואיטליה כבר מדווחות על שורת נפגעים

אילוסטרציה: חדר ניתוח
אילוסטרציה: חדר ניתוח
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מחוז קוויבק שבקנדה, רופאים ריכזו בבית חולים אחד מקבץ של 12 מקרים של מה שהם מכנים "מקרים לא טיפוסיים של מחלת קוואסאקי" שארעו בשבועות האחרונים. הרופאים אוספים במהירות את דוחות המקרים, בתקווה לפרסם את תחזיותיהם ומסקנותיהם.

"בשבועות האחרונים הבחנו בתופעה, זה נראה לנו יוצא דופן שיש כל כך הרבה מקרים בו זמנית", אמרה פטימה קקר, רופאה בבית החולים סיינט-ג'וסטין במונטריאול. "אנחנו עדיין לא לגמרי בטוחים מה לעשות בזה."

צוות רופאים במונטריאול שחקר את המקרים, מתכוננים כעת לפרסם את ממצאיהם בתקווה לשתף את האסכולה הרפואית העולמית במה שהם למדו. אך מומחים מזהירים כי מוקדם מדי ליצור קשר בין נגיף הקורונה למחלת קוואסאקי.

"אני חושב שמאוד חשוב שנזכור שאלו הימים הראשונים שמדובר בממצאים מקדימים, ושיש לנו עוד הרבה מה ללמוד", אמרה ד"ר שרלוט מור הפבורן מאגודת הילדים הקנדית.

נכון ליום שישי, הצוות במונטריאול אישר לפחות 12 מקרים של קוואסאקי בשלושת השבועות האחרונים.

הדרמה של קוויבק דומה מעט לרצף תרחישים אחרים המדווחים ברחבי העולם. באיטליה נחזו בבית חולים אחד, חמישה מקרים תוך מספר שבועות בלבד.

בארצות הברית אובחנה לאחרונה תינוקת בת שישה חודשים כחולה במחלת קוואסאקי לאחר שגופה כוסה בפריחה מנומרת וגפיה התנפחו באופן לא פרופורציונלי – ילדה זו נבדקה ואובחנה כמי שנדבקה בקורונה.

בבריטניה דווחו שנים עשר מקרים אחרים של 'קוואסאקי'.

בסוף השבוע שעבר פרסמו שירותי הבריאות הלאומי באנגליה אזהרה על קבוצה קטנה שהולכת וגדלה בהם מקרים של ילדים המאושפזים בשתי מחלות דלקתיות רב-מערכתיות עם תסמונת הלם רעיל ומחלת קוואסאקי.

ההתראה משכה את תשומת לבם של הרופאים במונטריאול, שכבר החלו את המחקר במחוז קוויבק.

השארת תגובה