אמונה ועקרונות: החרדים הפקירו את החרדים!

מכבי - בדיקות קורונה בבני ברק
מכבי - בדיקות קורונה בבני ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אין ספק, הנושא החם ביותר השבוע, בעיקר בסוף השבוע החולף היה: התנהלותם של החרדים בענין הקורונה, ולא פחות מכך העימות בין חילונים לחרדים בענין האשמה על מה שקרה בבני ברק שהפכה לסמל בענין הקורונה.

אני לא בעד ועדות חקירה תוך כדי הקרב. זה לא מועיל. אני בעד תחקירים בדיעבד, אחרי שהכל נגמר. לא כדי לנתץ ראשים, אלא כדי להפיק לקחים, אבל אירועי סוף השבוע האחרון הם אירועים העלולים להשפיע על החברה הישראלית לזמן רב. אני שומע חילוניים מעלים את רף השנאה כלפי החרדים: "הם לא עובדים, לא משלמים מס, לא הולכים לצבא, לא משלמים ביטוח לאומי. ויש להם את החוצפה להתנהל באופן מופקר ולחלות בקורונה בהמוניהם ולתפוס לנו את המיטות ואת מכונות ההנשמה בבתי החולים". החרדים לא נשארים חייבים: "אנחנו אשמים? תראו את החילוניים שהולכים בטיילת כאילו אין קורונה, תראו את החיילים מפירים את ההוראות בלי חשבון, תראו את הקשישים בבתי האבות, רובם הגדול של חילוניים".

הבעיה היא ששני מחנות הניצים – צודקים. הציבור הכללי לא תמיד שמר על הכללים, והציבור החרדי התנהל בהפקרות. אבל, בעוד שבציבור הכללי האשמים הם אותם אנשים שהפרו את הכללים, הרי שבמקומות אחרים המפקדים – הם אלה האשמים. כך בצבא, וכך באוכלוסייה החרדית. רבים בציבור החילוני אינם מכירים כלל את העולם החרדים, ולכן אינם מבינים "איך יעלה על הדעת שהחרדים לא נשמרו". אז זהו, שחסרה הבנה בציבור הכללי שהציבור החרדי נשמע ל"מפקדים" שלו. אני לא מקבל את הטענה שהציבור החרדי, ברובו, לא ידע על קיומה של הקורונה כי הוא לא נחשף לחדשות. אני מכיר את החרדים – הם יודעים הכל. הם פשוט קיבלו את הרושם ממנהיגי העדות החרדיות למיניהן – שאפשר לא להקשיב, ולא לציית.

בשעות אלה בני ברק מלאה בקורונה. אני לא יודע האם האחוז שנאמר – 38% – הוא נכון, אבל כאשר החרדים גרים בדירות קטנות בהן מצטופפות משפחות רבות ילדים – רבים ידבקו בוירוס. גם הסטטיסטיקה מראה שבבני-ברק ישנם חולים במספר  הדומה לזה הקיים בתל אביב, שהיא עיר גדולה בהרבה.

אני מאשים את ראשי העדות החרדית בהפקרת צאן מרעיתם. אתם יודעים שהמאמינים מאמינים בכם וסומכים עליכם. אתם אנשים חכמים וידענים – אז למה, לכל הרוחות, להפקיר את מאות אלפי החרדים בישראל לגורלם. זו בעיני קלות דעת והפקרות.

דוברים חרדים למיניהם מצביעים, כאמור, על מחדלים במחנה הכללי, החילוני. צודקים, אבל האם זה מצדיק את הזלזול בו נקטו ראשי העדות החרדיות? כמובן שלא. הטיעון הזה הוא טיעון מתגונן, שאני מבין מאיפה הוא הגיע, ותכף אגע בו, אבל בינינו – זהו טיעון מטומטם. אם חילוני רוצה להיות מופקר זה אומר שגם לחרדי מותר להיות כזה? פשוט איוולת.

ועכשיו ליחסי חילונים חרדים. זו תהיה בעיני בכיה לדורות אם אירועי הקורונה – יחריפו את היחסים בין שני חלקי עם אלו. החרדים הם אזרחים טובים. נכון, ברובם עדיין אינם משרתים בצבא, או בשירות לאומי, נכון חלקם בכוח העובד במדינה נמוך יותר, נכון חלקם מקבלים מענקים מהמדינה כדי ללמוד – אבל בפני הציבור החילוני ישנן שתי אפשרויות: האחת לשנוא את החרדים, והשנייה לקבל אותם. ואני אומר לחברי החילוניים – תעזבו את הכעסים ואת הרגשות הגואים. בואו נדבר במונחים של עלות תועלת. אם נכעס על החרדים, נרדוף אותם, נשחיר אותם – התוצאה תהיה הסתגרות: פחות חרדים יתגייסו לצבא, פחות חרדים ילכו לעבוד.

אני רוצה להציע לחברי החילוניים – בואו נהיה סובלניים. אני מכיר את החרדים – אם נניח להם – הטבע יעשה את שלו. לא יהיו יותר פרינציפים. גם הם מבינים שלא כולם מתאימים ללמוד בישיבה כל חייהם, ולכן יש ויהיו יותר חרדים עובדים. גם כיום ישנם קורסים רבים המכשירים גברים ונשים חרדים וחרדיות לעבודות רבות, וזה מעולה. גם היום ישנם חרדים המתגייסים לצה"ל וזה מופלא. תניחו לחרדים וכך יותר ויותר מהם יתגייסו. אני אומר לחילוניים שונאי החרדים, אלה הדורשים שוויון כאן ועכשיו, בבחינת ייקוב הדין את ההר – זה לא יקרה. כן, גם העסקנים החרדים צריכים להתגמש. כשחייבים להקים את גשר יהודית בתל אביב בשבת – אני לא אומר שתברכו על כך  – אבל גם לא חייבים על כל דבר לאיים במשבר קואליציוני. לפעמים לשתיקה – יש ערך. אל תהיו צודקים – תהיו חכמים.

אנשים של עקרונות

אי אפשר בלי מילה על פוליטיקה, הפעם על מפלגת העבודה. ספציפית על עמיר פרץ ואיציק שמולי. אני אוהב את שניהם. שני אנשים מהראויים בכנסת ישראל. בניגוד לתדמית שנוצרה לו אני בדעה שעמיר פרץ היה שר בטחון מצויין, גם אם הצטלם עם משקפת צבאית סגורה.

איציק שמולי הוא אחד מהחכים החברתיים ביותר בכנסת, אם לא החברתי ביותר. אנשי עקרונות. אני ידעתי שהם לא יצטרפו בחיים לממשלה תחת נתניהו הנאשם. והנה תחת חסותו של בני גנץ הם נכנסים לממשלה. חבל לי מאד. אני הייתי רוצה ששני אישים אלו יעמדו על עקרונותיהם, וישארו בחוץ.

אני מבין את הטיעון שלהם האומר שהם לא היו נותנים לנתניהו את השלטון – אבל כאן, אחרי שגנץ נותן לו את השלטון –   הם ישפיעו יותר לטובת ציבור בוחריהם אם יכהנו כשרי הכלכלה (פרץ) והרווחה (שמולי). יתכן, אבל זה שם את מפלגת העבודה המפוארת (אני מתכוון לזה) במקום לא טוב, ממש. יוצאת דופן היא מרב מיכאלי. היא נשארה נאמנה להשקפתה ותצביע נגד הממשלה, ומן הסתם ברוב ההצבעות תצביע נגד הממשלה, למרות שפורמלית היא תהיה חלק מהקואליציה.

אני מכבד אנשים עם עקרונות, בעיקר שיש להם אופציה להישאר עם העקרונות והם לא חייבים להפר אותם.

השארת תגובה