תמה הסחבת: יש ממשלה בישראל

בשמאל כועסים ומטיחים האשמות ביו"ר כחול לבן בני גנץ – כל צד מתהדר ב'הישגים' שהביא אל ההסכם שנחתם על הקמת ממשלה

גנץ ונתניהו חתמו
גנץ ונתניהו חתמו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תמו 17 חודשים של כאוס פוליטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו”ר כחול לבן ויו”ר הכנסת בני גנץ חתמו על הסכם להקמת ממשלה משותפת.

על פי ההסכם בין נתניהו לגנץ מפלגת כחול לב תקבל 16 תיקים – ביניהם: ביטחון, חוץ לחצי קדנציה, משפטים, עליה וקליטה, תרבות וספורט, כלכלה ורווחה, תקשורת, חקלאות, הנושאים לעניינים אסטרטגיים, תיירות, שיוויון חברתי, תפוצות.

בליכוד יקבלו את תיק החוץ לחצי קדנציה, ביטחון פנים, תחבורה, שיכון, חינוך, הגנת הסביבה, תיק האנרגיה, ירושלים, ותיקים קטנים נוספים,

הליכוד ומפלגות הימין יחזיקו גם בתפקידי יו”ר הכנסת, בתיקי האוצר, הבריאות, בראשות ועדות הכספים, הכלכלה והקורונה.

הישגי הליכוד בהסכם שנחתם עם כחול לבן: החלת ריבונות ב-1 ביולי; הסכמה על שני חברי ליכוד וח”כ האוזר בוועדה למינוי שופטים שישמרו על דמותו של בית המשפט כלא אקטיביסטי.

לנתניהו יהיה גם וטו מוחלט על מינוי בכירים.

ועוד כמה דברים חדשים יהיו בממשלה: שרה חרדית ראשונה, שרה ראשונה בהיסטוריה מיוצאי אתיופיה, ושר ערבי ראשון מזה למעלה עשור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסכם: “הבטחתי למדינת ישראל ממשלת חירום לאומית שתפעל להצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל. אמשיך לעשות הכל למענכם, אזרחי ישראל”.

יו”ר כחול לבן, ח”כ בני גנץ: ‏”מנענו בחירות רביעיות. נשמור על הדמוקרטיה. נלחם בקורונה ונדאג לכל אזרחי ישראל. יש ממשלת חירום לאומית”, כתב גנץ בטוויטר.

יו״ר צוות המו״מ הקואליציוני של הליכוד, השר יריב לוין: ״חתמנו כעת על הסכם לכינון ממשלת אחדות של הליכוד ושל כחול-לבן. ממשלת חירום לאומית היא הדבר הנכון וההגיוני בעת הזו. אנו זקוקים לאחדות על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והבריאותיים הפוקדים אותנו, ובכדי לצאת מן המשבר הזה חזקים יותר.

העת הזו מזמנת לנו אפשרות וחלון הזדמנויות לביצוע מהלכים היסטוריים שכבר על הפרק. החלת הריבונות על ישובים ביהודה ושומרון היא משאת נפשו של העם היהודי ואין זמן טוב יותר למהלך חשוב זה מאשר בממשלת אחדות לאומית רחבה ואיתנה.

לאחר שלוש מערכות בחירות בהן ניהלתי את המו״מ בליווי ראש הממשלה נתניהו, הגיע השעה לאחדות. אני מברך את ראש הממשלה ואת חה״כ בני גנץ על ההסכמות החשובות אליהם הגיעו, ומשוכנע שיחדיו נוכל להוביל את ישראל לעבר עתיד טוב יותר”.

השר זאב אלקין התייחס להקמת ממשלת האחדות בהובלת הליכוד וכחול לבן: “אני מברך את ראש הממשלה על הובלה נחושה של משא ומתן והקמת ממשלה רחבה למדינת ישראל בעת הזאת. ברכות גם ליור צוות משא ומתן קואליציוני ידידי השר יריב לוין ולחברי צוות משא ומתן על עבודה יסודית לטובת הליכוד והמדינה”.

ראש הממשלה שוחח במהלך היום עם חלק מראשי מפלגות בלוק הימין ועדכן אותם על ההתקדמות בהקמת ממשלת אחדות.

זמן קצר לפני הפגישה עם גנץ שוחח נתניהו עם שר הפנים אריה דרעי ועדכן אותו בפרטי ההסכם.

לאחר חתימת ההסכם, שוח  ראש הממשלה עם יו”ר דגל התורה ח”כ משה גפני ועידכן אותו בפרטי ההסכם שנחתם. נתניהו הודה לח”כ גפני על האמון והתמיכה לאורך כל הדרך, והשניים סיכמו להמשיך בשיתוף פעולה לטובת מדינת ישראל.

מוקדם יותר היום, אישרה נשיאות הכנסת להניח את הצעות החוק המונעות מחבר כנסת שתלויים נגדו כתבי אישום להתמנות לראשות הממשלה.

יו”ר הכנסת איפשר את המהלך לאחר שפגישתו הבוקר עם נתניהו הסתיימה ללא הסכמות. בנוסף, לבקשת גנץ אישרה נשיאות הכנסת לכנס את המליאה גם בימים ראשון וחמישי ולא רק בימים שני, שלישי ורביעי.

יו”ר מפלגת ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, זעם על גנץ על שלא קידם היום את החקיקה נגד נתניהו: “מספיק עם התרגילים ביחסי ציבור. ההודעה הדרמטית מהבוקר על פיצוץ המו”מ בין הליכוד לכחול לבן ואישור החוקים שהגישה ישראל ביתנו בנשיאות הכנסת, התבררו כעבודה בעיניים ותו לא.

ברגע שיו”ר כחול לבן בני גנץ בלם את כינוס הוועדה המסדרת לצורך קידום הליכי החקיקה והקמתה של הוועדה המיוחדת, החלטת נשיאות הכנסת היא לא יותר מזריית חול בעיני הציבור. אדוני יו”ר הכנסת, מנהיגות זאת יכולת לקבל החלטות בזמן אמת ולא ריקוד תימני צעד קדימה שני צעדים אחורה”.

השארת תגובה