"רוב הציבור החרדי מקשיב להוראות"

אנשי פיקוד העורף שפזורים בכל רחבי בני ברק לקחו אחריות על גורלם של תושבי העיר בעת הקשה הזו • מסביר פיקוד העורף מחדד את ההנחיות הקריטיות לתושבים ומדבר על ההסתה החמורה נגד הציבור החרדי

יצחק טסלר
יצחק טסלר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הראיון עם רס"ן (מיל). יצחק טסלר, מסביר פיקוד העורף לציבור הדתי והחרדי, נערך שעות ספורות לאחר שהרב בן ציון קופרשטוק ז"ל, שכונה "האבא של מירון", נפטר מקורונה והוא בן 63 בלבד.

"זכיתי להכיר ולראיין את הרב קופרשטוק ז"ל", מספר טסלר בצער רב, "כל שנה לפני ל"ג בעומר, הייתי מתקשר אליו והוא היה מספר בשמחה ובהתלהבות של ילד, על כל האוכל והשתייה שהוא היה מספק לאינספור האנשים שהיו מגיעים למירון, לציון רבי שמעון בר יוחאי.

"כל פעם מחדש הוא היה מספר לי עד כמה חביבה עליו המשימה הקדושה שהוא לקח על עצמו, ולכן הצער על פטירתו גדול מאוד. בימים האחרונים הוא סבל מחום גבוה וקוצר נשימה. בני משפחתו המסורים הבהילו אותו לבית החולים הדסה עין כרם, שם הרופאים נלחמו על חייו עד לסוף המר".

מה הלקח שלך מהאסון?

"והחי יתן אל ליבו – כולנו חייבים להתחזק ולהקפיד על הוראות משרד הבריאות בכל הקשור לקורונה, כי הכללים הללו מצילי חיים. כולם חייבים להבין שמדין 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', אסור לצאת מהבית אלא כדי לקנות למשפחה מזון ותרופות, ולעבודה חיונית בלבד. אנשים בני 60 ומעלה, או מי שחולים במחלות רקע, אסור להם לצאת מהבית בכלל, גם לא למטרות הנ"ל.

"בימים אלה כיבוד אב ואם אצל סבא וסבתא, זה להביא להם אוכל ותרופות, אבל לא להיכנס אליהם לבית ולא לסכן אותם. אם כבר שולחים להביא להם אוכל או לקנות להם תרופות, לא כדאי לשלוח ילדים, אלא בוגרים, שיוכלו להקפיד לשמור מרחק של שני מטר מאדם אחר וגם להעיר במידת הצורך אם מישהו לידם לא מקפיד להשתעל או להתעטש לתוך המרפק.

"חייבים גם להזהיר הגדולים על הקטנים – אסור לילדים לשחק עם ילדי השכנים, אסור להם לבקר משפחה או שכנים. צריך גם להסביר להם שצריך להחמיר בדין פיקוח נפש ושגדולי הדור קבעו שאסור בימים אלה להתפלל במניין, גם לא בשטח פתוח".

על השאלה מדוע יש הגבלות תנועה קשות על ריכוזים חרדיים ולמה אין אכיפה דומה על אחרים, משיב טסלר: "המשטרה מבצעת אכיפה בכל הארץ – בקרב חילונים, בני מיעוטים, עולים, עובדים זרים וגם אצל חרדים. ההגבלות שנקבעות על ידי ממשלת ישראל הן רק באזורים שבהם יש ריכוז גבוה של חולים. למרבה הצער, כעת הריכוז הגדול של נשאים וחולים הוא באזורים חרדיים, אבל אם זה יקרה באזורים אחרים בארץ, כמובן שאותן הגבלות יהיו גם שם".

איך אתם מגיבים על הטענות בתקשורת שרוב החרדים אינם מקשיבים להוראות?

"רוב הציבור החרדי מקשיב להוראות, אבל למרבה הצער יש בשוליים כאלה שלא ממלאים אחר הכללים ועם המספרים הגדולים של חולים אי אפשר להתווכח. חובה לזכור שהציבור החרדי גר ברובו בדירות קטנות מאוד, שבהן משפחות גדולות בלעה"ר. כאשר יש ריכוז גדול של אנשים, בשטח קטן, הווירוס יכול להתפשט במהירות. זו בדיוק הסיבה שחייבים להקפיד על היגיינה אישית".

אבל כולם מקפידים ליטול ידיים לפני סעודה ולאחר שמתפנים.

"הוראות משרד הבריאות קובעות שבנוסף לנטילת ידיים חשוב גם לסבן אותן בעזרת סבון נוזלי, במשך 60 שניות. לאחר נטילת ידיים יש להשתמש במגבת נייר ולא במגבת בד שבה משתמשים אחרים. חובה גם לסבן ידיים לפני הכנת מזון, וכן לפני ולאחר טיפול בילדים. הניסיון שנצבר בעולם, מלמד עד כמה להקפיד להחזיק בבידוד את מי שצריכים זאת".

בוא נעשה סדר, מי חייב בבידוד? 

"קודם כל יש חובה להיכנס לבידוד של 14 יום ולדווח למשרד הבריאות, במקרה של פגישה עם חולה קורונה או כאשר שבים מחו"ל. אבל גם מי שלא פגש חולה, או ששב מחו"ל, וסובל מחום של יותר מ-38 מעלות וכן משיעול או קושי בנשימה, צריך להיות בחדר נפרד בבית, עד יומיים לאחר ירידת החום. אם לא בטוחים, כדאי תמיד להתקשר למוקד 104 של פיקוד העורף ולקבל מידע בשל שפות, כולל בידיש".

איך מצפים ממשפחה חרדית גדולה, שלה דירה קטנה, לקיים את הוראות הבידוד?

"משפחה כזו יכולה לפנות למוקד העירייה ולבקש סיוע בהעברת חייבי הבידוד למלונית כשרה למהדרין, ללא תשלום".

מה המסר שלך למי שמקווים כי אחרי פסח יהיו הקלות?

"כולם מכירים את הסיפור הידוע על האויבער-חוכעם שבה לרב עם פרפר ביד ושאל האם הפרפר חי או מת. הוא תכנן שאם הרב יגיד שהפרפר חי, הוא ימחץ את הפרפר. אם יגיד הרב שהפרפר מת, הוא יפתח את היד וישחרר את הפרפר. הרב חייך ואמר 'בידך הדבר'.

"בידינו הדבר – אם נקפיד על הוראות משרד הבריאות, מספר החולים והנדבקים יקטן וניתן יהיה להקל בהנחיות. אם חס ושלום לא תהיה הקפדה מלאה, ההגבלות יוגברו".

בבני ברק פיקוד העורף פועל בשני מישורים. האחד סיוע פיזי, והשני הסברתי. הסיוע הפיזי כולל הפעלת מלונית לאנשים הזקוקים לבידוד, חלוקת מזון לתושבים, סיוע לעירייה ועוד.

המענה ההסברתי כולל שורה ארוכה של פעולות המותאמות לקהל היעד.

בין היתר הופצו עלוני מידע שמסבירים את כללי המותר והאסור בזמן קורונה, כולל הסבר ביידיש לגבי העובדה שבנוסף לנטילת ידיים חשוב גן לסבן אותן.

בנוסף הוכנו מגנטים שנועדו לעודד התחייבות אישית של המשפחה לשמור על נהלי משרד הבריאות וגולת הכותרת היא ספרון חדש של חבורת תרי"ג. כידוע, גיבורי החבורה – תנחום, רובי, ישראל וגדי הם ילדים רגילים לכל דבר, רק שמדי פעם קורים להם דברים ממש לא רגילים. הפעם החבורה מתגייסת כדי ללמד את הילדים ומשפחותיהם, כיצד מקיימים את 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' בזמן הקורונה.

לסיום, טסלר מבקש לחדד את ההנחיות למי שצריכים להיות בבית בבידוד:

מי שנשארים בבית, בזמן בידוד יש לשהות בבית בחדרֿ מאוורר היטב עם דלת סגורה.

יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד.

אסור להיכנס לחדר בו אדם בבידוד ועדיף להשאיר לו אוכל בכניסה לחדר, בכלים חד פעמיים.

אסור להשתמש בתשמישי קדושה שבהם משתמש אדם בבידוד (סידור, חומש, תפילין).

יש לשטוף ידיים במים וסבון, או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו וחפציו לפני הכנת מזון, מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד, כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים.

יש להשליך מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד.

יש לסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח האשפה.

יש להימנע משימוש משותף במברשת שיניים, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכדו‘.

יש לנקות ולחטא לפחות פעם ביום משטחים כגון ידיות, מתגי תאורה.

השארת תגובה