תלמידי תיכון ייצרו מאות מכונות הנשמה בשבוע

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בימים כתיקונם, ארגון FIRST ישראל מקדם מדע וטכנולוגיה לילדים מגיל 6-18 ב-4 תכניות שונות והוקם על ידי האלוף במיל אביהו בן נון לפי מודל הארגון הבנלאומי ומשלב תחרויות, אליפויות ארציות ובנלאומיות, עם אתגרים שמדמים סטרטאפים לצד עשייה חברתית וערכי ליבה מובהקים. משתתפים כל שנה כ15,000 ילדים, לא כולל מנטורים, מורים וקהילה גדולה מסביב.

בישראל צפויה התמודדות עם מטופלים מונשמים לצד חסך במכונות הנשמה אוטומטיות. על מנת לעמוד באתגר בניית מכונות במקצועיות ובזמן קצר, התגבשה יוזמה של יחידת ביחידת האלקטרוניקה והתקשוב של חה"א 108, מד"א וארגון הרובוטיקה FIRST ישראל. מטרת שיתוף הפעולה המיוחד שנוצר הייתה מציאת פתרון יצירתי לייצור מהיר ואיכותי של היא מכשירי הנשמה למצב חירום, על בסיס קוד פתוח, שניתן לייצר בכמויות במעבדות בעלות נמוכה ללא צורך במפעלים. חיל האוויר מוביל ומנהל את המיזם כפרויקט בסטנדרט צבאי.

3 קבוצות רובוטיקה הפועלות במסגרת תכנית FRC תחת ארגון FIRST ישראל גויסו לתכנון ובנייה, למקרה בו יזדקקו בתי החולים ומד"א למפוחי הנשמה אוטומטיים כמוצא אחרון. קבוצת רעננה Steampunk בנימינה Orbit ושהם OnyxTronix, החלו בבניית 3 אבי טיפוס על בסיס שימוש חלקי בכלים קיימים, ידע ונסיון שיש לקבוצות ולמנטורים המלווים אותם באופן שוטף. קבוצת בנימינה הציגה את הדגם המתקדם ביותר. בתוך פחות מעשרה ימים מאז פניית צה"ל, כבר הציגו אב טיפוס של קבוצת אורביט בנימינה שנשלח לבדיקות בבתי החולים עם מערכות הדמיה להנשמה.

כעת הקבוצות עובדות בשיתוף פעולה עם עוד סייענים, חברות מסחריות, מפעלים רבים ולצד בכירים במערכת הבריאות כדי לקדם את ייצור המכונות ולקבל במקביל אישורים קליניים ועמידה ברגולציה בקצב מהיר.