סגר כללי במדינה בליל הסדר

כבר מהערב ייחסמו הכבישים בכל רחבי הארץ על מנת למנוע ממשפחות לנוע מעיר לעיר ולנסות לקיים את ליל הסדר עם המשפחה המורחבת • השר דרעי: "אסור שחלילה וחס בגלל חג הפסח אנחנו נאבד את זה בגלל חוסר משמעת"

כביש 60 הדמיה, קרדיט-האתר של חברת מוריה
כביש 60 הדמיה, קרדיט-האתר של חברת מוריה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בני ברק לא לבד: מלבד החלטת משרד הבריאות להטיל סגר בנוסף על העיר בני ברק גם על ערים ושכונות נוספות, הודיע שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות 12 כי בכוונת הממשלה להטיל עוצר מלא בכל המדינה לקראת ליל הסדר. המטרה: למנוע מעבר של משפחות המבקשות להפר את ההנחיות ולהתארח בליל הסדר.

בראיון אמר השר דרעי: "אנחנו שוקלים את זה ברצינות כדי שכל אחד יעשה סדר רק במסגרת המשפחה שנמצאת איתו בבית. אנחנו רוצים להצליח במאבק הזה ואנחנו נמצאים בדרך הנכונה. אסור שחלילה וחס בגלל חג הפסח אנחנו נאבד את זה בגלל חוסר משמעת".

לדבר דרעי, "אנחנו רוצים שבליל הסדר כל אחד יעשה עם המשפחה שהוא חי איתה עכשיו, שלא יעברו משפחות. בערב פסח אין כבר קניות, הכל סגור – לכן כל מכונית שתיסע בערב פסח תצטרך להסביר למשטרה לאן היא נוסעת. הפעם נצטרך להצטמצם כל אחד במשפחה הקטנה שלו".

דרעי, שציין שהדברים נאמרים על דעת ראש הממשלה, הזהיר את הציבור: "שאנשים יתכוננו לזה ושלא ישחקו כבר עכשיו ויתחילו לצאת ולעבור. המשטרה שנמצאת עכשיו בכניסות לירושלים ובערים אחרות תפסה כמה מאות אנשים שכבר רצו לעבור עם המזוודות שלהם".

בסים דבריו אמר השר דרעי: "זה החיים של כולנו, זה החיים שלכם, תשמרו על ההוראות – אנחנו לא אנשים רעים, אנחנו רוצים לעזור לכולם כדי שהילדים שלנו יוכלו לחיות כאן ולגדול במדינה ולכן אנחנו עושים את כל הצעדים ולא לחינם. מדינת ישראל היא בין הבטוחות בעולם בגלל הצעדים שנקטנו".

כאמור, מלבד הסגר על כל המדינה הצפוי בליל הסדר, הוחלט על הטלת סגר ארוך וממושך יותר על ערים ושכונות נוספות, כאשר ברשימת הערים הצפויות להיכלל בסגר נמצאות גם הערים החרדיות – אלעד, מודיעין עילית וביתר עילית, כמו גם מס' שכונות חרדיות בירושלים.

בקרב ראשי הערים החרדיות לא רואים בעין יפה. ר"ע אלעד ישראל פרוש אמר בתגובה להחלטה על הטלת סגר על העיר אלעד: "המדינה לא צריכה להטיל עלינו סגר באופן רשמי משום שאנחנו עושים זאת כבר לבד. גורמי המקצוע אומרים זאת מפורשות, שאנחנו מתנהלים מצוין".

אולם גורמים במשרד הבריאות מציינים כי הסגר שיוטל על הערים הנוספות יוגדר כ"סגר נושם" ויהיה פחות מעיק ופחות הרמטי מהסגר המוטל על העיר בני ברק.

קון לחוק יסוד משק המדינה בהוראת שעה המאפשר להגדיל את מסגרות התקציב ולמממן את התכנית הכלכלית להתמודדות עם הקורונה. על פי התיקון לחוק היסוד, ניתן יהיה לממן גם תשלומים לביטוח הלאומי בסך נוסף של כ-16 מיליארד שקלים וכן לבצע התאמות בניהול החוב הממשלתי בכ-40 מיליארד שקלים נוספים, כתוצאה מהמצב הכלכלי הנוכחי.

נוכח משבר הקורונה נדרשת הממשלה להוציא סכומים ניכרים, הן לטובת התמודדות עם הנגיף והן לצורך סיוע למשק על מנת לאפשר לו לצלוח את המשבר. מאחר שחוק יסוד מגביל את האפשרות להוציא כספים הן לפי תקרת התקציב ההמשכי והן לפי מגבלת ההוצאה החודשית, נדרש התיקון לחוק ונקבע כי ניתן יהיה להגדיל את ההוצאה הממשלתית עד לאישור תקציב 2020. הסכום ישמש אך ורק לשם מימון ההתמודדות עם המשבר והצעדים שיש לבצע לצורך התמודדות עם המשבר.

תיקון חוק יסוד בהוראת שעה הוא מהלך חריג אולם לנוכח הצורך המיידי להוציא מתקציב המדינה סכומים ניכרים שיש בהם כדי לפרוץ את תקרת התקציב ההמשכי, הוחלט כי הממשלה תהיה רשאית להוציא בכל חודש עד לאישור תקציב 2020, סכום נוסף לשם מימון ההתמודדות עם המשבר ולמטרה זו בלבד.

בנוסף, מאחר שחלק ניכר מההוצאות הצפויות בחודשים הקרובים לצורך ההתמודדות עם המשבר יבוצעו בידי הביטוח הלאומי, קובע התיקון לחוק כי ישולם סכום נוסף לביטוח הלאומי מתוך תקציב המדינה כהחזר חוב של המדינה וישמש את המוסד לביטוח לאומי להתמודדות עם המשבר ולמטרה זו בלבד. מאחר שחלק גדול מהתשלום ישולם באופן מיידי, הוחרגה תוספת זו ממגבלת ההוצאה החודשית והיא תעמוד על כ-16 מיליארד שקל. סכומים אלו כוללים, בין היתר, תשלום דמי אבטלה לשכירים שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה ותשלום מענק הסתגלות לבני 67 שנפלטו באופן פתאומי משוק העבודה כתוצאה ממצב החירום.

השארת תגובה