קורונה: ילדים עם הפרעות קשב

"חופשת הקורונה" מציבה אתגר מורכב במיוחד להורים לילדים הסובלים מהפרעות קשב • ד"ר טלי וישנה עם כל מה שצריך לדעת על הטיפול התרופתי הנכון בימים אלו, הזדמנויות האבחון וההתנהלות הכללית בבית

ילדים בכיתה
ילדים בכיתה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פסח בפתח, אם בכל שנה מציב החג והחופשה הקצרה הנלווית אליו אתגר מורכב בפני הורים לילדים הסובלים מהפרעות קשב, השנה מתעצם האתגר שבעתיים לאור "חופשת הקורונה" הארוכה שקדמה לחג.

ההורים מוצאים את עצמם מתחבטים בדילמות רבות הנוגעות להמשך הטיפול התרופתי בילד, ההתנהלות הכללית הרצויה מולו ועוד.

פנינו לד"ר טלי וישנה, פסיכיאטרית ומנהלת "הבית של טלי" (מרכז אבחון טיפול ושיקום פסיכיאטרי ופסיכולוגי עם דגש על טיפול בהפרעות קשב וריכוז) על מנת לקבל את התשובות לשאלות הבוערות הללו.

נתחיל בשאלה המרכזית: האם כדאי להמשיך בטיפול התרופתי בתקופה הזו?

אין תשובה אחת נכונה לשאלה זו. יש יתרונות לכאן ולכאן, אנסה לפרט כמה מהם כדי לעזור להורים להכריע.

  1. תרופות להפרעת קשב נועדו לעזור לילד. ניתן להשתמש בתקופה הזו כדי לראות את ההשפעה של התרופות באופן ישיר, ולא רק מדיווח של הילד או המורים. לעתים באים הורים ומספרים שלא ידעו על השלכות מסוימות של התרופה ולכן נמנעו מלתת אותה. לפעמים בצדק ולפעמים לא, בכל מקרה התקופה הזו היא הזדמנות מצוינת לראות את השפעת התרופה על הילד.
  2. כאשר התרופה מיטיבה, לא פעם הילדים עצמם רוצים לקחת אותה. יש ילדים שלוקחים את התרופות רק לצורך לימוד, וישנם ילדים שנהנים מההשפעה המיטבית של התרופה על התנהגות, תגובות מתונות ומווסתות יותר, וכדומה. השפעות אילו עוזרות לילדים להתנהל בצורה ראויה ולקבל תגובות חיוביות יותר מהסביבה. (ילדים לא נהנים להיות כל הזמן מוקד למריבות וכעס). לכן, כאשר התרופה עוזרת בנוסף למרכיבים של ויסות התנהגות ומצב רוח, יש מקום לתת אותה גם בזמנים של חופשה, ולא רק בזמני לימודים.
  3. לעומת זאת, לפעמים תרופות להפרעת קשב יכולות לגרום לילד תחושה של סגירות. במקרים אלה, ילדים רבים מוכנים לשאת תגובה זו כאשר הם נדרשים ללמוד ולהתרכז שעות רבות, אך חשוב להתייעץ עם הילד לגבי התחושות שלו ובהתאם להחליט האם להמשיך לקחת את התרופה או לא.
  4. קיים מגוון של תרופות שנועדו לטפל בהפרעת קשב (כמו ריטלין, אטנט, פוקלין, קונצרטה, או ויואנס) וההתאמה למטופל נעשית על פי צרכיו ובהתאם להחלטת הרופא. בכל מקרה תרופות בעלות השפעה ממושכת חשוב לקחת גם בתקופת החופשה.
  5. החג רוב התרופות כשרות לפסח, וניתן לבדוק ברשימות בבתי המרקחת (לדוגמא, באופן מפתיע, ריטלין קצר טווח אינו כשר לפסח ולכן חשוב למצוא לו חלופה עוד לפני).

הקו המנחה חייב להיות כמובן טובת הילד, ולכן צריך לזכור שסביבה נינוחה ללא מריבות והיתקלויות היא חלק מטובתו של הילד, שאחרת צובר עוד ועוד רגשות אשם, ותחושות שהוא לא רצוי על סביבתו.

 האם כדאי לשנות מינון או עוצמה של תרופות?

תשובה: הדבר תלוי בסיטואציה בהתאם לתשובה לשאלה הקודמת. יש מצבים שבהם אנחנו רוצים השפעה לפחות שעות, השפעה פחות חזקה או לפעמים דווקא להיפך השפעה חזקה יותר, ובהתאם לכך יש לבצע את השינוי. שימו לב: חשוב להתייעץ עם הרופא של הילד ולא לבצע את השינויים באופן עצמאי ובלי הדרכה.

האם תקופה ארוכה כ"כ של שהיה במחיצת הילדים מאפשרת להבחין בנורות אזהרה מסוימות בנוגע להתנהגות שלהם? ואם כן – למה כדאי לשים לב במיוחד?

תשובה: באופן כללי אפשר לקחת את התקופה כהזדמנות להיות עם הילדים ולהכיר אותם טוב יותר. במיוחד ניתן לשים לב להתנהגויות חריגות של הילד, או להתנהגויות חברתיות (מול האחים למשל) שיכול להיות להן ביטוי גם בסיטואציות אחרות (בלימודים למשל) כאשר הוא אינו תחת עיני ההורה.

התקופה היא גם הזדמנות לבחון את השפעת התרופות. צריך לשים לב לחרדות של הילדים, בפרט לאור מגפת הקורונה, להתנהגויות בעייתיות לדפוסים כפייתיים (התנהגויות חוזרות), לנטייה להפוך יום ולילה אצל מתבגרים, ועוד.

זו הזדמנות גם להכיר צדדים חזקים של הילדים לטפח ולפתח אותם, ולתת לילדים הזדמנות להוכיח את עצמם גם באחריות הדדית בתוך הבית וגם באחריות כלפי עם ישראל בציות לכללי משרד הבריאות בנוגע למגפת הקורונה.

טיפ להורים לקראת ליל הסדר?

תשובה: לזכור כי ההכנות לפסח הן אמצעי ולא מטרה בפני עצמה. המטרה היא להגיע לחג בהתאם להלכה (לא כל ניקיון הוא דרישה הלכתית) ובהתאם לערכי היהדות, ולהשתדל להגיע לשם מתוך בריאות הגוף והנפש.

השנה יש אתגר מיוחד משום שלא ייערכו סדרים גדולים של משפחות רחבות וזו הזדמנות לראשי משפחה מצומצמת לנהל סדר בעצמם ולקיים באופן אישי וישיר את והגדת לבנך, ולבנות מערכת יחסים משמעותית גם בתוך המשפחה הגרעינית.

תגובה אחת
  1. עוד דילרית לילדים

השארת תגובה