פינת השו"ת: זעקת העצמאים

הממשלה מצידה פרסמה תוכנית כלכלית לסיוע לעסקים שכוללת בעיקר מענק חד פעמי נמוך וערבויות להלוואת, אך לפי פרסומי הבנקים רבות מהבקשות להלוואות סורבו והעצמאיים טוענים שמדובר בתוכנית מזערית ובלתי מספיקה

עורך דין נועם קוריס
עורך דין נועם קוריס

עו"ד נועם קוריס

זעקת העצמאיים

ציבור העצמאיים בישראל המונה כ-700 אלף איש ומעסיק עוד כמיליון וחצי שכירים טוען שניהל משבר הקורונה בישראל מהבחינה כלכלית נכשל ושלעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו כלל לא יהיה לאן לחזור.

העצמאיים כבר מבינים, שגם אם משבר הקורונה ייגמר, העסקים העצמאיים הם אלה שייקח להם עוד זמן רב עד שיתאוששו, אם בכלל.

בשביל להבין על מה "בוכים" העצמאיים שמגלגלים בזמן שיגרה כספים גדולים יותר מהמשכורות הממוצעות של השכירים חשוב להבין שגלגול כספי של עסק ומחזור עסקי אינם הרווח של העצמאי, אלא רק בסיס חישוב המס שלו.

מנהל גן ילדים למשל, שמכניס מדי חודש רגיל חמישים אלף ₪, מוציא את הוצאות הגן בסך של 40,000 ₪, ונשאר עם שכר לפרנסתו ופרנסת בני ביתו בסך של 10,000 ₪, מהם יש לשלם גם מסים והורדות.

אם פרוץ משבר הקורונה נעצרו לחלוטין הכנסותיהם של מאות אלפי עצמאיים, אך ההוצאות המשיכו לרדת בצורה רגילה.

מנהל הגן למשל לא רק שלא יביא לביתו פרנסה בסך של כמעט 10,000 ₪, אלא ייכנס לחובות עתק מבחינתו בתוך חודש או חודשיים, שכן בחודש בו כל ההורים ביטלו את התשלומים לגן הילדים ואף שקל אחד לא נכנס מתוך חמישים אלפי השקלים (50,000) הצפויים, עדיין חוייבו ושולמו מנגד כל ההוצאות של גן הילדים בסך של 40,000 ₪, כרגיל.

בעל דוכן פלאפל, שרק לפני חודש נאלץ לזרוק את כל מלאי המצרכים שלו לאור האיסור לפתוח את הדוכן, צריך עכשיו לרכוש שוב את כל המצרכים מחדש, ועדיין אסור לו לחזור ולמכור.

הממשלה מצידה פרסמה תוכנית כלכלית לסיוע לעסקים שכוללת בעיקר מענק חד פעמי נמוך וערבויות להלוואת, אך לפי פרסומי הבנקים רבות מהבקשות להלוואות סורבו והעצמאיים טוענים שמדובר בתוכנית מזערית ובלתי מספיקה.

רוח הדברים שבפי העצמאיים היא, שאותו מנהל גן הילדים שצריך לשלם החודש 40,000 ₪ הוצאות בלי שקיבל שום הכנסות לא באמת יוכל לשרוד אפילו את החודש, ואפילו את המענק לכאורה של עד 6000 ₪ שפרסמה הממשלה הוא לא יוכל לקבל בגלל שהמחזור העסקי הרגיל שלו גבוה מידי.

לא הייתי מציע לזלזל בהצהרתו של יושב ראש ועדת הכספים בכנסת ח"כ עודד פורר מיום 19.4.20 שהסביר שללא סיוע לעצמאים ואם קריסתם, לא יכנסו כספי מסים, עד שיותר ויותר משפחות יגיעו לכדי רעב בישראל.

ליאור הלוי מרחובות למשל, הבעלים של רשת חנויות להלבשה ומתנות מצא עצמו עם ארבע חנויות שנסגרו ברגע, ועובדים שנשלחו כולם לחופשה ללא תשלום (חל"ת).

"ביום אחד עברנו מ-100% תפוקה למובטלים", הוא מספר. "אין לנו כל רשת ביטחון מהמדינה. במשך כל חיינו דאגנו לשלם את כל המסים והביטוח הלאומי בזמן וכחוק. היום, כשאנחנו צריכים את תמיכת המדינה, היא פשוט מתנערת מאיתנו. יודעים רק לקחת ולא לתת. זה יוצר מצב מעוות ומקומם. אנחנו חייבים לשלם את כל הזכויות הסוציאליות של העובדים שלנו, וטוב שכך – אבל מה איתנו?

"העסק ממשיך לייצר הוצאות גבוהות מאוד שאנחנו מחויבים לשלם, ויש גם הוצאות מחיה ומשכנתה. גם בעתות מצוקה אנו חסרי זכויות לחלוטין". לדבריו, הלוואה בערבות המדינה לא יעילה והוא חושש בעיקר מהסחבת. "כבר שבועיים עברו מאז ההגשה של אותה בקשה ושום דבר לא קרה".

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי וגישור מאז שנת 2004.

השארת תגובה