מה יעשה איווט ליברמן באופוזיציה?

גרר את ישראל לשלוש מערכות בחירות, השניא והתסיס במשך שנה שלמה, הסכים לחבור פומבית לשנואי נפשו, שאפילו לטוס למרגוע הוינאי האהוב עליו לא יכול בימים אלו, מה הוא יעשה באופוזיציה?

גנץ ונתניהו חתמו
גנץ ונתניהו חתמו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ארבע מאות שמונים וארבעה ימים חלפו מאז סיימה הממשלה האחרונה בישראל את כהונתה ועד לשעות הערב של יום שני, אז נרשמה במעון רוה"מ בבלפור התקהלות חריגה בימי קורונה, ונחתם הסכם קואליציוני בפורמט פריטטי ותקדימי.

בתמצית, נתניהו וגנץ סיכמו על חלוקה גושית, ביבי אחראי לבלוק הימין פלוס אורלי לוי, גנץ אחראי לאנשיו בתוספת סיעת 'דרך ארץ' של הצמד האוזר-הנדל ומצטרפי העבודה. כל אחד מהם מקבל בשלב הראשון 16 תיקים, 8 סגני שרים, 7 ועדות וזכות וטו ומעורבות שווה בכל נושא ועניין. האחד ייקרא ראש הממשלה והשני ראש הממשלה החלופי – עד שיתחלפו.

חצי השנה הראשונה אמנם תוגדר 'ממשלת חירום' ותקדם רק חקיקה בנושאי קורונה – עד לגיבוש קווי יסוד מוסכמים, למעט כמובן 'החוק הנורבגי' – אליו עוד נשוב. המוח היהודי גם הספיק להמציא 'קבינט קורונה' מיוחד ושוויוני, שינסה לייצר מסלול עוקף ליצמן בסוגיות הרלוונטיות, בהצלחה להם עם זה…

כמו כן, יידרשו התאמות חקיקה שיבטיחו ערבויות לביצוע הרוטציה בין שני האישים החשדניים (ובצדק), תהיה גם מגבלה שתמנע מרה"מ הלא חלופי לפטר את שרי המחנה של רה"מ החלופי, וכמובן, גם מדור מלכותי לגנץ וסידורי אבטחה ראויים לא נעדרים מהתפריט.

ההסכם גם כולל מסר הרתעתי לבג"ץ, ומצהיר כי אם תהיה מניעה משפטית לכהונתו של נתניהו, הכנסת תפוזר בהסכמה ונלך לבחירות רביעיות, מתוך הנחה שבג"ץ – שתדמיתו נמצאת בשפל כל הזמנים גם כך – לא יחפוץ להיתפס כגוף חסר אחריות שהרס את האחדות הלאומית ושלח את ישראל לחודשים נוספים של חוסר ודאות בתקופה רגישה. נתניהו גם שומר פעלול נוסף בכיס ומחזיק באפשרות להתפטר במועד מוקדם יותר מזה שסוכם, לתת לגנץ למלא את מכסת שמונה עשר חודשיו כראש ממשלה ואז לחזור לחלקה השלישי והאחרון של הקדנציה, כדי להגיע לבחירות מעמדת רה"מ המכהן.

גוש הליכוד שומר בידיו את מחצית תיק החוץ (עבור נתניהו, לאחר שיהפוך לחלופי), ואת משרדי החינוך, פנים, אוצר, בטחון פנים, תחבורה, שיכון, בריאות, דתות, אנרגיה, הגנת הסביבה, מודיעין, שת"פ אזורי, נגב וגליל, וירושלים ומורשת, וכמו גם תפקיד יו"ר הכנסת – שייבחר מתוך הגוש אבל רק בהסכמת גנץ, כך גם מינוי שגרירים באו"ם, בלונדון, בפריז ובקנברה. רק השגריר בוושינגטון ישתנה לפי זהות רה"מ המכהן. הגוש גם יקבל שליטה בועדות הכספים והחוקה הנחשבות, את ראשות ועדת הקורונה ועוד ארבע ועדות.

גוש כחול לבן יקבל את משרדי הביטחון, משפטים, כלכלה, רווחה, תקשורת, חקלאות, תרבות, קליטה, תיירות, מיעוטים, תפוצות, מדע, עניינים אסטרטגיים, שוויון חברתי ומחציתו הראשונה של תיק החוץ. הגוש גם יקבל את ראשות ועדת חוץ וביטחון הנחשקת, ועדות הפנים והחינוך ועוד ארבע ועדות. (וזה הזמן לאחל מזל טוב לח"כ עומר ינקלביץ', ככל הנראה השרה החרדית הראשונה).

גיוס לחומרא

את הבונבוניירה הראשונה שקטפו החרדים על נאמנותם לבלוק ניתן למצוא בסעיף 24 בהסכם הקואליציוני, הקובע כי חוק הגיוס בגרסתו האחרונה הוא זה שיעבור במליאה – בתוספת שני תיקונים מהותיים, כבקשת הסיעות החרדיות. האחד יכריע כי יעדי הגיוס ייקבעו בהחלטת ממשלה ולא בחקיקה ראשית, והשני יעסוק בסוגיית הסנקציות, כך שאם הציבור החרדי לא יעמוד ביעד ומספר המתגייסים החל מ-2022 ולמשך שלוש שנים רצופות יפחת מ-85% – תחליט הממשלה בתוך שנה על תוכנית מחודשת של יעדי גיוס שנתיים… ותוסיף לכך תמריצים כלכליים.

למי שאינו בקי ברזי השפה המשפטית נסכם רק כי מדובר בהתגשמות החלום החרדי, חוק גיוס ללא סנקציות פליליות, עם גמישות מוחלטת ביעדים ואפשרות לתיקונים תוך כדי ריצה – בהחלטת ממשלה בלבד, וכל זה נעשה בחתימתם של שני גנרלים מוערכים. יותר מזה, אפילו ב'מועצת' האגודאית לא יכלו לבקש. ניתן רק לקוות שבג"ץ לא יפסול שוב את החוק, שכן אז נזדקק לפסקת התגברות שאינה מובנת מאליה.

נתניהו יכול גם לסמן וי ענק במשבצת על שם מערכת המשפט. זה עוד לא פסקת התגברות או מינוי קבוע של פרקליט מדינה, אבל אם גנץ ויתר בקלות שכזו והעניק לימין שליטה בועדה למינוי שופטים – הכל עוד יכול לקרות. במצב הדברים הנוכחי, יהיו בועדה שר וח"כ מהליכוד יחד עם ח"כ האוזר, מכיוון שלמינוי שופט בעליון נדרשת הסכמת שבעה מתשעת חברי הועדה, אפשר לומר שדה פקטו נתניהו ישלוט בשלושת המינויים הצפויים בבג"ץ בשנים הקרובות. שי ניצן יכול לצאת בלב שקט לשוק הפרטי, את מגדל השן הוא יראה רק מבחוץ.

ואם השמאל מחפש סיבות נוספות להתכסות בשק ואפר גם לאחר ימי השואה והזיכרון, הבטיח נתניהו בהסכם את החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון בהתאם להצהרת טראמפ במסגרת 'תוכנית המאה'. ההסכם קובע כי החל מעוד חודשיים יוכל נתניהו להביא את ההצעה לאישור ולביצוע.

כבש וקוץ בו

ואחרי גל השמחה וסעודת הודאה במניין במרחב הפתוח (ותודה גם להנדל והאוזר שהביאונו עד הלום), ניגש לקב החרובים שלנו, ובהתחשב בעבודה שהשקיע שר הפנים אריה דרעי בשידוך, החל משלב הבירורים והרקע המשפחתי – כולל ניתוח הפרדה כואב ב'כחול לבן' – עבור דרך שיחות אינסופיות עם נתניהו, אשכנזי וגנץ (בסדר הזה) וכלה בברכה על המוגמר, הציפיות מרקיעות שחקים.

אז חוק הגיוס כבר בפנים, חבילת התיקים הנוכחית תישמר במלואה, קרי, משרד הבריאות וועדת הכספים ליהדות התורה (איש באוצר לא יזיל דמעה על לכתו של פורר), משרדי הפנים, הדתות ונגב גליל לש"ס, סטטוס קוו בנושאי דת, חוק נורבגי מלא מלא (כולל סגני שרים ואפשרות לשניים ויותר מאותה מפלגה) ושלוש שנות רגיעה עד לגל ההסתה הבא.

ויש עוד: ביהדות התורה מצפים לקבל לפחות סגן שר נוסף, ואולי אפילו שר, שילך לפי הסיכומים לח"כ אורי מקלב, ובש"ס שוקלים הפעם למנות שלושה שרים וסגן או שניים לקינוח.

הבטחנו שנחזור לנורבגי? אז הנה, אליה וקוץ בה: תקלה קטנה כבר נרשמה בנוסח הסיכום הקואליציוני, ותחילתה בשאלה המורכבת מה יעלה בגורל שרים שהתפצלו ממפלגה שנותרה באופן חלקי באופוזיציה ויחפצו לממש את החוק הנורבגי. את מי תכניס לכנסת התפטרותו של גנץ או אשכנזי? האם את נציגי 'יש עתיד' ותל"ם או שמא את חברי 'חוסן לישראל'?

הנוסח הפתלתל במעט שהועלה על גבי הכתב קובע כי "בחוק ייקבע כי לעניין רשימת מועמדים המורכבת מצירוף של מפלגות ייראה כל מרכיב שלה לצורכי החוק הנורבגי כסיעה נפרדת, באופן שבמקום שר או סגן שר שיתפטר מן הכנסת, יבוא המועמד הראשון ברשימה שאינו חבר כנסת הנמנה עם מפלגתו של השר או סגן השר, בהתאם לרישום שנעשה בעת אישור רשימת המועמדים לכנסת על ידי ועדת הבחירות המרכזית".

אז נכון שהניסוח המחוכם לא פותר את שאלת אורלי לוי או הנדל-האוזר, אם יבחרו להשתמש בנורבגי או סתם כך לפרוש מהחיים הפוליטיים, אבל כקוראים אינטליגנטיים אתם מבינים מן הסתם שלא לשם נשואות עינינו. המשבר האפשרי, אם להיות פסימי, מצוי דווקא בגזרה החרדית-אשכנזית.

וזאת יש לדעת, למרות שכבר שנה וחצי כמעט מלאות – דגל התורה ואגודת ישראל ממש מאוחדות, בבחירות הן עדיין נרשמות כשתי מפלגות הרצות ברשימה אחת. כך, אם הנוסח המוצע בהסכם הקואליציוני יתקבל כלשונו, עשוי להיווצר מצב בו ח"כ השר יעקב ליצמן יתנדב כמובן למלא אחר הוראות ההסכם בין הסיעות ויתפטר מהכנסת לטובת מזכ"ל 'דגל' יצחק פינדרוס, רק כדי לגלות 'בטעות' שמחליפו במליאה הוא גם שכנו לשטיבל, אליהו לייב חסיד.

אמנם נכון, אם תקבל יהדות התורה סגן שר נוסף עבור מקלב ואף הוא יבחר לממש את החוק הנורבגי (ותרשו לי להטיל ספק בכגון דא, יש לא מעט שעות שבהן הכנסת כולה עומדת על מקלב…), או אז ייכנסו פינדרוס וחסיד יחד. ובמחצית הקדנציה, כנדרש, יוכל חסיד לפנות את מקומו עבור אליהו ברוכי, שלבטח מתקשה להאמין למזלו הטוב.

אבל, ליתר ביטחון ומניסיון עבר מר, רצוי שנציגי 'דגל התורה' החרוצים יבהירו את הנקודה באוזניי השר (ויו"ר הכנסת לעתיד, לכאורה) יריב לוין, כדי שהחקיקה בפועל תהיה מדויקת יותר ותבחין בין מפלגות שנפרדו בפועל ורצו ברשימה אחת ובין מפלגות שעדיין מאוחדות וקשורות זו בזו.

אוי, איווט

36 שרים ו16 סגנים ירכיבו את הממשלה הגדולה בתולדות ישראל, נתניהו מוכן לשלם את מחיר המשטמה התקשורתית והטענות לבזבוז מיותר בעידן של משבר כלכלי (טענות שקר, מינוי שר עולה למדינה מיליוני שקלים בודדים, מערכת בחירות רביעית תעלה למשק מיליארדים) במטרה אחת – להכניס את בנט ושקד לקואליציה.

אל תטעו לרגע, ביבי אוהב את הצמד כמו מסכה להגנת הפנים ביום שרבי, אבל הוא מבין היטב שהדרך לשמור על יציבות ועמדת יתרון בקדנציה הדו-ראשית שיוצאת לדרך, נעוצה תחילה בשימור גוש הימין במלואו. בשבוע הקרוב אל תתפלאו אם נתניהו ישנס מותניים להשכין שלום ברביעיית ההנהגה של 'ימינה', הוא ימציא פתרונות מבוססי רוטציה, פיצויים והשלמות מן הגורן ומן היקב, בנוסח העתיק של יהדות התורה, רק כדי לוודא שכל ששת האצבעות יהיו בקואליציה עוד לפני הכרזת הסיפוח המיוחלת.

מי שיישארו ועיניהם רואות וכלות, הם שלושת מנהיגי האופוזיציה הצפויים, טריאומווירט מוזר שכזה, איימן עודה, איווט ליברמן ויאיר לפיד. הראשונים שיסתגלו למצב העדכני הם חברי הרשימה המשותפת, שהיו מאז ומעולם בספסלים האחוריים. גם לפיד עשוי להתרגל, אחרי הכל הוא העביר את ארבע השנים האחרונות (בין טיסה לטיסה) מחוץ לממשלה, וגם צפוי לקבל את הפינוקים הנלווים לתפקיד יו"ר האופוזיציה.

אבל איווט ליברמן, האיש שגרר את ישראל לשלוש מערכות בחירות מיותרות, שהשניא והתסיס במשך שנה שלמה נגד המגזר החרדי והדתי, שהסכים לחבור פומבית לשנואי נפשו מהמגזר הערבי לצורך סילוק נתניהו, שאפילו לטוס למרגוע הוינאי האהוב עליו לא יכול בימים אלו, מה הוא יעשה שם?

וכמובן, אי אפשר בלי מערכת המשפט. בג"ץ עוד עשוי לפסול את נתניהו ולהעדיף מערכת בחירות רביעית על פני הממשלה המסתמנת. ראשית, פרקליט המדינה ה'זמני' מבית מדרשו של אמיר אוחנה יכהן לכל הפחות עד לסיום תקופת החירום שהוגדרה בהסכם (חצי שנה). שנית, כאמור, כל חבר חדש בעליון יגיע עם פלומבה של הליכוד והחרדים. והעיקר, שנוא נפשה של חיות, הקוסם מבלפור, יכהן לפחות בשנה וחצי הקרובות כראש ממשלת ישראל.

הדלקה אחת ודי

ואי אפשר בימים טרופים אלו בלי קצת קורונה: בחסדי שמים, הציבור החרדי הפנים היטב את הסכנה, המספרים בבני ברק ובירושלים מתייצבים ומתמתנים, קרית יערים ואלעד כבר אינן מובילות את טבלת הערים הנגועות פר אחוזים מהאוכלוסייה, ורבים מחמירים בפיקוח נפש ונמנעים מתפילה במניין גם לאחר ההקלות שפורסמו בתחילת השבוע.

אבל אסור להיות שאננים, ל"ג בעומר בפתח, ומשרד הדתות כבר הודיע בחצי פה שגם השנה יהיו על ציון הרשב"י עשרות הדלקות, בצמצום מספר המשתתפים לכל אחת. ואני תמה, למה זה טוב? למה אי אפשר להסתפק בהדלקה המסורתית והמקובלת מבית חסידות באיאן?

רבבות יהודים ויתרו בצער על תפילה במניין, הקלו בחומרות ומנהגים ששמרו מקדמת דנא במהלך הפסח, ויתרו על טבילה במקווה ועל שיעורי תורה בציבור, אז ליפול על מנהג? ועוד בכגון דא, שאפשר לקיים שניהם, להסתפק בהדלקה אחת או שתיים ולהימנע שוב ממראות שיש בהם גם משום חילול השם וגם משום חילול כבודו של רשב"י? והכל בשביל כמה תמונות לאיזה מגזין נידח?

זה המקום לשבח את חסידות קרלין, שבימים כתיקונם נחבאת אל הכלים, ועתה מובילה קו נחרץ וברור – האדמו"ר הורה על ביטול ההדלקה במירון, ואולי בזכותו נימנע ממראות ברוקלין בגבעת זאב.

השארת תגובה